Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A legfrissebb adatok szerint hat évtizede nem mért szintre emelkedett a brit államadósság-ráta, elsősorban a koronavírus-járvány súlyos reálgazdasági és költségvetési hatásai, és az ezek nyomán meredeken megnövekedett államháztartási hiteligény miatt.
A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdán ismertetett összegzésében kimutatta, hogy a folyó pénzügyi év szeptemberben zárult első felének végén a nettó államadósság-állomány 2059,7 milliárd font (825 ezer milliárd forint) volt, 259,2 milliárd fonttal több, mint egy évvel korábban.
Ez a nettó államadósság-tömeg az ONS számításai szerint a brit hazai össztermék (GDP) 103,5 százalékának felel meg.
Ez hatvan éve nem mért csúcs. A statisztikai hivatal visszatekintő adatsora szerint a közszféra GDP-arányos adósságrátája legutóbb az 1960-ban véget ért pénzügyi évben volt ennél magasabb: akkor 108 százalékos államadósság-rátát mértek.
Ezt megelőzően közvetlenül a második világháború után volt ennél magasabb a brit adósságteher:
A statisztikai hivatal szerdai elemzése szerint a koronavírus-járvány hatásainak enyhítését célzó költségvetési juttatások, az adóbevételek ezzel egy idejű visszaesése és a hazai össztermék zuhanása egyaránt hozzájárult a közfinanszírozás nettó adósságának emelkedéséhez.
Az ONS végleges adatai szerint az idei második negyedévben 19,8 százalékkal zuhant a brit GDP-érték az első három hónaphoz viszonyítva.
Ez példátlan mértékű visszaesés azóta, hogy 1955-ben megkezdődött a negyedéves összevetésű GDP-adatok rendszeres közlése Nagy-Britanniában.
Londoni pénzügyi elemzők szerint az azóta megindult tétova fellendülés az idei pénzügyi év második felében sem lesz elégséges a közfinanszírozási hiteligény növekedésének megfékezéséhez.
Paul Dales, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics brit gazdasági kérdésekkel foglalkozó főközgazdásza az államadósság-adatok szerdai ismertetése után összeállított előrejelzésében lehetségesnek nevezte, hogy az államháztartási hiány a pénzügyi év végére eléri a 390 milliárd fontot, ami 19,6 százalékos GDP-arányos deficitnek felelne meg.
Dales hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az irányadó tízéves brit államkötvény hozama alig 0,19 százalék, vagyis a jelek szerint
A Capital Economics főközgazdásza szerint ebben a környezetben – különös tekintettel arra is, hogy a szerdán ismertetett adatok alapján szeptemberben 0,5 százalékra lassult a tizenkét havi brit infláció – nehéz elképzelni olyan okot, amely megakadályozhatná, hogy a Bank of England a novemberi monetáris ülésen 100 milliárd fonttal megtoldja a mennyiségi enyhítés keretét.
A brit jegybank monetáris tanácsa a koronavírus-válság elhatalmasodása óta 0,75 százalékról a jelenlegi 0,10 százalékos mélységi rekordra csökkentette az irányadó kamatot, és a korábban kihelyezett 445 milliárd fontról két lépésben 745 milliárd fontra (300 ezer milliárd forintra) növelte a likviditáspótló mennyiségi enyhítés keretösszegét.
(MTI)