Ezt nehezen fogják kiheverni: kegyetlen csapást mértek Ukrajnára az oroszok, több száz drónt vetettek be

Kórházat is ért találat, többen megsérültek.

Egy egészségügyi eszközöket gyártó nagyvállalat perrel fenyeget két olasz önkéntest, az Isinnova startupnál dolgozó Cristian Fracassit és Alessandro Ramaiolit, mivel a cég egy lélegeztetéshez használatos váltószelepét lemásolták és fillérekből nyomtatják ki.
Az egyszerűnek tűnő eszköz darabja akár tízezer dollárba is kerülhet, de a két olasz fiatal egy darabot egy dollárból állít elő 3D-nyomtatás segítségével. (Hogy mi ez a technológia és hogyan forgatja fel az ipart, arról itt beszélgettünk a magyar 3D-nyomtatók csepeli gyártóival, akik garázscégből építettek az amerikai piacra is betörő vállalatot pár év alatt.)
Egy olasz kórháznak volt szüksége az alkatrészre a betegek kezeléséhez, de a beszállító nem tudta vállalni a szállítást, ezért a két férfi lemérte a tárgyat és kinyomtatta. A lemérésre azért volt szükség, mert a cégtől nem kapták meg az eszköz paramétereit, sőt, a vállalat perrel fenyegeti őket.
A háromdimenziós nyomtatókkal foglalkozó olasz cég 24 óra alatt 100 darabot készített a szelepből Chiari város kórháza számára.
Amikor a mindössze 14 dolgozót foglalkoztató Isinnova vállalkozás hírt szerzett arról, hogy a helyi kórházban hiánycikk több létfontosságú eszköz, amely a koronavírussal fertőzött betegek szenvedésein segíthet, felvette a kapcsolatot több mérnökkel és az észak-olaszországi Chiari város kórházával.
Ott vizsgálták meg az úgynevezett Venturi-szelepet: ez az eszköz kapcsolja össze az intenzív osztály betegeit és a lélegeztetőgépeket. Néhány órával később már elkezdődött az első 100 termék nyomtatása, melyeket azonnal a kórházba szállítottak. Sőt, 3D-s nyomtatókat vittek a chiari kórházba is, hogy meggyorsítsák a folyamatot. Jelenleg a világon Olaszország a leginkább érintett a koronavírus-járványban: 2158-an haltak meg és mintegy 28 ezer fertőzöttet regisztráltak. Chiari kórházában 250 koronavírusos pácienst ápolnak az intenzív osztályon, egy szelepet viszont legfeljebb nyolc órán keresztül lehet használni.
A projektben résztvevő cégek ingyen dolgoznak, de nem tervezik, hogy nyilvánosságra hozzák a dizájn alapjául szolgáló terveket. „A szelepnek nagyon apró csövei és lyukai vannak, 0,8 milliméternél is kisebbek, nem könnyű nyomtatni őket. Emellett nagyon figyelni kell arra, hogy a termék ne fertőződjön meg. Klinikai körülmények között kell végezni a termelést” – indokolta Cristian Fracassi, az Isinnova vezérigazgatója.
Március 14-ig tíz ember kezeléséhez járultak hozzá az így előállított eszközök, amelyekről az olasz innovációs miniszter is posztolt. A fiatal vállalkozók azzal védekeznek, hogy céljuk nem a profitszerzés, hanem az életmentés volt.
Címlapkép: Massimo Temporelli.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.