Fegyelmi indulhat a letartóztatásban lévő Kiss László ellen
A III. kerület alpolgármestere a minap mondott le.
A német cégek munkaerőhiánnyal kapcsolatos aggodalmai eltúlzottak és ellentmondásosak, a céljuk pedig az, hogy alacsonyan tarthassák a fizetéseket. A német a Hans-Böckler Alapítvány kutatóintézetének (WSI) elemzői „alibinek”, hideg és káros kalkulációnak tartják az alacsonyan képzett munkaerő behozatalának további, új jogszabályokkal való ösztönzését.
Van munkaerő, csak nagy a fluktuáció
Négy, alacsony képzettséget igénylő ágazatban (vendéglátás, közúti áruszállítás, munkaerő-kölcsönzés és biztonsági szolgáltatások) valójában csak a fluktuáció nagy. Emiatt figyelhető meg sok szabad állás, de nem a szakemberhiány miatt.
„A vállalkozók panaszai a szakemberhiányról annak a törekvésüknek a kifejezői, hogy a munkaerő-költségeket alacsonyan tartsák” – írja a Privátbankár a kutatók tanulmányára hivatkozva.
Rámutatnak, hogy nem a munkaerővel, hanem a munkahelyekkel van az elsődleges probléma. Számos ágazat építene az olcsó munkaerőre, de az emberek egyre hamarabb odébbállnak e munkahelyekről, így a vállalatoknak egyre nehezebb megőrizni a fizetéseket a korábbi alacsonyabb szinten.
A bevándorlás káros
A kutatók hozzáteszik, hogy egy olyan bevándorláspolitika, amely az amúgy is alacsony bért fizető gazdasági ágak munkaerő-utánpótlását a jelenlegi bérszintnél alacsonyabb összegért dolgozni hajlandó személyekkel biztosítja, gazdaságilag kifejezetten káros. Ráadásul emiatt csökken a társadalmi elfogadottsága a valóban szükséges, magasabban képzett szakemberek utánpótlásának is.
Az elemzők úgy látják, hogy az alacsony képzettségű munkákra nem kellene újabb bevándorlókat importálni. Az említett négy alacsony bérű ágazatban (vendéglátás, közúti szállítás, biztonság, munkaerő-kölcsönzés) 2012 és 2017 között ugyanis alig emelkedtek a bérek, de ha további képzetlen munkaerőt hozna be Németország, akkor a bérek stagnálásása tovább tartana.
Importálja az alacsony-bér modellt és akadályozza a termelékenység növekedését
A bérek migráció segítségével történő lenyomásának káros hatása, hogy a termelékenységet növelő, a munkaerőt kiváltó beruházások, azaz a számítógépesítés és az automatizálás elmarad. Az új technológiákat ugyanis csak akkor alkalmazzák a vállalkozók, ha az kifizetődő, de ha ehelyett a rövid távon olcsóbb utat is választhatják, akkor nem ruháznak majd be a termelékenység javításába.
A német kutatók érvelését alátámasztja, hogy a magyar beruházások a második negyedévben dinamikusan nőttek és ebben jelentős szerepe volt annak, hogy a magyar bérek emelkedtek a leggyorsabban 2010 óta a visegrádi országok között (erre a Financial Times is rámutatott). A gyors bérnövekedés arra kényszerítette a magyarországi cégeket, hogy növeljék hatékonyságukat annak érdekében, hogy ki tudják gazdálkodni a növekvő béreket.
A cégek olcsóbbra cserélnék a munkavállalóikat
A bevándorlók ráadásul nagyon könnyen zsarolhatóvá és kiszolgáltatottá válnak a munkapiacon: ha nem találnak munkát egy éven belül, akkor el kell hagyniuk az országot, így bármilyen alacsony bérért hajlandóak munkát vállalni. A német kutatók szerint a munkavállalók egymás alá licitálnak, ami megfelel az alacsony bérű szektorok munkaadói érdekeinek.
A kutatók a Privátbankár szerint attól tartanak, hogy a jó gazdasági növekedés és a kedvező piaci környezet elkényelmesítette a német vállalkozókat.
Úgy tűnik, hogy emiatt számos cég támogatná, ha munkavállalóit olcsóbb fizetésekért dolgozó munkaerőre „cserélhetné le”, a munkaerő behozatalának és a társadalomba való beilleszkedésének rendkívül magas költségeit viszont az adófizetőkre terhelné.
(Fotó: Európába igyekvő afrikai illegális bevándorlók érkeznek az észak-afrikai spanyol exklávé, Ceuta ideiglenes bevándorló-központjába 2018. augusztus 22-én, miután mintegy kétszáz migráns áthatolt a spanyol területet Marokkótól elválasztó határkerítésen. Az incidensben öt spanyol csendőr megsebesült. MTI/EPA/José M. Rincón)