Ön szerint sem mond semmi hasznosat a közgazdaságtan a világról? Bizonyára nem látta még ezt

2017. október 02. 11:28

A japán Phillips-görbe épp úgy néz ki, mint Japán: ilyen, amikor a dimenziók és a diszciplínák összeérnek.

2017. október 02. 11:28
null

Gregor Smith-nek sikerült, ami a legtöbb közgazdásznak nem. Maradandó felfedezést tett, amikor a Japánra vonatkozó 1980 és 2005 közötti munkanélküliségi illetve inflációs ráták adatait egy ábrán szemléltette. Rájött ugyanis, hogy az így megrajzolt Phillips-görbe ebben az esetben – földrajzi értelemben – éppen Japánra hasonlít.

Véletlen volna? A féloldalas tanulmány válaszokat nem ad, de megmutatja a felfedezést, létrehozva ezzel a makroökonómiai geográfia tudományterületét. Az alábbi ábra mutatja be az inflációs ráta és a munkanélküliségi ráta kapcsolatát.

A következő ábra pedig emlékeztetőül bemutatja, hogyan is néz ki Japán a térképen.

Forrás: Gregor Smith (2006)

Nehéz nem észrevenni a kísérteties hasonlóságot. Érdemes tehát kísérletezni a már jól ismert összefüggések újrarajzolásával, hiszen így jelentős eséllyel tehetünk szert világhírre. 
 

***

Ne maradjon le a legfontosabb gazdasági vitákról és legfrissebb elemzéseinkről sem! Kedvelje a Makronóm Facebook-oldalát ide kattintva

 

 

 

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
koronaszepe
2017. november 05. 21:26
Tengelyfordító kék banán, kisgyermekeink fenekén a pötty...
matykox
2017. október 08. 21:10
De hülye ennek a cikknek az írója - és szemlézője is! Világos bizonyíték arra, hogy azt se tudják, miről beszélnek. Engem arra a korrelációra emlékeztet, amilyen a szerző farka vizelés után. Amúgy meg bármikor csinálok -statiszikai adatokból - olyan polar scattergram-ot, amin a tökéletes svasztika van. Ugyanezt bemutathatom tetragonális szerkezetekben is - független bizonyítékok arra, hogy ami a svasztikával összefügg, az bizony MIND TUDOMÁNY! Ugyanígy igazolható a NATO-csillag "tudományossága" is! Ekkora baromságot!
Zokni
2017. október 08. 21:10
És ha az ábrát megszorozzuk a kozmikus állandóval, akkor egy perpetuum mobile-t kapunk. Szóljanak Széles Gábornak.
Akitlosz
2017. október 08. 21:09
Eddig sem volt kétségem afelől, hogy a közgazdaságtan csupán vélemények halmaza, nem tudomány.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!