Matolcsy: Még idén gyors visszapattanás jöhet a gazdaságban

2020. június 18. 14:33

A harmadik negyedévtől gyors visszapattanás jöhet a gazdaságban, aminek a kulcseleme a beruházások növelése lesz – mondta Matolcsy György a Makronómnak adott interjúban, amely az eheti Mandiner hetilapban olvasható. A jegybankelnököt új könyve kapcsán geopolitikai folyamatokról is kérdeztük.

2020. június 18. 14:33
null
Oláh Dániel
Oláh Dániel

A teljes interjú a Mandiner hetilapban, előfizetéssel pedig itt is olvasható.

Az euró bukása

A közös valuta sem makrogazdasági, sem geopolitikai értelemben nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Bármennyire bíztak is benne az alapító atyák, nem tudott a dollár igazi kihívójává válni” – mondta a jegybankelnök, hozzátéve, hogy a 20. század második felében közös valuta nélkül tudott sikeres lenni Európa, most viszont csak halvány árnyéka önmagának, az övezeti tagállamok pedig sokkal jobban teljesítettek, amíg az euró nem létezett.

 „Az eurót nem a földrész újjáépítésére, hanem az európai álom beteljesítésére hozták létre” – húzta alá Matolcsy György.

Kétpólusú világrend lehet az új aranykor

„Az amerikai birodalom – vezető szerepét megőrizendő – folyamatos pénzügyi háborúkat indított versenytársai ellen” – mondta a jegybank elnöke, aki szerint e régi-új hadviselés célja az eurózóna destabilizálása.

„Az amerikai birodalomnak nincs már többé szüksége az egyesült Európára, rivális globális valutára,

és minden eszközt bevet a vezető szerep megtartásáért.”

Matolcsy úgy látja, Európának fel kellene adnia az euróban megtestesülő világhatalmi törekvéseit Amerika és a dollár kihívójaként, így egy stabil amerikai-kínai világrend, egy új aranykor jöhet létre, a világ és benne Magyarország számára is – feltéve, hogy Magyarország képes célzottan fejleszteni a jövő technológiáit.

Stabil felzárkózás

„Az első negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyított 2,2 százalékos gazdasági növekedésünk továbbra is Európa élmezőnyébe tartozik, több mint 5 százalékponttal meghaladva az eurózóna átlagát” – értékelt a jegybankelnök, aki az interjúban kifejti, miért tudjuk erős alapokra építeni a hazai válságkezelést.

„Változatlanul úgy gondoljuk, hogy a harmadik negyedévtől gyors visszapattanás jöhet a gazdaságban. Ennek kulcseleme és legfontosabb feltétele a beruházások növelése lesz. A kormányzati beruházások felpörgetése épp kereslethiányos gazdasági környezetben tud gyorsan új munkahelyeket és erős tovagyűrűző pozitív hatásokat generálni. Emellett a már említett jegybanki programok is várhatóan a harmadik negyedévre váltanak magasabb fokozatra, ezzel segítve a vállalati beruházásokat, miközben aktív gazdaságdiplomáciánknak köszönhetően új külföldi működőtőke-befektetésekre is számíthatunk. Az év végéhez közeledve az exportra értékesítő ipari ágazatok termelése is fokozatosan helyreáll majd.

Összességében úgy látom, gyorsabb lehet a talpra állás, mint jelenleg sokan gondolják.

Amennyiben így lesz, egy szerény növekedés még az idei évben is elérhető” – értékelte a magyar gazdaság kilátásait Matolcsy György.

(Fotó: Földházi Árpád)

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

 

Összesen 165 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Coccothraustes
2021. május 15. 16:19
Matolcsy egy géniusz
BossN
2020. október 22. 02:09
Pont ezt akartam irni. Matolcsy egy zseni.
flesh ripper
2020. július 13. 17:10
Elég néhány napot eltölteni Romániában. Pl. Óromániában. A valósággal szembesülni, döbbenetes. Középkori állapotok, szekerező. kordézó nyomorúság, infrastruktúra totális hiánya... A HVG, Index és szennylap-klónjaik, mindig ugyanezzel az aljassággal jönnek: "Még Románia is lehagyott minket!"
Apáczai
2020. július 13. 17:10
A HVG megint egy ordas hazugsággal hívja fel magára a figyelmet. Azt az álhírt terjesztik, hogy a magyar életszínvonal már gyengébb, mint a román. De ha cáfolni próbálod, akkor letiltanak. És akkor mi az igazság: Ez butaság. Az életszínvonalat a fogyasztással azonosítani nem lehet, mert ahol magasabb az életszínvonal, ott nem többet fogyasztanak. Látszatra ott fogyasztanak többet, ahol magasak az árak. Az életszínvonal egyetlen korrekt mérőszáma a megtakarítás aránya a jövedelemből. Ahol a jövedelem átlagos 50%-át takarítja meg a lakosság, ott kétszer olyan magas az életszínvonal, mint ahol ez a szám csak 25%. Tehát a címben megfogalmazott állítás nem valós. Sőt, éppen az ellenkezője igaz. Ma sokkal többet takarítanak meg az emberek, mint 10-15 évvel ezelőtt. Ha csak az államkincstár kötvényeibe befektetett hatalmas összegeket vesszük alapul, már akkor is szembetűnő a növekedés. De a bankoknál ugyan ez a helyzet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!