MLBKT: Májusban jóval átlag fölé emelkedett az üzleti hangulatindex

2019. június 04. 10:17

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke 57,9 pontra emelkedett az áprilisi 55,1 pontról. Eszerint a válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2019. június 04. 10:17
null

A 2019. májusi index jóval magasabb az 1995 óta mért 52,7 pontos hosszú távú májusi adatnál, és az elmúlt három év ennél magasabb 55,7 pontos mutatójánál is.

A termelési mennyiség indexe áprilisi értékéhez képest nőtt, átlag feletti, 1995 óta egyszer volt magasabb az index értéke májusban, mint az idén.

Az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve, sorozatban immár negyvenötödik alkalommal.

A foglalkoztatottsági index második alkalommal csökkenésre utal nyolc hónap bővülés után. Az index értéke alacsonyabb lett
áprilishoz képest is.

Az új rendelések indexe jobban erősödött, és 50,0 pont felett maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag felettinek tekinthető 1995 óta, eddig egy alkalommal mértek magasabb májusi értékeket.

A vásárolt készletek 9. alkalommal bővülnek egy hónap szűkülés után, erősebb ütemben. Az idei májusi indexérték az elmúlt huszonkét év értékei alapján átlag feletti, és a legnagyobb májusi. 2017-ben minden hónapban emelkedett a vásárolt készletek szintje, 2018-ban pedig tizenegy hónap volt ilyen.

A beszerzési árak esetében az index értéke magasabb lett, és 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazítással 37. hónapja emelkednek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a tizenkettedik legnagyobb májusi.

A késztermékkészletek szintje májusban magasabb lett az előző hónaphoz képest, de ennek üteme továbbra sem túl erős. A korábbi májusi értékeket nézve az idei így is átlag felettinek mondható, és a második legnagyobb 1995 óta. 2016-ban öt alkalommal jelzett bővülést az index, míg 2017-ben kilenc bővülő hónapot mértek, 2018-ban pedig hatot.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt áprilishoz képest, és továbbra is 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően 47 hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését az előző hónaphoz képest. Az exportindexnél hasonló a folyamat: az index értéke emelkedett az előző hónaphoz viszonyítva, és 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének erősebb ütemű bővülését. Az elmúlt négy év 2014. december és 2015. július kivételével növekedést hozott.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Autofocus
2019. június 11. 15:49
MLBKT: Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság - De megkönnyebbültem hogy nem egy újabb szexuális identitáscsoport érdekvédelmi szervezetének rövidítése! :-)
Öreg
2019. június 04. 23:21
Kedvenc kutatóintézetünk, már fogalmazza, hogy a növekedés miért csökkenés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!