A grönlandi kutyák évtizedekkel ezelőtt is a vízen jártak
2019. július 01. 00:10
Emlékszik a vízben gázoló grönlandi szánhúzó kutyákat ábrázoló fotóra, amelyet a klímaváltozás egyik újabb, kiváló bizonyítékaként mutatott be a média? Kiderült, hogy a fotó elég rossz választás volt a jelenség illusztrálására.
2019. július 01. 00:10
p
0
0
25
Mentés
Kutyával a globális felmelegedést is könnyebb „eladni”
„Kevés fotó illusztrálja jobban a súlyos grönlandi felmelegedést, mint amit Steffen Olsen, a Dán Meteorológiai Intézet klímakutatója június 13-án készített a Jeges-tenger olvadó jégtakaróján álló vízben tapicskoló szánhúzó kutyákról” – járta be a hazai és nemzetközi sajtót a globális felmelegedést illusztrálandó fotó.
A Makronóm azonban rátalált egy ehhez nagymértékben hasonlító fotóra, amely 1984 júniusából származik és Mads Peter Heide-Jorgensen készítette.
A fotó a Twitteren is futótűzként terjedt, egyes kommentelők szerint egyszerűen azt bizonyítja, hogy nyár van, mások szerint azt, hogy a gleccserek olvadnak és újra megfagynak vagy éppen azt, hogy mennyire tart az emberiség a bolygónkon zajló természetes, ciklikus folyamatoktól.
Az 1984-es fotó persze éppúgy nem bizonyító erejű, mint a legfrissebb kép. Számos körülmény marad ismeretlen, például nem tudjuk a pontos helyszínt vagy azt sem, hogy vajon egyre több alkalommal készíthetnénk-e ehhez hasonló fotókat.
A tanulság az lehet, hogy valós vagy valósnak vélt folyamatokat sem érdemes szenzációhajhász-kattintásvadász „bizonyítékokkal” illusztrálni, mert azok inkább hitelteleníthetik az üzenetet.
Maradjunk a tényeknél!
A kiskutyás fotóknál érdemesebb az adatokat megvizsgálni, hiszen az alábbi, a fenti videóban is megjelenő ábrán azt látjuk, hogy a 2019-es olvadás valóban sokkal jelentősebb, mint az 1981-2010 közötti medián, azaz idén kiugró értékekről beszélhetünk.
Az átlagos olvadási időszak június és augusztus közé esik és általában júliusban történik a legnagyobb mértékű olvadás, ahogyan az az ábrán is megfigyelhető. Számos kutató szerint rossz jel, hogy évről évre egyre hamarabb kezdenek el olvadni a gleccserek.
De az is ténynek látszik, hogy napsütéses, kutyás fotóval könnyebb megjelenni a médiában, mint az alábbi ábrát tartalmazó tudományos publikációval.
Repült is a képzelete mindjárt, itt hagyva csapot és papot, ítéletidőket, vissza az időben úgy háromezer évet, egyenesen Krétára, bele a minószi kultúra és civilizáció közepébe, erotikus jelenetekkel tarkított freskók közé, a szigetlakók egyszerre zárt és nyitott társaságába, akiket körülölelt a tenger.
A mesterséges intelligencia segítségével kifejlesztett festék akár 5–20 fokkal hűvösebbé teheti az épületeket a normál festékhez képest a legnagyobb hőség idején is.
Hortobágyi T. Cirill főapát szerint a klímaváltozás játszhatott szerepet abban, hogy a helyiség felmelegedett, így a bogarak számára is ideálissá vált a környezet.
+ Atomerőművek helyett barnakőszén tüzelése, a béke vallásának (iszlám) elterjesztése, a nem létező mennyiségű lítiumból elektromos autók kötelezővé tétele, műanyagok és ízeltlábúak zabáltatása, és egy Down-szindrómás gyermek messiásként való tisztelete.