Trump beiktatásának kézzel fogható előnyei lesznek Magyarország számára
Hoppon maradnak az (egykori) demokrata mélyállam magyarországi kitartottjai is.
2017-ben a Wall Street-i bankok 31,4 milliárd dollárt osztottak szét jutalomként New York-i dolgozóik közt, ami 17 százalékos emelkedés 2016-hoz képest. Az átlagos bónusz 184 220 dollár volt, ezt 176 900 pénzügyi dolgozó kapta meg.
A bónuszok kilőttek, a minimálbér nem változott
Elemzők szerint mindez nagyban hozzájárul a jövedelmi egyenlőtlenségekhez. A teljes kifizetett jutalom összege 2,5-szöröse volt 884 ezer teljes munkaidős, minimálbért kereső amerikai dolgozó fizetésének.
Ráadásul míg 2009 óta az átlagos Wall Street-i bónusz 31 százalékkal nőtt 140 620 dollárról 184 220 dollárra, addig a szövetségi minimálbér egyáltalán nem változott és továbbra is óránként 7,25 dollár.
Jól jelzi ez, hogy az USA gazdaságpolitikájának nyertesei a tőketulajdonosok, a nagyvállalatok és különösen a pénzügyi szektor volt, míg a válság kedvezőtlen hatásait a gazdaságpolitika a munkaerőre terhelte.
A Bloomberg szerint Magyarország inkább a munkaerőt támogatta
Ezért írta azt a Bloomberg elemzője, hogy Donald Trump amerikai elnök álmát Magyarországon valósították meg, Magyarország ugyanis az amerikai példával szemben a globalizáció károsultjait támogatta.
A tőketulajdonosok válságadói, a családi adókedvezmények, a csökkentett személyi jövedelemadó vagy a közmunkaprogram is azt a célt szolgálta, hogy a megtermelt nemzeti jövedelemből a munkaerőnek jusson több és az vállaljon több terhet, aki képes rá, azaz a tőketulajdonosok – mutatott rá a Bloomberg György Lászlóra, a Neumann János Egyetem docensére hivatkozva.
Nagy segítség lenne az amerikai munkaerőnek
Az elemzés szerint a magas bónuszok és a stagnáló minimálbérek közötti szakadék a jövedelmi egyenlőtlenségeket, vagy éppen a férfiak és nők közötti fizetésbeli különbségeket is kiélezi.
A béreloszlás alján ugyanis többségében nők helyezkednek el, míg a magasabb fizetéseket keresők körében inkább férfiakat találunk. Az öt legnagyobb amerikai befektetési bank vezetőinek például 69-82 százaléka férfi, míg a minimálbért keresőknek csupán 36 százaléka.
Az elmúlt években Amerikában mozgalom indult a minimálbér emeléséért. Mivel közel tíz éve nem történt emelés, ezért most már a minimálbér kétszerezésére, 15 dollárra emelésére lenne szükség számos elemző szerint.
A Wall Street-i pénzügyi intézményekben kiosztott 2017-es jutalmakból egyébként 15 dollárra lehetne emelni a 3,2 millió amerikai felszolgáló és bartender, vagy az 1,8 millió otthoni ápoló, esetleg a 3,4 millió gyorséttermi szakács és felszolgáló fizetését.
Sarah Anderson, az Insitute for Policy Studies szakértője szerint „az a felelőtlen Wall Street-i bónuszkultúra járult hozzá a 2008-as pénzügyi válság kialakulásához, amely továbbra is virágzik”. Hozzátette, hogy a Kongresszus már ismét a pénzügyi szektor deregulációjával, azaz szabályozásainak csökkentésével van elfoglalva.