Nagyon fárasztó

2018. február 03. 00:10

Nem állíthatom, hogy Magyar és Mizsei szándékosan félrevezeti az olvasókat. A szándékossághoz arra van szükség, hogy valaki tudja, miről beszél.

2018. február 03. 00:10
Tamás Gáspár Miklós

„Thomas Piketty egyáltalán nem marxista, se neo-, se paleo-. Marxista művet szociológusnak és közgazdásznak nem nehéz megkülönböztetnie nem marxista műtől.

A két szerző együttes erővel még ezt is állítja: »Az összehasonlítás marxista eredetű alaphibája természetesen az, hogy a tőkejövedelmekre mint valami jogosulatlan, meg nem keresett jövedelemre tekint.«

A marxizmus nem állít ilyesmit, A tőke (1867) óta legalábbis. (...)

Az azonban már nagyon fárasztó, hogy liberális és konzervatív szerzők, nemcsak, de főleg magyarok a »marxista« jelzőt alkalmazzák mindenre, amit nem kedvelnek. Nyilván a marxizmust se kedvelnék, ha ismernék. De nem ismerik.

Durkheimre, Maussra, Polányi Károlyra is átkokat szórnának – ők Piketty igazi mesterei, nem Marx –, ha ismernék őket, de láthatólag őket se ismerik.

Nem állíthatom, hogy Magyar és Mizsei szándékosan félrevezeti az olvasókat. A szándékossághoz arra van szükség, hogy valaki tudja, miről beszél, s ezen tudatosan másítson.”

Összesen 54 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. május 08. 07:54
Már közgarázda is lett ez a bohóc?
Zokni
2018. március 08. 19:55
"'És közben fizetőképessé teszik az államot' Az EU semmiféle folyóköltséget nem fizet. Erről ennyit" - írja, miután engem idézett. Rosszul fogalmaztam (vagy félreértette...). A támogatásokkal - ha azokat jól terítik - becsábított tőke, az abból adódó adóbevételek, az azzal élénkített hazai termelő kapacitások stb. eredményezik ezt. Erről meg ennyit.
brekker
2018. március 08. 19:55
Ha pedig nem tetszik a jövedelemelosztás (adókulcsok, vámok), akkor minden ország megoldhatná a maga saját vitakultúrájának megfelelően, anélkül, hogy mindenféle külső bíróságok vagy egyéb intervenciós erők beleszólnának. Nagyjából így múködött a kapitalizmus a legsikeresebb időszakában, a II. Világháború után, a '70-es évekig.
brekker
2018. március 08. 19:55
Nem a marxizmus a megoldás, hanem a vámhatárok újra bevezetése. Lenne háromszor annyi autómárka némileg drágábban, télen nem ennénk agyonvegyszerezett zöldpaprikát, hanem helyette befőtteket, és nem lenne mindenki idegbeteg, hogy ki fogja valahonnan a derült égből megszüntetni a megélhetését. Kicsit drágább lenne az élet, de sokkal nyugodtabb. Az innovációnak pedig direkt jót tenne, ha nem néhány globális nagyvállalat jószándékán múlna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!