A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
Már vállalatok is segítik a pályaorientációban a Tanítsunk Magyarországért programban részt vevő diákokat, akiknek egy nyírkarászi csoportja szervezett látogatásra érkezett kedden a Michelin Hungária Kft. nyíregyházi gyárába.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a helyszínen újságíróknak elmondta: csaknem 150 vállalat jelezte részvételét a programba; megnyitják kapuikat a nyolcadikosok előtt. A diákok betekintést nyernek a munkafolyamatokba, hasznos tapasztalatokra tehetnek szert, ami aztán segít pályaorientációjukban.
Jelezte, a Nyíregyházára érkező végzős általános iskolásokat segíti a képességek, készségek elsajátításában az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. és a Nyíregyházi Egyetem együttműködésében zajló program, a mentorként részt vevő egyetemisták pedig képesek példát mutatni.
„Ha munka van, minden van” – idézte Szentkirályi Alexandra a kormány álláspontját, hozzátéve,
A kormányszóvivő reményét fejezte ki, hogy a cégek motiváló, vonzó képet mutatnak majd a fiataloknak, és e fiatalok közül kerülnek majd ki a jövő legjobb mérnökei, szakemberei.
György László, az ITM gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára közölte: a programhoz csatlakozó 144 cég közül 32-vel már szerződést kötöttek.
Hangsúlyozta:
a program nagy segítség azok számára, akiknek „a munka és a továbbtanulás messze van”, mert nem központi helyen élnek.
A programnak köszönhetően közelebb kerülhetnek a továbbtanulási lehetőségekhez, a világ kitágul számukra, az élményszerzés pedig segít az értékteremtésben.
Megemlítette, hogy hasonló eseményt szerveztek már Debrecenben a golyóscsapágygyárban, a szerencsi csokoládégyárban, Nyíregyházán a kenyérgyárban, illetve a repülőtéren.
Nemes Attila, a Michelin Hungária Kft. vezérigazgatója azt emelte ki: a szakmai képzésektől a felsőfokú képzésekig az ismeretszerzés széles skáláját kínálják a gyár dolgozóinak.
A tájékoztató után a 13 diák és mentoraik megtekintették a gumigyártás folyamatait.
látókörük szélesítésében, a tudatos iskolaválasztásban. A diákok mellé szegődő egyetemista mentorok feladata, hogy megmutassák a diákoknak a településen túli világ lehetőségeit, például a szakképző intézményeket, a középiskolákat, a különféle munkahelyeket.
A Tanítsunk Magyarországért Program az Innovációs és Technológiai Minisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája és a Klebelsberg Központ együttműködésében létrejött, 2018. december 5-én útjára indított komplex, főként a kortárs mentorálás módszerére építő szakmai program, melynek célkitűzése kettős. A mentorálásba bevont általános iskolások olyan készségeket, képességeket és társadalmi mintákat sajátíthatnak el a részvétel által, melyek hosszútávon segíthetik tanulmányaik sikeres befejezését és munkaerőpiaci elhelyezkedésüket. Emellett a program fontos célkitűzése a közösségépítés, a fiatalok felelősségvállalásának elmélyítése.
Jelenleg a programban 58 településen, 377 egyetemista dolgozik együtt összesen 1633 mentorálttal. Emellett, a mentorálás előfeltételének számító „Tanítsunk Magyarországért 1.” kurzust a hét résztvevő egyetem további 650 hallgatója vette fel.
A pandémiás helyzet nehézségeinek ellenére hétről-hétre csatlakoznak olyan vállalkozások, akik felismerik a társadalmi felelősségvállalás fontosságát. Jelenleg 6 megyéből 144 vállalat erősítette meg részvételi szándékát a Tanítsunk Magyarországért programban, ezek közül pedig 32 vállalat már partneri szerződéssel (22 aláírt, 10 aláírás alatt áll).
(MTI, ITM)