Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Londoni makrogazdasági elemzők friss előrejelzése szerint jövőre az eddig vártnál valamelyest lassabb lesz világgazdaság kilábalása a koronavírus-járvány okozta recesszióból, de kettős mélypontú globális visszaesés továbbra sem valószínű.
Az egyik tekintélyes londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics hétfőn bemutatott, felülvizsgált prognózisában közölte, hogy
A ház eddigi előrejelzése 5,8 százalékos globális növekedést valószínűsített 2021-re.
Az idei évre szóló, 4,4 százalékos világgazdasági visszaesést prognosztizáló becslését a cég változatlanul hagyta.
A jövő évi előrejelzés negatív korrekciójának indoklásában a ház közölte: korábban azzal számolt, hogy a koronavírus-járvány elleni küzdelem fejleményei, mindenekelőtt egy hatékony oltóanyag kifejlesztése nyomán már 2021 korai szakaszától elkezdődhet a járványmegelőző előírások lazítása, ám mostani megítélése szerint ez túl derűlátó várakozásnak bizonyult.
Az Oxford Economics londoni elemzői most már azzal számolnak, hogy
A cég hangsúlyozza ugyanakkor, hogy így is erőteljes, a 2008-2009-es globális pénzügyi válság utánihoz hasonló ütemű negyedévenkénti átlagos növekedésekre számít jövőre a világgazdaságban, tekintettel a folytatódó gazdaságélénkítő lépésekre, a háztartások korábban nem tervezett megtakarításainak leépítésére és arra, hogy számos gazdasági szektor folytatja termelésének felfuttatását a legutóbbi időszak szokatlanul alacsony szintjeiről.
A ház nem tartja valószínűnek, hogy a gazdaságok többségében ismét teljes lezárásokat kellene alkalmazni, és megítélése szerint így a kettős mélypontú globális recesszió kockázata is elenyésző.
Mindezt egybevetve az Oxford Economics elemzői azzal számolnak, hogy
A ház szerint ugyanakkor ehhez hatalmas mértékben járul majd hozzá a kínai gazdaság. Az Oxford Economics várakozása szerint a kínai GDP-érték szezonális kiigazítással számolva 2021 harmadik negyedévében már 8 százalékkal lesz magasabb a válság előtti csúcsszintnél.
A cég közgazdászai szerint Kínán kívül kevés olyan más nagy fejlett vagy feltörekvő gazdaság lesz, amelynek növekedése jövőre meghaladja a 2019-es ütemet.
Kínában más nagy elemzőházak is lendületes növekedést várnak jövőre.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő hétfőn megerősítette Kína hazai valutában és devizában fennálló hosszú távú államadósság-kötelezettségeinek elsőrendű, „A1” szintű besorolását stabil kilátással.
A Moody's az osztályzati megerősítéshez fűzött, Londonban ismertetett elemzésében közölte: az idén mindössze 1,9 százalékos, jövőre azonban már
A hitelminősítő szerint ugyanakkor a kínai gazdaság kilábalását – legalábbis kezdetben – nagyrészt a közszféra aktivitása táplálja majd.
A Moody's ennek alapján azzal számol, hogy a kínai közadósság-ráta – a kormányzati szektor és az állami vállalatok adósságával együtt számolva – 2020-2021-ben a hazai össztermék 185-190 százalékára emelkedik a tavaly mért 167 százalékról.
(MTI)