Ön szerint sem mond semmi hasznosat a közgazdaságtan a világról? Bizonyára nem látta még ezt
2017. október 02. 11:28
A japán Phillips-görbe épp úgy néz ki, mint Japán: ilyen, amikor a dimenziók és a diszciplínák összeérnek.
2017. október 02. 11:28
p
0
0
6
Mentés
Gregor Smith-nek sikerült, ami a legtöbb közgazdásznak nem. Maradandó felfedezést tett, amikor a Japánra vonatkozó 1980 és 2005 közötti munkanélküliségi illetve inflációs ráták adatait egy ábrán szemléltette. Rájött ugyanis, hogy az így megrajzolt Phillips-görbe ebben az esetben – földrajzi értelemben – éppen Japánra hasonlít.
Véletlen volna? A féloldalas tanulmány válaszokat nem ad, de megmutatja a felfedezést, létrehozva ezzel a makroökonómiai geográfia tudományterületét. Az alábbi ábra mutatja be az inflációs ráta és a munkanélküliségi ráta kapcsolatát.
A következő ábra pedig emlékeztetőül bemutatja, hogyan is néz ki Japán a térképen.
Nehéz nem észrevenni a kísérteties hasonlóságot. Érdemes tehát kísérletezni a már jól ismert összefüggések újrarajzolásával, hiszen így jelentős eséllyel tehetünk szert világhírre.
***
Ne maradjon le a legfontosabb gazdasági vitákról és legfrissebb elemzéseinkről sem! Kedvelje a Makronóm Facebook-oldalát ide kattintva!
A kormányok elkezdtek foglalkozni a bitcoinnal, így nem meglepő, hogy az árfolyama november közepén 36 millió forint közelében is járt. A világ legnépszerűbb kriptovalutáját a nagybefektetők mellett néhány állam is felfedezte tartalékként.
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten maradt októberben – állapította meg a legfrissebb adatokhoz fűzött kommentárjában a nemzetgazdasági miniszter.
Októberben az elemzői várakozásokat alulmúlva, éves szinten 3,2 százalékra mérséklődött az infláció. Az árcsökkenések a szolgáltatások terén erősítették az infláció fékeződését, miközben az üzemanyagok ára is alacsonyabb, mint egy éve. A következő hónapokban a drágulás üteme enyhén gyorsulhat, de a jövő év elejétől újabb csökkenés várható, ami 2025 nyarára a jegybanki 3 százalékos célérték elérését vetíti előre – értékeli a KSH friss adatait a Makronóm Intézet elemzője.
Felpörgették az inflációt, elszállt a költségvetés hiánya, leállt a növekedés, a versenyképességet lenullázták a forint árfolyamát összerogyasztották, cserébe loptak sokat.
Oroszország legkeményebb nője nem sokat teketóriázott: Elvira Nabiullina, a nemzeti bank elnöke rekordmagasra, 21 százalékra emelte a jegybanki kamatot. A cél változatlanul a katonai kiadások miatt berobbant infláció leküzdése.
A TISZA-vezér azt is mondja, nem ő fogja ezt eldönteni, mert nem egy erkölcsi orákulum, ami kiderült a róla szóló hanganyagokból, amelyek állítása szerint manipuláltak. De ha összevágott felvételek jöttek ki az EP-képviselőről, hogy jönne le mások számára, hogy jómaga nem egy erkölcsi orákulum? – adódik a kérdés.
p
0
2
4
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 6 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
koronaszepe
2017. november 05. 21:26
Tengelyfordító kék banán, kisgyermekeink fenekén a pötty...
De hülye ennek a cikknek az írója - és szemlézője is!
Világos bizonyíték arra, hogy azt se tudják, miről beszélnek.
Engem arra a korrelációra emlékeztet, amilyen a szerző farka vizelés után.
Amúgy meg bármikor csinálok -statiszikai adatokból - olyan polar scattergram-ot, amin a tökéletes svasztika van.
Ugyanezt bemutathatom tetragonális szerkezetekben is - független bizonyítékok arra, hogy ami a svasztikával összefügg, az bizony MIND TUDOMÁNY!
Ugyanígy igazolható a NATO-csillag "tudományossága" is!
Ekkora baromságot!