Nemzetközi mozgásterünk sose volt ilyen tágas, mint az előttünk álló időszakban
...illetve jó esély mutatkozik a háború lezárására, az új gazdaságpolitika pedig komoly növekedést és béremelkedést fog hozni az előttünk álló esztendőben.
Ausztria várhatóan egyre inkább közeledik a visegrádi országokhoz, ami a közép-európai térség súlyát növelheti Európában.
„Az új osztrák kormány gazdaságpolitikája a Néppárt „Fellendülés és jólét” c. programjára épülhet. Várhatóan elsősorban a következő konkrét gazdasági intézkedéseket kívánják megvalósítani. A sávos személyi jövedelemadó-kulcsokat 25 százalékról 20-ra, 35-ről 30-ra, 43-ról 40-százalékra csökkentik. Minden gyermek után évi 1500 euró adókedvezményt vezetnek be. A munkanélküliségi biztosítást a munkavállalónak 1648 euró havi jövedelemhatárig nem kell megfizetnie, e határ fölött sávosan 1-3 százalékot kell fizetni. Az első otthon megszerzése adó- és illetékmentessé válik. A 65 éves kor után tovább dolgozó munkavállalónak nem kell nyugdíjjárulékot fizetnie és több nyugdíjra lesz jogosult. A közszolgáltatások ára nem emelkedhet majd az infláció felett. 2022-ig a tervek szerint a kormány összesen 12-14 milliárd euró értékben nyújt adókedvezményt a polgároknak és a vállalatoknak. Ezek megvalósításához forrásként a gazdasági növekedésből és a foglalkoztatás bővítéséből összesen 4-5 milliárd euró többletbevételt remélnek, a kiadások lassúbb növekedésének eredményeként további 4-5 milliárd euró megtakarítást várnak és a rendszerhatékonyság növekedéséből (közszféra jobb működése) kb. 4. milliárd euró bevételre számítanak. Ez ambíciózus, de reálisan kalkulált, megvalósítható programnak tekinthető.
Az osztrák gazdaság kilátásai összességében jók, néhány neuralgikus probléma ellenére. Ezek közé tartozik a magas és növekvő állami adósságállomány, a bankszektorban meglévő feszültségek, az állami bürokrácia működésének problémái, a déli határ menti regionális gazdasági problémák és migrációs feszültségek. Az osztrák politikai és gazdaságpolitikai helyzet nemzetközi összehasonlításban kiszámítható. Ausztriában a politikában és a gazdaságban egyaránt a kiegyensúlyozottságra törekvés áll a középpontban. Emellett Ausztria várhatóan egyre inkább közeledik a visegrádi országokhoz, ami a közép-európai térség súlyát növelheti Európában.”