Úgy földbe állt a német vállalat, mint a gerely – búsulhatnak a románok
400 millió euró hiányzik, Romániában kongatják a vészharangokat.
A német alaptörvénybe és Bajorország tartományi alkotmányába is be kell emelni az éghajlatvédelem ügyét – sürgette a bajor miniszterelnök egy vasárnapi lapinterjúban, amelyben elmondta, hogy a müncheni vezetés nagyszabású intézkedésekre, köztük 30 millió fa elültetésére készül a klímaváltozás ellen. Szerinte sokkal olcsóbb vonatjegyekre lenne szükség.
Az éghajlatváltozás „tény”, és választ kell adni rá, mindenekelőtt „erkölcsi és keresztényi okokból” – húzta alá Markus Söder a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapban megjelent interjúban, hozzátéve, hogy pártjának, a bajor Keresztényszociális Uniónak (CSU) és a testvérpártnak, a német Kereszténydemokrata Uniónak (CDU)
Ki kell dolgozni egy nemzeti klímavédelmi tervet, amelynek három feltételnek kell megfelelnie. Először is hosszú távra, nem csak gazdasági fellendülés idejére szóló programok kellenek. A második feltétel, hogy a klímavédelem nem lehet „a városi elitek projektje”, amelyből kimaradnak a vidékiek és eliteknél gyengébb rétegek. A harmadik feltétel, hogy a klímavédelem legyen „innovációs és technológiai offenzíva”, mert „csak jobb technológiával lehetünk meggyőzőek”, és nem tiltásokkal, korlátozásokkal – fejtette ki a CSU elnöke.
Példaként említette, hogy nem akarja előírni az embereknek, hogy repülővel vagy vonattal utazzanak, hanem vonzóbbá akarja tenni a vasúti közlekedést a légi közlekedésnél a rövidebb útvonalak esetében.
ezért a lehető legnagyobb mértékben csökkenteni kell a vasúti közlekedés áfaterhét.
Kiemelte, hogy a német autóiparnak ismét globális technológiai éllovassá kell válnia, ezért beruházásokra van szükség egyebek mellett az alternatív meghajtási eljárások, köztük az üzemanyagcellás technológia és a szintetikus üzemanyagok területén, és el kell érni, hogy a németek számára néhány éven belül megszokott, természetes legyen az autonóm, vezető nélküli autós közlekedés.
Markus Söder arról is szólt, hogy tartományi szinten is nagyszabású intézkedésekre készülnek.
– fogalmazott. A tervek közé tartozik, hogy 30 millió facsemetét ültetnek a tartományban, átalakítják az építési és várostervezési szabályozást, ösztönzik a fűtőolajjal működtetett fűtésrendszerek átállítását megújuló energiaforrásokra, támogatják a napenergia felhasználását és kölön programot indítanak az állami intézmények épületeinek energetikai korszerűsítésére – mondta a bajor kormányfő.
(MTI)