A tényektől is független lényeglátás
„A GDP növekedés kapcsán sokszor elhangzik, hogy az a lényeg, hogy folyamatosan meghaladjuk a nyugat-európai növekedés ütemét, mert így zárkózhatunk fel. Ez valóban így is van, hiszen ha tartósan magasabb növekedést produkálunk hozzájuk képest, akkor előbb-utóbb utolérjük őket, legfeljebb az időtáv a kérdés” – kezdi a blog a fejtegetést.
„A GDP adatokat - beleértve a növekedési ütemet is - minden ország a nemzeti fizetőeszközében publikálja. Így a magyar adatot úgy kell értelmeznünk, hogy a nemzetgazdaságunk forintban kifejezve 2019-ben 4,9%-kal több értéket állított elő, mint 2018-ban. A szomszédos Szlovákia eközben alig 1,9%-kal, Csehország pedig 1,7%-kal bővült. Micsoda siker ez, gondolhatnánk. A Pannon Tigris az élre ugrott. De várjunk egy percet. 2018. utolsó munkanapján, december 28-án 1 euróért 321,51 forintot kellett adnunk, míg 2019 december 31-én ugyanezért már 330,52 forintot. 2019-ben tehát 2,8%-kal értékelődött le a forint az euróhoz képest” – folytatják, hogy következtetésként megfogalmazzák: „azaz amíg mi az eurót használó Nyugat-Európát üldözzük, addig a felzárkózás nevű játékot euróban játsszák. Azaz hiába nőtt a magyar GDP forintban kifejezve 4,9%-ot, euróban ez valójában csak 1,96%-ot jelent, köszönhetően a forint értékvesztésének.”
Így számolták ki az Index címlapján megjelenő cikkben, hogy a magyar gazdaság alig nőtt 2019-ben, alternatív valóságba kalauzolva a hírek közé rejtett álhírekkel megtévesztett olvasót (tévesen, mert ahogy alább bemutatjuk, az árfolyamváltozás nem befolyásolja a GDP növekedési számát).
A névtelen statisztikusnak azt is sikerült kiszámolnia, hogy a cseh gazdaság valójában sokkal gyorsabban nőtt, mint a magyar:
„ha pedig vetünk egy pillantást a csehekre, akik alig 1,7%-kal vánszorogtak tavaly, akkor azt láthatjuk, hogy a cseh korona 2019-ben a forinttal ellentétben felértékelődött az euróhoz képest 1,4%-kal. Azaz euróban számolva a cseh gazdaság valójában 3,1%-kal bővült.”
Ezekből az adatokból a blog pedig már a magyar gazdasági felzárkózásra nézve is megfogalmaz állításokat (szintén tévesen, mert a gazdasági fejlettséget egy teljesen más mutatóval, a vásárlóerő-paritáson mért GDP-vel szokás vizsgálni, de ne szaladjunk ennyire előre).