A folyamatos klíma-diskurzus ellenére tovább nőtt a légkör szén-dioxid koncentrációja 2018-ban

2019. március 26. 00:13

A feljegyzések 60 évvel ezelőtti kezdete óta a negyedik legnagyobb mértékben nőtt a szén-dioxid légköri koncentrációja 2018-ban az amerikai Nemzeti Óceán-és Légkörkutató Hivatal (NOAA) jelentése szerint.

2019. március 26. 00:13
null

A hawaii Mauna Loa obszervatórium a világ legrégebbi olyan mérőállomása, amely gyűjti, jegyzi és elemzi folyamatosan a légkör változásával kapcsolatos adatokat.

Az obszervatórium globális megfigyelő részlegének legújabb elemzése szerint tavaly a szén-dioxid-koncentráció 2,87 ppm-mel nőtt: a 2018. január elsején jegyzett 407,05 ppm értékről 409,92 ppm-re 2019 január elsejére.

„Ez azt jelenti, hogy az elmúlt négy évből háromban jegyezték fel a légköri szén-dioxid-koncentráció legmagasabb szintű növekedését” – mondta Pieter Tans, a NOAA globális megfigyelő részlegének kutatója.

„Egyértelműen nő az a szén-dioxid mennyiség, amelyet kibocsátunk a légkörbe, miközben arról beszélünk mindenhol, hogy hogyan csökkentsük a kibocsátást. Nem véletlen egybeesés, hogy az elmúlt négy évben volt a legmagasabb a szén-dioxid-kibocsátás” – tette hozzá.

A szén-dioxid az öt elsődleges üvegházhatású gáz közül a legfontosabb mind a légkörben lévő mennyiségét, mind koncentrációjának növekedését illetően. Amikor a 1958-ban először elemezték a Mauna Loa műszerei által gyűjtött mintákat, a szén-dioxid-koncentráció az iparosodás előtt 280 ppm-ről 35 ppm-mel nőtt. Az elmúlt 60 évben további 95 ppm volt a növekedés, és a szén-dioxid-koncentráció mára eléri a 410 ppm-et – olvasható a NOAA közleményében.

Az elmúlt két évtizedben a növekedés mértéke nagyjából szászor gyorsabb volt, mint a korábbi természetes növekedések, mint az olyanok, amelyek az utolsó jégkorszak végén, 11 000-11 700 éve történtek.

„A szén-dioxid mai növekedése elsősorban az emberi tevékenységből fakad. Nem természeti okai vannak” – hangoztatta Pieter Tans.

(MTI)

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvánkeve
2019. március 29. 14:47
A "folyamatos klíma diszkurzus" növeli a légkör CO2 tartalmát, ha a klíma-szeánszokra a "környezetvédök" repülövel utaznak. Nem kellene kipróbálni ezen konferenciák eredményességét, ha a résztvevök biciklit használnának ?
gabor7th
2019. március 28. 02:18
A diszkurzus miatt olyan mintha történne valami, de pont ezért nem történik semmi. Az igazi nagy kibocsátó, az energiaipar és a normál ipar, nem pedig a háztartások akiket folyton győzködnek, hogy változtassanak, meg nem a repülőgépek amik az USA-ban összesen csak 3 százalékért felelnek, de folyton előjönnek. Ez van, igazából a gazdasági elit tudna változtatni nagyot, de ők inkább a sokkal kisebb részesedésüeket refomálnák meg mint önmagukat.
Laudaricus
2019. március 28. 02:14
Sajnos pesszimista vagyok, nem hiszek abban, hogy ez ez emberiség meg tudja magát fékezni... Márcsak a játékelméleti szabályok miatt sem, ugyebár aki elsőnek lép, az veszít, meg ilyenek. Mire a szereplők felfogják, hogy mindannyian tényleg veszíteni fogunk, félek, addigra késő lesz. Nemcsak a repülőgépek a bűnösök, hanem főleg az ipar, és az, hogy irtják az erdőket ész nélkül, mindenhol. Nálunk is... :-( Faültetésről meg alig hallunk. Arról nem is beszélek, hogy a melegedő óceánok kevesebb szén-dioxidot tudnak megkötni, és az örökké fagyott talajok felengedésével istentelen mennyiségű metán kerül és kerül a levegőbe... Ha beindul az ördögi pozitív visszacsatolás, nem fogjuk tudni megfékezni.
Zsolt75
2019. március 28. 00:25
Mert annyit repülőzgetnek egymáshoz pofázni meg homárt zabálni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!