Nincsenek benne sem fénykardok, sem jedik, sem űrcsaták – az Andor mégis új szintre emelte a Star Wars-univerzumot

2025. június 29. 20:14

A készítőknek, élükön a sorozatot megalkotó Tony Gilroyjal, csak gratulálni lehet.

2025. június 29. 20:14
null
Rajcsányi Gellért

Más időkben, a mozgóképek és a tömegszórakoztatási igények másik korszakában talán súlyos bukta lett volna belőle, most viszont áradoznak róla a rajongók tömegei és a kényes ízlésű kritikusok egyaránt. A nemrég a Disney streamingcsatornáján befejeződött Andor sorozat úgy lett a Star Wars-univerzum egyik kiemelkedő alkotása, hogy kivettek belőle szinte mindent, ami a régi, George Lucas-i világot jellemezte és végtelenül népszerűvé tette. 

Lucas megvallottan a gyerekeknek álmodta meg a Csillagok háborúja-filmeket, egész mitológiát szült köréjük; a hetvenes évek végétől készült trilógia technikai megoldá­saival és látványvilágával pedig megváltoztatta a szórakoztató tömegfilmek világát. De működhet a Star Wars, ha kitörlünk belőle mindent, ami a gyerekek és a kamaszlelkű felnőttek számára magával ragadó vizuális élményzuhatag és szédületes kalandsorozat? 

Működhet, „csak” kellően erős történet, összetett karakterek és kiváló színészek kellenek hozzá. És az ötlet, hogy mi lenne, ha ezúttal a felnőtteknek készülne egy Csillagok háborúja-sztori. Az Andorral a csillagok közé repülés helyett leszállunk a földre, akár a föld alá is. Nem könnyed kalandfilm ez, hanem politikai thrillersorozat, de azt is mondhatjuk, hogy tanmesék sora. 

Az Andor azt mutatja be, mi történik a közéletben és a mindennapokban, az emberi kapcsolatokban és a lelkekben, ha egy rendszer radikalizálódni kezd, ha elnyomóvá kezd válni, ha elkezdi szűkíteni a szabadság tereit – ami törvényszerűen kitermeli a maga szintén egyre radikalizálódó ellenzékét. Az Andor két fő történetszála a régi Star Warsokból ismert Galaktikus Birodalom felemelkedésének, diktatúrává válásának és az ellene fellépő lázadás születésének a sztorija alulnézetből. A birodalom rendszerének egyes fogaskerékembereit és a lázadók összeállását ismerhetjük meg – hús-vér, összetett karaktereken keresztül. Az Andorban a birodalmiak nem agyatlan droidok, hanem akár a rend és biztonság megszilárdításában lelkesen hívők, nem sokat tépelődő karrieristák vagy épp állásukat féltő nagykutyák – mint a való világban. A lázadók sem szentek gyülekezete: bujdosó bűnözők, nettó őrültek és kiáltványíró, naiv széplelkek egyaránt vannak közöttük. S mindkét oldalon találunk olyanokat, akik mások elárulásával, feláldozásával tesznek az ügyért – vagy önmagukért. És néha nem is lehet tudni, melyik a fullasztóbb és paranoidabb közeg, a birodalom felső vezetése vagy a lázadók bázisa. 

A kiválóan megírt karakterek és a nagyszerűen játszó színészek (főszerepekben: Diego Luna, Stellan Skarsgård, Denise Gough és Genevieve O’Reilly) mellett az Andor erénye a körítés. Ugye „réges-régen egy messzi-messzi galaxisban” játszódik a Star Wars-univerzum, de e sorozathoz a legkülönbözőbb civilizációkat, hagyományokat és mindennapi szokásokat, építészeti és ruházkodási stílusokat kellett kitalálniuk az alkotóknak. Az egyik sztoriban mintha 1956 magyar forradalmárjait látnánk, másokban mintha a Ceaușescu ellen lázadó, szegényes öltözetű 1989-es románok vagy a dél-amerikai dzsungelgerillák tűnnének fel. Eközben a birodalom központjában a szecessziót és az art décót megidéző luxuslakásokban reprezentál a kőgazdag elit, melynek tagjai megannyi különböző indokból részesei már – vagy még – a rendszernek, ha épp nem ellene szervezkednek. 

Így az Andor az izgalmas politikai thrilleren túl vizuális orgia is – amit az ínyencek akár újra meg újra megnézhetnek, hogy a történetben vagy a jelenetek hátterében észrevegyenek valami addig fel nem tűnő finomságot vagy csavart. A készítőknek, élükön a sorozatot megalkotó Tony Gilroyjal, csak gratulálni lehet. A két évadnyi sorozat a streamingvilág emlékezetes alkotása és az időközben kifáradni látszó Star Wars-univerzum megmentője lett.

Nyitókép: Mandiner-archív

 

 

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tinodi-lightos-sebestyen
2025. július 06. 10:25
A sorozat remek volt. Pont azt mutatta meg, hogy milyen az Erő nélküli közemberek küzdelme az elnyomó hatalom ellen. Nincs jedi, sith, de még egy Skywalker sem. Viszont vannak robotok, lakható bolygók és hipertér-ugrás. A rohamosztagosok nem lőnek mellé, a harci robotok hatékonyan gyilkolnak. Valóban, a SW név nélkül is remekül elvolna a sorozat, de így inkább hozzátett az egészhez, mint elvett.
szilard666
2025. július 02. 11:27
új szint az stimmel csak kurvára lefelé
Hill
2025. július 01. 11:59
Ja. Mint a Vissza a jövőbe Delorean nélkül kb
Csip
2025. június 30. 00:34
Tényleg nagyon jó. Nézzétek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!