Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Dél-Korea gazdasága erősebben és gyorsabban jöhet ki a koronavírus okozta recesszióból, mint a többi fejlett ország. A fellendülés motorja az export, de fontos volt az is, hogy sikeresen ellenőrzés alá vonták a járványt az országban.
Az előző negyedévhez képest 1,3 százalékkal bővülhet az ország gazdasága a harmadik negyedévben a szakértők szerint. Ez az adat a közgazdászok szerint azt jelentené, hogy
A pozitív GDP-növekedés segíthet bebiztosítani a következő időszak jó teljesítményét és erősíteni a technológiai szektor munkahelyeit. Ha Dél-Korea továbbra is sikeresen ellenőrzés alatt tartja a vírust, akkor a negyedik negyedévben is növekedés következhet be.
A növekedés húzóereje az export erősödése volt, ami a mikrocsipek és a technológiai eszközök iránti kínai keresletnövekedés miatt következett be.
A járvány terjedési ütemének kisebb fellendülése átmenetileg visszavetette a fogyasztást, de ezt célzott korlátozásokkal gyorsan orvosolták a döntéshozók.
Tieying Ma, a DBS Bank közgazdásza szerint a negyedik negyedévben is folytatódik a „Nike pipa” alakú talpraállás a fogyasztás és az export további erősödésének köszönhetően.
Dél-Korea elnöke úgy nyilatkozott, hogy
A kormány tovább folytatja a kedvezménykuponok kiosztását is, hogy fellendítsék a háztartások költéseit.
Szakértői várakozások szerint éves bázison a gazdaság 1,9 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben. Az ország GDP-je 2021 első negyedévében térhet vissza a járvány előtti szintre, évekkel megelőzve Japánt.
Dél-Koreában a pénzügyi támogatások sokat segítettek a recesszióból való kilábalásban. A kormány négy extra költségvetési módosítást hajtott végre ebben az évben, amelyek közvetlen pénzkifizetéseket is magukban foglaltak. A központi bank is rekordalacsonyra csökkentette az alapkamatot és likviditást pumpált a pénzügyi piacokra, hogy segítse a vállalkozásokat.
(Borítókép: MTI)