Az USA multicégei világméretű innovációs rendszert teremtenek.
2019. augusztus 27. 08:29
p
0
0
0
Mentés
„Évtizedeken keresztül az USA multicégei (MNC-k) csaknem az összes kutatás-fejlesztést (R&D) az ország határain belül végezték. A kutatás-fejlesztés otthon tartására fókuszálva az Egyesült Államok a világgazdaság első számú innovációs és technológiai vezetőjévé vált. Azonban az 1990-es évek végétől kezdve az USA multicégei egyre inkább a tengerentúlra szervezték ki az innovációs folyamataikat. A tengerentúli innováció mértéke mostanra megnégyszereződött és földrajzilag is jobban szétterül; amíg kezdetben csak néhány fejlett gazdaságra terjedt ki (például Németország, Japán és Kanada), addig mostanra a világ számos fejlődő országára is, ezzel pedig az USA multicégei világméretű innovációs rendszert teremtenek.”
Az ábrán az Egyesült Államok multicégeinek külföldi kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos kiadásai láthatók. Két évtized alatt csaknem megnégyszereződött a külföldi K+F-re fordított összeg. A második ábrán az látható, hogy az amerikai K+F egyre inkább a nem hagyományos nyugati országokban történik.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
Donald Trumpot beiktatták az Amerikai Egyesült Államok 47.elnökének és máris számos nagy horderejű rendeletet aláírt. Egy biztos Trump elnöksége alatt a világ teljesen más lesz, mint eddig volt.
A magyar kultúra napján országszerte és a határokon túl is kiállításokkal, koncertekkel, díjátadókkal és színházi előadásokkal tisztelegnek Kölcsey Ferenc Himnusza előtt.