„Évtizedeken keresztül az USA multicégei (MNC-k) csaknem az összes kutatás-fejlesztést (R&D) az ország határain belül végezték. A kutatás-fejlesztés otthon tartására fókuszálva az Egyesült Államok a világgazdaság első számú innovációs és technológiai vezetőjévé vált. Azonban az 1990-es évek végétől kezdve az USA multicégei egyre inkább a tengerentúlra szervezték ki az innovációs folyamataikat. A tengerentúli innováció mértéke mostanra megnégyszereződött és földrajzilag is jobban szétterül; amíg kezdetben csak néhány fejlett gazdaságra terjedt ki (például Németország, Japán és Kanada), addig mostanra a világ számos fejlődő országára is, ezzel pedig az USA multicégei világméretű innovációs rendszert teremtenek.”
Az ábrán az Egyesült Államok multicégeinek külföldi kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos kiadásai láthatók. Két évtized alatt csaknem megnégyszereződött a külföldi K+F-re fordított összeg. A második ábrán az látható, hogy az amerikai K+F egyre inkább a nem hagyományos nyugati országokban történik.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Az egész világot felforgatják a Donald Trump által bejelentett vámtarifák és viszonossági vámok. Az Európai Unió vesztes pozícióból próbál egyezkedni az Egyesült Államokkal, és Kína is okozhat meglepetéseket. Megnéztük, hogyan is érintené Európát és benne hazánkat a tényleges vámháború.