Remélhetőleg májusban fokozatos élénkülés kezdődik
Mekkora magyar gazdasági visszaesés várható most? – ezt a kérdést tettük fel Suppan Gergelynek, a Takarékbank vezető elemzőjének. A kérdés azért is érdekes, mert az Egyesült Államok gazdaságára nézve az egyszámjegyűtől a 20-30 százalékos visszaesésig nagyon változó előrejelzéseket adnak az elemzők. Sőt, mások már arra hívják fel a figyelmet, hogy ebben a helyzetben már bármiféle előrejelzés szinte felelőtlenség. Marcel Fratzscher német közgazdász például arról beszélt, hogy jelenleg lehetetlennek tartja a megbízható előrejelzések készítését.
„Valóban szinte értelmetlen előrejelzést adni, mivel a helyzet napról-napra változik,
de valamihez mégis kell viszonyítani” – válaszolja a felvetésre Suppan Gergely a Makronómnak. Szerinte a második negyedév valóban igen mély visszaesést mutathat, jelenleg egyes tanulmányok az uniós gazdaságra nézve 30-35 százalékos visszaesést jeleznek áprilisban, bár az év elején még nem volt visszaesés. A zuhanás márciusban indult el az egyes országokban különböző időpontokban, így a márciusnak csak egy részét érinti majd az elemző szerint.
Suppan azt reméli, hogy „májusban már stabilizálódás, lassú, fokozatos élénkülés kezdődhet, a német és osztrák tervek szerint nagyon óvatosan elkezdhetnek kinyitni újra az üzletek, május közepétől pedig nagyon fokozatosan a szállodák és a vendéglátóhelyek. Ezt a reményt támasztja alá az új megbetegedések és a halálozások csökkenő száma.” Így az egész évre vonatkozóan nem a fent jelzett rendkívül nagy visszaeséssel kell számolni,
az éves átlagos visszaesés remélhetőleg sokkal kisebb lesz annak köszönhetően, hogy fokozatosan helyreáll a gazdasági aktivitás.
E tényezők összegzéseként a Takarékbank alapforgatókönyve szerint 1,4 százalék lehet a hazai visszaesés, „ami a legoptimistább verzió, így a visszaesés lehet ennél mélyebb, vagy még mélyebb is.”
A magyar gazdaság eshet vissza a legkevésbé
Az ING elemzése arra számít, hogy a magyar gazdasági visszaesés lehet a legkisebb a régiónkban. A cég elemzői a Takarékbanknál egyébként kedvezőbb, 0,8 százalékos 2020-as magyar GDP-csökkenést várnak. „A magyar visszaesés azért lehet másoknál kisebb, mert eleve magasabb növekedési szintről indulunk – tavaly közel 5 százalék volt a növekedés –, ezért ha párhuzamosan esünk másokkal, kisebb lesz a visszaesésünk mértéke, azokhoz képest, akik eleve stagnálásról indulnak. A magasabb tavalyi növekedésünk miatt az áthúzódó hatások jóval kedvezőbbek. Némileg csillapíthatja a visszaesés mértékét, hogy számos állami szektorban kétszámjegyű béremelésről állapodtak meg, illetve egyelőre nem álltak le az elmúlt években bejelentett nagy működőtőke beruházások sem.”