Tízezer dolláros alkatrészt nyomtattak olasz fiatalok egy dollárból, életeket mentenek vele

2020. március 18. 20:11

Egy egészségügyi eszközöket gyártó nagyvállalat perrel fenyeget két olasz önkéntest, az Isinnova startupnál dolgozó Cristian Fracassit és Alessandro Ramaiolit, mivel a cég egy lélegeztetéshez használatos váltószelepét lemásolták és fillérekből nyomtatják ki.

2020. március 18. 20:11
null
Oláh Dániel
Oláh Dániel

Az egyszerűnek tűnő eszköz darabja akár tízezer dollárba is kerülhet, de a két olasz fiatal egy darabot egy dollárból állít elő 3D-nyomtatás segítségével. (Hogy mi ez a technológia és hogyan forgatja fel az ipart, arról itt beszélgettünk a magyar 3D-nyomtatók csepeli gyártóival, akik garázscégből építettek az amerikai piacra is betörő vállalatot pár év alatt.)

Egy olasz kórháznak volt szüksége az alkatrészre a betegek kezeléséhez, de a beszállító nem tudta vállalni a szállítást, ezért a két férfi lemérte a tárgyat és kinyomtatta. A lemérésre azért volt szükség, mert a cégtől nem kapták meg az eszköz paramétereit, sőt, a vállalat perrel fenyegeti őket.

A háromdimenziós nyomtatókkal foglalkozó olasz cég 24 óra alatt 100 darabot készített a szelepből Chiari város kórháza számára.

Amikor a mindössze 14 dolgozót foglalkoztató Isinnova vállalkozás hírt szerzett arról, hogy a helyi kórházban hiánycikk több létfontosságú eszköz, amely a koronavírussal fertőzött betegek szenvedésein segíthet, felvette a kapcsolatot több mérnökkel és az észak-olaszországi Chiari város kórházával.

Ott vizsgálták meg az úgynevezett Venturi-szelepet: ez az eszköz kapcsolja össze az intenzív osztály betegeit és a lélegeztetőgépeket. Néhány órával később már elkezdődött az első 100 termék nyomtatása, melyeket azonnal a kórházba szállítottak. Sőt, 3D-s nyomtatókat vittek a chiari kórházba is, hogy meggyorsítsák a folyamatot. Jelenleg a világon Olaszország a leginkább érintett a koronavírus-járványban: 2158-an haltak meg és mintegy 28 ezer fertőzöttet regisztráltak. Chiari kórházában 250 koronavírusos pácienst ápolnak az intenzív osztályon, egy szelepet viszont legfeljebb nyolc órán keresztül lehet használni.

A projektben résztvevő cégek ingyen dolgoznak, de nem tervezik, hogy nyilvánosságra hozzák a dizájn alapjául szolgáló terveket. „A szelepnek nagyon apró csövei és lyukai vannak, 0,8 milliméternél is kisebbek, nem könnyű nyomtatni őket. Emellett nagyon figyelni kell arra, hogy a termék ne fertőződjön meg. Klinikai körülmények között kell végezni a termelést”  – indokolta Cristian Fracassi, az Isinnova vezérigazgatója.

Március 14-ig tíz ember kezeléséhez járultak hozzá az így előállított eszközök, amelyekről az olasz innovációs miniszter is posztolt. A fiatal vállalkozók azzal védekeznek, hogy céljuk nem a profitszerzés, hanem az életmentés volt.

 

Címlapkép: Massimo Temporelli. 

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 114 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fogas paduc
2020. március 23. 22:42
Van az úgy, hogy a tudatodban rosszul tükröződik a valóság!
fogas paduc
2020. március 23. 22:40
Hááát azért sokkalta több egyezőség van ahhoz, hogy a véletlenre fogjuk. Látom teljesen kijöttél a sodrodból: nem alamizsna, hanem elemózsia Ja, pl felénk a kapálást karaszolásnak hívják. Biztos a paraszt emberek tanultak görögül. A jogászok ezek szerint nem. Hogy ki az idióta , azon azért elvitatkozhatnánk egy jót. Az a baj, hogy magadon kívül lenézel mindenkit. Igazából ez csak számodra baj. Fogalmad sincs az általam citált szerző munkásságáról, s arról a szemléletről, mellyel tekintve a nyelvre feltárul az abban rejtező ősiség.
fogas paduc
2020. március 23. 22:40
Czuczor
fogas paduc
2020. március 23. 22:40
De mint mondtam, hogy, , ezek szerint számodra olyan " kis" emberek véleményét fikázod le, mint Vörösmarthy, Arany, Jókai, Csucsor Gergely etc., Még egy apróság: nyelvünkben ott van az ősiségünk. Nem kell hozzá elektronmikroszkóp, se speciális, se általános relativitás elmélet, csak egy piciri logika, melynek te híján vagy. Tudod, három betűs szó esetében a valószínűsége, hogy két nyelv is használja a latin ABC-t alapul véve, elég nagy: 42x41x40/ a három faktoriálisával - tehát elég nagy nagy. DE, hogy ugyan azt is jelentse, az kizárt! - Hacsak nincs az adott két nyelv között kapcsolat. Gondolkozz már el ezen! ( tudom , hogy nehezedre fog esni)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!