Súlyos baleset érte Nancy Pelosit Luxemburgban: kórházban kezelik
A volt amerikai házelnök, Nancy Pelosi egy hivatalos luxemburgi út során szenvedett balesetet, de állapota stabil, és a kórházból is folytatja munkáját.
Egy egészségügyi eszközöket gyártó nagyvállalat perrel fenyeget két olasz önkéntest, az Isinnova startupnál dolgozó Cristian Fracassit és Alessandro Ramaiolit, mivel a cég egy lélegeztetéshez használatos váltószelepét lemásolták és fillérekből nyomtatják ki.
Az egyszerűnek tűnő eszköz darabja akár tízezer dollárba is kerülhet, de a két olasz fiatal egy darabot egy dollárból állít elő 3D-nyomtatás segítségével. (Hogy mi ez a technológia és hogyan forgatja fel az ipart, arról itt beszélgettünk a magyar 3D-nyomtatók csepeli gyártóival, akik garázscégből építettek az amerikai piacra is betörő vállalatot pár év alatt.)
Egy olasz kórháznak volt szüksége az alkatrészre a betegek kezeléséhez, de a beszállító nem tudta vállalni a szállítást, ezért a két férfi lemérte a tárgyat és kinyomtatta. A lemérésre azért volt szükség, mert a cégtől nem kapták meg az eszköz paramétereit, sőt, a vállalat perrel fenyegeti őket.
A háromdimenziós nyomtatókkal foglalkozó olasz cég 24 óra alatt 100 darabot készített a szelepből Chiari város kórháza számára.
Amikor a mindössze 14 dolgozót foglalkoztató Isinnova vállalkozás hírt szerzett arról, hogy a helyi kórházban hiánycikk több létfontosságú eszköz, amely a koronavírussal fertőzött betegek szenvedésein segíthet, felvette a kapcsolatot több mérnökkel és az észak-olaszországi Chiari város kórházával.
Ott vizsgálták meg az úgynevezett Venturi-szelepet: ez az eszköz kapcsolja össze az intenzív osztály betegeit és a lélegeztetőgépeket. Néhány órával később már elkezdődött az első 100 termék nyomtatása, melyeket azonnal a kórházba szállítottak. Sőt, 3D-s nyomtatókat vittek a chiari kórházba is, hogy meggyorsítsák a folyamatot. Jelenleg a világon Olaszország a leginkább érintett a koronavírus-járványban: 2158-an haltak meg és mintegy 28 ezer fertőzöttet regisztráltak. Chiari kórházában 250 koronavírusos pácienst ápolnak az intenzív osztályon, egy szelepet viszont legfeljebb nyolc órán keresztül lehet használni.
A projektben résztvevő cégek ingyen dolgoznak, de nem tervezik, hogy nyilvánosságra hozzák a dizájn alapjául szolgáló terveket. „A szelepnek nagyon apró csövei és lyukai vannak, 0,8 milliméternél is kisebbek, nem könnyű nyomtatni őket. Emellett nagyon figyelni kell arra, hogy a termék ne fertőződjön meg. Klinikai körülmények között kell végezni a termelést” – indokolta Cristian Fracassi, az Isinnova vezérigazgatója.
Március 14-ig tíz ember kezeléséhez járultak hozzá az így előállított eszközök, amelyekről az olasz innovációs miniszter is posztolt. A fiatal vállalkozók azzal védekeznek, hogy céljuk nem a profitszerzés, hanem az életmentés volt.
Címlapkép: Massimo Temporelli.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.