Az innováció, az állam és a türelmes tőke

2018. december 10. 21:35

Az elmúlt fél évszázad technológiai áttöréseinek többségét állami szervezetek finanszírozták, a magánszektor pedig csak akkor szállt be az üzletbe, amikor a haszon elérhető közelségbe került.

2018. december 10. 21:35
Mariana Mazzucato

„Széles körben elterjedt az a prekoncepció, amely szerint az állam rendszerszinten képtelen arra, hogy megcélozzon bizonyos technológiákat vagy ágazatokat, ami azzal magyarázható, hogy kudarc esetén az államok jellemzően teljes egészében vállalják a felelősséget (lásd a Concorde szuperszonikus utasszállító, vagy a Solyandra, a csődbe ment napelemgyártó esetét), míg az állami támogatással elért nagy sikereket (mint az internet vagy a biotechnológia különböző formái) gyakran kizárólag az abból profitáló magánszektornak tulajdonítják.

Valójában – szemben a hagyományos »piaci kudarc« megközelítéssel – az állam az elmúlt időszak legfontosabb innovációi közül nem egy esetében meghatározó szerepet játszott. Az igazi történet a Szilícium-völgy és más dinamikus innovációs központok esetében nem az, amit az ortodox felfogás kínál, hogy ugyanis az állam félreállt az útból, hogy ne zavarja a kockázatvállaló tőkéseket és garázsfeltalálókat, hogy bevégezhessék a munkájukat. Az internettől a nanotechnológiáig az elmúlt fél évszázad technológiai áttöréseinek többségét – az alapkutatástól a hasznosítás kereskedelmi lépéseiig – állami szervezetek finanszírozták, a magánszektor pedig csak akkor szállt be az üzletbe, amikor a haszon elérhető közelségbe került.”

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gabor7th
2019. február 05. 20:23
Ajánlom a sorozatom a témában, mert valóban az állami támogatások nélkül nem igazán menne semmi jó irányba. Elon Musk 4,9 milliár dollár támogatást kapott az államtól és a cikk nem is a legfrissebb: https://ideapod.com/elon-musks-business-empire-fueled-4-9-billion-government-subsidies-businesses-self-sustainable/
Volo
2019. január 17. 12:59
Hát nem: "A hordozható rádiótelefont az adófizetők pénzéből, katonai célból fejlesztette az amerikai állam,..." Ez egy ordas nagy hazugság. Nézz utána a mobiltelefon fejlődésének. Ajánlott téma: A Motorola fejlődése és fejlesztései.
Prince of Absurdistan
2019. január 16. 18:49
Azért nem látod az államot az okostelefon mögött, mert keveset tudsz a világról, "cuncimókus". A hordozható rádiótelefont az adófizetők pénzéből, katonai célból fejlesztette az amerikai állam, az érintőképernyőt, a GPS-t és az internetet is ugyanígy. Szinte minden, amit az a nyomorult telefon tud, állami fejlesztés, de ne foglalkozz vele.
gabor7th
2019. január 16. 18:48
Erről csináltam egy sorozatot: https://ujtechkor.blog.hu/2017/12/08/az_innovacio_nem_fogja_megoldani_a_problemakat_2_resz
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!