Az esküvői tortáknak semmi közük a szólásszabadsághoz

2017. december 09. 15:18

Ehelyett a magántulajdonról és a diszkriminációhoz való jogról van szó.

2017. december 09. 15:18
Jacob G. Hornberger

„A tény az, hogy az esküvői torta-vitának semmi köze a szólásszabadsághoz. Ehelyett a magántulajdonról és a diszkriminációhoz való jogról van szó.

Kezdjük egy egyszerű példával: adott egy lakástulajdonos. Azt hiszem mindenki egyetértene, hogy joga van eldönteni, kit hív meg az otthonába. Elvégre ő a tulajdonos. Ez egy része annak, amiről a magántulajdon szól: a jogról, hogy kizárjon másokat az ingatlanából.

Feltételezzük, hogy a tulaj bulit rendez, de kizárja a feketéket, zsidókat, migránsokat és a szegényeket. Mind a száz vendége gazdag fehér amerikai. (...)

A magántulajdon és a szabadság alapelvei mentén a tulajdonosnak joga van diszkriminálni. Ha az állam arra kötelezné, hogy hívjon meg feketéket, zsidókat és migránsokat, illetve szegényeket is a buliba, akkor semmiképpen nem tarthatjuk őt szabad embernek. (...)

Ugyanez az elv érvényes az ember vállalkozására. Ez az ő üzlete, a magántulajdona. Épp ugyanannyi joga van diszkriminálni itt, mint az otthonával kapcsolatban.

Ezt az elvet alkalmazva az esküvői torta-vita darabjaira hullik. A sütőiparosnak joga van annak sütni, akinek csak akar, bármilyen neki tetsző okból. Lehet, hogy utálja a feketéket, zsidókat, migránsokat és szegényeket. A motiváció nem számít. Az számít, hogy a szabadság és a magántulajdon alapértékeire építve a magánszektor üzleteinek a lakástulajdonosokhoz hasonlóan jogukban áll diszkriminálni.

Ugyanezen okból, a fogyasztóknak pedig joguk van bojkottálni a diszkrimináló üzletet, sőt, másokat is buzdíthatnak erre. Így kezeli a szabad piac azokat a cégeket, amelyek az emberek szerint igazságtalanul diszkriminálnak. Abba az irányba tereli őket, hogy a kieső bevételek miatt változtassanak az álláspontjukon, ahelyett, hogy a kormányzat puskacsövét szegeznénk rájuk.”
 

Hornberger a Szabadság Jövője Alapítvány alapítója, amely az elveit nem feladó libertárius gondolkodás képviseletét tűzi ki céljául. Cikke arra az esetre reagál, hogy egy coloradói cukrászda vallási okokból megtagadta, hogy esküvői tortát készítsen egy meleg párnak, emiatt beperelték őket.

Összesen 102 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
röviden
2018. augusztus 14. 22:29
Jogod van diszkriminálni. Kérdezd meg Madisont, ha nem hiszed.
röviden
2018. augusztus 14. 22:29
Ahogy a kóser hentest sem lehet kötelezni, hogy szolgája ki a szalonnára vágyó vevőt, a cukrászt se, hogy két vőlegényt rakjon a tortára. Szerintem egyértelmű.
koronaszepe
2018. február 25. 17:00
Nekem is vannak hasonló családi történeteim háborús időkből, szerencsére, nekem sincs közvetlen tapasztalatom,. Viszont van gyerekkori barátom, aki a délszláv háborúban ölt embert. Csak annyit mondok, hogy bizonyos helyzetek, parancsok kényszeríthetnek arra, hogy alapvető erkölcsi meggyőződésed ellen cselekedj. Láttad az Ötödik pecsét című filmet, amikor Őze pofon ütötte Cserhalmit? A magyar filmtörténet egyik legmegrázóbb jelenete, ahogy Gyurica úr hajnalban, meggyötörve, kezeit magától eltartva-mint aki képtelen arra, hogy bármiféle közösséget vállaljon eme saját testrészeivel-hazafelé botorkál, ahol a bújtatott zsidó gyerekek élete függ tőle...
szekula
2018. január 30. 13:49
A keresztény cukrász lelkiismereti szabadsága egyébként abban áll (azon az evidencián túl, hogy saját vallásos rítusait - imádkozás, templomba járás, stb. szabadon gyakorolhatja -, hogy államilag nem kötelezhető arra, hogy melegházasságot kössön. Ezen lehet kacarászni, de attól ez még egy fontos szekuláris jogállami vívmány, amelyet magam is támogatok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!