Így kereshet havi bruttó 844 500 forintot az Aldiban

2018. február 07. 21:11

Közzétette az Aldi Magyarországra érvényes bérezési rendszerét, szerdai tájékoztatásuk szerint az áruházlánc országosan egységes bértáblát alkalmaz, a fizetések régiótól függetlenül egyformák.

2018. február 07. 21:11
null

Az Aldi Magyarország Élelmiszer Bt. közölte: a béremelés után január 1-jétől a bolti eladók, valamint a logisztika területén az áru-összekészítők kezdő bére – heti 40 órás munkaidőben – meghaladja a havi bruttó 272 ezer forintot, ami cafeteriával és Erzsébet utalvánnyal egészül ki, így a bruttó járandóság több mint havi 292 ezer forint.

Az összeg a cégnél töltött idővel arányosan nő, tíz év után az üzletekben dolgozók havi bruttó járandósága eléri a 372 500 forintot a cafeteria-elemekkel kiegészítve. Ugyanez a bértábla vonatkozik a biatorbágyi logisztikai központban dolgozókra.

A kiemelt, nagy forgalmú üzletekben magasabb a bolti eladók bruttó juttatása, a kezdők mintegy 322 ezer forintot, a tíz éve a vállalatnál dolgozók pedig 417 500 forintot kereshetnek.

A boltvezetők bruttó járandósága a cafeteria-elemekkel kiegészítve 517 ezer forintnál kezdődik, de a kiemelt boltokban elérheti a havi bruttó 844 500 forintot is.

A közleményben kiemelték: az áruházláncnál heti 20, 25, 30, 35 és 40 órás munkavégzésre is lehetőség van, a bolti területen a munkatársak 75 százaléka részmunkaidőben dolgozik, a legkedveltebb a heti 30 órás foglalkoztatottsági forma. A bolti munkatársak 10, a boltvezetőknek pedig 30 százaléka már tíz éve az Aldi munkavállalója, a magyarországi nyitáskor csatlakozó bolti dolgozók mintegy harmada most is a cégnél dolgozik.

Az Aldi Magyarország 2008-ban nyitotta meg első áruházát Magyarországon. Jelenleg 129 hazai áruháza van, és csaknem 3000 magyar munkavállalót foglalkoztat. A hálózatot tovább bővítik, ehhez növelni kell a dolgozói létszámot; a vállalat számos nyitott pozíciót kínál országszerte bolti munkakörbe, illetve a biatorbágyi központi raktárba – közölték.

(MTI)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
teljesenertelmetlen
2019. március 07. 20:02
A kezdő eladó is háromszor annyit keres, mint egy dajka. Azt azért meg tudja csinálni.
teljesenertelmetlen
2019. március 07. 20:02
20 éve veszek fel szoftverfejlesztőket. Hülyék lettünk volna 10 évvel ezelőtt 640e-et adni egy zöldfülű pályakezdőnek.
teljesenertelmetlen
2019. március 07. 20:01
Vesztettél! :) 20 éve veszek fel embereket, és pontosan látom, hogy még csak most jön a java. Egyrészt most lettek akkorák a különbségek a növekvő és a leszakadó szektorok között, hogy az működésbeli problémákat fog okozni a keresztirányú mozgások miatt, másrészt ezeket az béremeléseket ki is kell termelni, ami már nem fog menni hatékonyság javításból, csak áremelésből. Aki nem tudja érvényesíteni az áraiban, az kihullik a piacról. Nagyon sok cég fog tönkremenni a közeljövőben a bér miatt, ami eddig ismeretlen volt. (lásd pl. a cikket: a CBA-t még felvásárolták, a COOp-ot viszont bérversennyel küldik padlóra) A konkurenciaharc új formái. Ma már nem az a központi kérdés, hogy lesz-e megrendelésed, hanem hogy lesz-e aki megcsinálja és főleg hogy mennyiért. Ha nem akarod elszalasztani az üzleti lehetőségeidet, akkor be kell szállnod a bérversenybe. Ha viszont nem bírod a bérversenyt, tönkremész. Ez a cégek között is, de a szektorok között is tisztító hatású lesz. Lesz itt még fogaknak csikorgatása. A tönkremenő cégekből persze szabadul fel munkaerő, ami némiképp kiegyenlítő hatású. És az áremelések természetesen meg fogják dobni az inflációt, ami elviszi a béremelés egy részét. :)
2018. május 15. 20:10
"Magyar ütőérre magyar vámpírt" (Bödöcs Tibor) :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!