Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A vállalkozások továbbra is nagyon kedvezőnek ítélik meg az üzleti klímát a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) 2817 vállalati vezető válaszából összeállított konjunktúra vizsgálata szerint.
Az MKIK GVI konjunktúramutató 58,2 ponton állt 2019 áprilisában a 2018. októberi 55,5 pont után, az idei áprilisi érték az adatfelvétel kezdete, 1998 óta a legmagasabb.
A kamara MTI-nek küldött közleményében kiemelte, a 2017 októbere óta tartó javuló tendencia folytatódott, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a jövőbeni üzleti helyzetre vonatkozó várakozások optimistábbá váltak az elmúlt fél év során.
A bizonytalansági mutató értéke egy ponttal csökkent az októberi értékhez képest, jelenleg 36 ponton áll, ez arra utal, hogy a magyar vállalkozások helyzetértékelése egyöntetűbbé vált a legutóbbi adatfelvételhez képest.
A kedvező üzleti klímát leginkább
– mutatták ki a felmérésben.
Ágazatok szerint leginkább az egyéb gazdasági szolgáltatások területén tevékenykedő cégek várakozásai váltak optimistábbakká 2018 októberéhez képest, ugyanakkor az ipari, az építőipari, valamint a kereskedelmi cégek továbbra is a szolgáltatóknál pozitívabban értékelik kilátásaikat.
Mind a jelenlegi, mind a várható üzleti helyzetet pozitívabban ítélik meg a vállalkozások, mint az előző fél évben, a jelenlegi üzleti helyzet mutatója 5 ponttal, a várható üzleti helyzeté pedig 6 ponttal javult 2018 októberéhez képest, a jelenlegi üzleti helyzet mutatója így most 55 ponton áll, a várható üzleti helyzeté pedig 49 ponton – közölte a kamara.
A gépberuházások várható volumene 34 ponton, míg az építési beruházásoké mínusz 4 ponton áll. Mindkét mutató esetében visszaesés történt októberhez viszonyítva, az építési beruházások várható volumene esetében 6, míg a gépberuházások esetében 2 ponttal csökkent a mutató az előző fél évi értékhez képest.
A megrendelések várható alakulásával kapcsolatban enyhén pesszimistábbakká váltak a vállalkozások: az előző fél évhez képest 2 ponttal csökkent a mutató értéke, így jelenleg 53 ponton áll – tájékoztatott a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara.
(MTI)