Márpedig ellopta, és mára már nem létezhet koncert, nem létezhet családi összejövetel, nem létezhet utazás, sőt ne legyünk álszentek, mert nem létezhet lassan szerelmi légyott sem a kamerák és okoseszközök nélkül. És tulajdonképpen ez a sor egyre csak bővül, lassan nincs is kivétel, miközben a tabu témákat is elfelejtjük. És bizony egészen pontosan így történhet meg az, hogy már
nemcsak arról kell beszélnünk, hogy influenszerek a történelem legnagyobb borzalmainak helyszínén, a haláltáboroknál szelfiznek, de arról is, hogy politikusok temetéseken, átlagemberek pedig a pápa ravatalozásánál fotózkodnak gondolkodás és szégyenérzet nélkül.
Mindenki kattint, mintha nem lenne holnap
Pont két éve borzolta a kedélyeket Maria Murphy, az angol influenszer, aki 2023 áprilisában posztolt a Twitter-oldalára, miközben meglátogatta az auschwitzi múzeumot. A poszt azóta közel 35 millió megtekintésig jutott, mivel a hölgy azóta sem törölte azt a képet, amely sokak felháborodását okozta, és amelyen lényegében a koncentrációs táborba tartó síneken pózolt, minden tiszteletet mellőzve – ott, ahol évtizedekkel korábban a tábor foglyai érkeztek meg, hogy legtöbben soha ne jussanak ki élve.
Az említett esetnél azonban talán még mindig mondhatjuk azt, hogy a múltról van szó, amelynél meggondolatlanság bármiféle érzékenységet elvárni azoktól, akik meg sem születtek, de még tervben sem voltak akkor, mikor a tragédia megtörtént.
Egy aktuális haláleset azonban egészen más tészta, és az utóbbi években bizony az okoseszközök használata már a temetésekre is bekattintotta magát. Erre kiváló példa nemcsak a magyar kisebbségi videók megjelenése az olyan platformokon, mint például a TikTok, de az a szenvtelen módszer, amelynél a politikusok pózolnak temetéseken, vagy éppen politikához egykor közel álló, közismert személyiségek tesznek közzé temetőben készült, trombita- és harsonaszóval kísért, hatásvadász videókat.
Bizony mondom néktek, tegyétek el a telefonotokat
Ami azonban még ennél is szembetűnőbb, az az ünnepek alatt elhunyt Ferenc pápa esete. Nem egy átlagpolgárról van szó. Nem átlagos helyszínről és ravatalozásról. De esélyesen még csak nem is átlag emberekről. Joggal gondolhatjuk, hogy aki fontosnak érezte, hogy jelen legyen, az nemcsak hívő, de szellemiségében is másfajta értékrendet valló személy. Amit persze nehéz eldönteni egy olyan közkedvelt turisztikai látványosságnál, mint a Szent Péter tér, ahol naponta még normál esetben is tömegek verődnek össze.
A pápa ravatalozása azonban egyáltalán nem normális eset, ahogy önmagában egy ravatalozás vagy temetés sem mondható annak, ezt mindenképpen szögezzük le.
Ez egy spirituális esemény, melynél lerójuk tiszteletünket. Ott vagyunk személyesen és átéljük a pillanatot, amely – bízzunk benne, hogy – nem ismétlődik meg. Teljesen mindegy közben, hogy mit gondolunk akár a pápáról, akár az egyházról, akár a halálról. A színházban sem fotózunk az előadás alatt, és nem emeli a telefonját mindenki a magasba (egyelőre), pedig az a közeg morális vagy lelki szempontok szerint egy egészen más kategóriát képvisel.