Az USA multicégei világméretű innovációs rendszert teremtenek.
2019. augusztus 27. 08:29
p
0
0
0
Mentés
„Évtizedeken keresztül az USA multicégei (MNC-k) csaknem az összes kutatás-fejlesztést (R&D) az ország határain belül végezték. A kutatás-fejlesztés otthon tartására fókuszálva az Egyesült Államok a világgazdaság első számú innovációs és technológiai vezetőjévé vált. Azonban az 1990-es évek végétől kezdve az USA multicégei egyre inkább a tengerentúlra szervezték ki az innovációs folyamataikat. A tengerentúli innováció mértéke mostanra megnégyszereződött és földrajzilag is jobban szétterül; amíg kezdetben csak néhány fejlett gazdaságra terjedt ki (például Németország, Japán és Kanada), addig mostanra a világ számos fejlődő országára is, ezzel pedig az USA multicégei világméretű innovációs rendszert teremtenek.”
Az ábrán az Egyesült Államok multicégeinek külföldi kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos kiadásai láthatók. Két évtized alatt csaknem megnégyszereződött a külföldi K+F-re fordított összeg. A második ábrán az látható, hogy az amerikai K+F egyre inkább a nem hagyományos nyugati országokban történik.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
A washingtoni fellebviteli bíróság döntése kötelezi az Apple-t és a Google-t a TikTok eltávolítására, ha januárig nem történik meg a platform amerikai értékesítése. Eközben Kína és az USA vezetése is más-más irányból intéz támadást.
Donald Trump néhány nappal ezelőtt egy posztjában előrevetítette, hogy hivatalba lépése napján új védővámot vetne ki a Mexikóból, Kanadából és Kínából érkező árukra. Mi lehet az újabb vámháború következménye? Mi várható Peking részéről?
A tavalyi összesítést magasan az Egyesült Államok vezeti, amely 3,2 ezermilliárd dollárért vásárolt magának termékeket szerte a világból. Érdemes lesz figyelni, hogy a beígért Trump-vámok után miként alakul majd a tabella.
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.