A dinasztikus vagyon növekvő veszélye

2018. január 28. 22:22

A milliárdos Leona Helmsley szerint csak a „kisemberek fizetnek adókat”.

2018. január 28. 22:22
Robert Reich

„Gary Cohn, a Fehér Ház Nemzeti Gazdasági Bizottságának igazgatója és a Goldman Sachs volt elnöke nemrég azt mondta, hogy »csak az idióták fizetik az ingatlanadót«.

Emlékszem Donald Trump megjegyzésére, miszerint ő azért nem fizetett szövetségi jövedelemadót, mert »okos« volt. És a milliárdos Leona Helmsley szerint »csak a kisemberek fizetnek adókat«.

Ezzel Cohn azt akarta mondani, hogy milyen könnyű manapság a gazdagoknak továbbörökíteni vagyonaikat a gyermekeiknek, adómentesen. (…)

Néhány generáció múlva a nemzet szinte teljes gazdagsága néhány ezer család kezében lesz majd.

A dinasztikus gazdagság ellentétes az amerikai meritokrácia ideáljával. Gúnyt űz azokból az állításokból, hogy az emberek annyit keresnek, amennyit a piacon érnek, és hogy a gazdasági előnyöknek azokhoz kell áramlaniuk, akik megérdemlik azokat.

Ez gazdasági hatalmat helyez egy olyan, viszonylag kisszámú csoport kezébe, akik sosem dolgoztak, de akiknek a beruházási döntései jelentős hatással lesznek a nemzet jövőjére.

És mindez létrehoz egy olyan, önmagát átörökítő arisztokráciát, amely ellentétes a demokráciával.”

 

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
írmag
2019. november 06. 17:00
Nálunk az elszámoltatás hiánya okozza, hogy a lopott magántulajdont is védi a törvény, sőt arra lettek megfogalmazva. Versenyről meg akkor beszélnek, amikor a köznép által megközelíthetetlen vállalkozások kótyavetyéje folyik, iszonytató túlárazással. (végig lehet tekinteni 1989.-től a nagy zajjal előadott hastáncokat, miközben hátunk mögött osztozkodtak.
szekula
2018. május 08. 14:24
A redisztribúció nem kommunizmus. A New Deal is redisztribúció volt. A skandináv kapitalizmus is erőteljesen redisztributív. A keynesiánus gazdaságpolitika is vagyont csoportosít át felülről vezérelve. Stb. Azért minimum Chalmers Johnsont el kéne olvasni, hogy eljussunk a rém gagyi hurráglobáliskapitalizmus versus kommunizmus dichotómia kikacagásáig. A globális kapitalizmus egyébként a 'gazdagok államszocializmusa', ahogy mondani szokás: minden veszteséget (környezetszennyezés, munkaerő egészségügyi lestrapálása, adóelkerülés, állami mentőcsomagok válság idején, stb.) kollektivizál, és minden nyereséget privatizál.
szekula
2018. május 08. 14:23
Az elmúlt 30 évben az USA és Németország GDP-je is megduplázódott, miközben a reálbérek ugyanezen időszakban gyakorlatilag stagnálnak mindkét országban. Ennyit erről a blöffről. Hát hiszen így készült a mai abszurd vagyonkoncentráció, hogy évtizedek óta teljes nemzetek güriznek azért, hogy pár száz embernek jobb legyen. Röhej. https://aneconomicsense.files.wordpress.com/2015/02/real-gdp-per-capita-median-weekly-earnings-1980-2013.png
szekula
2018. április 07. 21:15
Kedvelem Robertet, bár sajnos kussolt ő is (majd sunyin átállt), amikor Hillary megpuccsolta Bernie-t az előválasztásokon. A lényeget tekintve pedig: mindenki versenyellenes (tehát de facto: antikapitalista), aki nem küzd az öröklés műfajának teljes eltörléséért. Ahol nem azonosak a startpozíciók (sőt, még madártávlatból sem emlékeztetnek egymásra), ott a fair rivalizálás föl sem merülhet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!