Németek, akik Magyarországot választották

2024. december 02. 05:54

Kik és miért költöznek Magyarországra a 2020-as években? Ezt az izgalmas kérdést járja körül – elsősorban a Balaton déli partjának tendenciáit vizsgálva – magyar demográfusok és földrajzkutatók közös vizsgálata.

2024. december 02. 05:54
Aerial,View,From,The,Hungarian,Village
Gózon Ákos

Fotó: Shutterstock

Aki meg szeretné érteni a mai európai idősek népesség­vándorlásának a mozgatórugóit, annak már aligha elegendő a neoklasszikus közgazdaságtan makro- és mikroelmélete, amely az országok közötti bérkülönbségekre és azokból következően az egyéni nyereség maximalizálására vezeti vissza a régiók közötti vándorlást.

A vándorláskutatás új közgazdaságtana szerint háztartások és családok hozzák meg a lakhelyváltoztatási döntést, s már nem kizárólag a lehető legnagyobb jövedelem megszerzése, hanem részben kockázatcsökkentés, vagyis a biztos megélhetés, biztonságos környezet céljából is. Az utóbbi évtizedekben elkezdődött egy kifejezetten a nyugdíjaskorral beköszöntő életmódvándorlásra irányuló kutatás. A szóban forgó idősek áttelepülési döntésének hátterében nem elsősorban anyagi kényszerek, hanem egy még ki nem próbált életstílus, fogyasztási szokások vagy akár a szabadidő intenzív megélésének a vágya húzódik meg. Az életmódvándorok olyan vagyoni háttérrel rendelkeznek, hogy igényeiknek megfelelő, vonzó természeti és épített környezetben telepedhetnek le.

A Területi Statisztika című folyóirat szeptemberi számában Koós Bálint és Gábriel Dóra, a Hun-Ren Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Regionális Kutatások Intézete kutatói, valamint Tátrai Patrik, a Hun-Ren Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Földrajztudományi Intézet munkatársa a Magyarországra irányuló időskori vándorlás területi jellemzőit, különös tekintettel a németek által előnyben részesített lakóhelyeket vette górcső alá.

Hazánk célország lett – szögezi le Tátrai Patrik –, mégpedig olyan célország, ahova egyszerre érkeznek keletről és nyugatról eltérő motivációjú és társadalmi hátterű emberek. Ez egyedivé teszi Magyarország esetét. Az időskorúak nemzetközi vándorlása dinamikusan nő és diverzifikálódik mind a népesség nagyságát, mind társadalmi hátterét, mind földrajzi célterületeit illetően. A kérdéssel tehát egyre inkább érdemes foglalkozni.

Magyarországra hagyományosan az etnikai vándorlás volt jellemző, a rendszerváltozást követő évtizedekben a szomszédos országok magyarjai érkeztek, köztük hatvan év felettiek is. Az utóbbi két évtized népszámlálási adatai alapján azonban a helyzet változóban van: az országban huzamosabb időt töltő, vélhetően le is telepedő idősek körében tendenciaszerűen emelkedik a nem magyar bevándorlók száma, aránya, különösen a Németországból, Belgiumból, Hollandiából és Svájcból érkezőknek köszönhetően. A legnépesebb csoportot alkotó németországiak esetében erőteljes a területi koncentráció elsősorban Somogy, másodsorban pedig Zala vármegyében.

A német nyugdíjasok ilyen súlyú megjelenése a Dunán­túlon önmagában is jelzésértékű – hangsúlyozza Tátrai Patrik. A Balaton neve nyilván ismerősen cseng az ebben az évtizedben nyugdíjaskorba lépő németek számára. Az ő fiatal korukban, a kettészakított Németország idejében ugyanis a magyar tenger partjánál tudtak többé-kevésbé zavartalanul találkozni egymással a keleti és a nyugati országfélből érkező turisták. Egy demográfiai-statisztikai jellegű kutatás azonban nyilván nem ehhez hasonló nosztalgikus adatokra épít, sokkal inkább a letelepedés mint társadalmi folyamat jellemzőit vizsgálja.

A 2022-es népszámlálás adatai alapján az ezredfordulót követő két évtizedben dinamikusan emelkedett a Magyar­országon összeírt külföldi állampolgárok száma. A 2001-ben mért 93 ezerről közel 218 ezer főre nőtt az itt életvitel-szerűen tartózkodó külföldi állampolgárok létszáma. Ezen belül a hatvan év feletti külföldi állampolgárok száma csaknem megnégyszereződött. A hazai idős népességen belül immár a másfél százalékot közelíti a külföldiek részaránya. Közülük a legtöbben Budapesten élnek, ami nem meglepő. 

Az már sokkal inkább az, hogy a főváros után a legkisebb lélekszámú falvakban lakik a legtöbb német nyugdíjas. A Balaton környékén, Somogy vármegye északi, illetve Zala vármegye keleti részén mindez különösen jellemző, ott a német lakosság egyes, döntően kis népességszámú településeken az idős lakosság jelentős hányadát teszi ki. Vajon miért jelentek meg az utóbbi években ilyen szembetűnő számban és arányban a német szépkorúak olyan településeken is, amelyek viszonylag távol esnek a Balatontól, nem tartoznak már bele a szűken vett turisztikai célterületbe, ráadásul infrastrukturálisan sincsenek különösen jó helyzetben?

Ezzel kapcsolatban két, egymást nem feltétlenül kizáró hipotézis fogalmazható meg. Az egyik szerint a folyamat hátterében a földrajzi szétterülés húzódik meg. A hagyományos turisztikai célterületek, azaz a közvetlen Balaton-parti települések a korábban érkezett életmódvándorok megjelenése nyomán olyan telítetté, drágává váltak, hogy a későbbiekben érkező idős külföldiek a szomszédos területeken kerestek maguknak tartózkodási helyet. A másik felvetés az, hogy a kereslet alakult át azáltal, hogy az idősek nemzetközi vándorlásába mind újabb társadalmi csoportok kapcsolódnak be. Az utóbbi időben Magyarországra érkező, vélhetően a korábbinál kevésbé tehetős rétegek egy részének pedig a Balatontól távolabbi, hátrányosabb helyzetű, elöregedő társadalmú települések nyomott árú ingatlanpiaca képes vonzó lehetőségeket nyújtani.

A hazánkban letelepedő németek minitársadalma tehát rétegzetté, összetetté válik, ami további folyamatos és izgalmas kutatási témákat kínálhat a hazai demográfusoknak.

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kailniris
2024. december 02. 08:32
Kétségtelen van veszélye a németek ideköltözésének, a politikai éleslátással nem lehet megvádolni egyiket sem. Nem ártana még időben némi politikai propaganda arrafelé, hogy mégis minek köszöszönhetik itt nálunk a nyugodt békében eltöltött nyugdíjjas éveiket. Ahol mindenképp ki kell emelni, hogy nem a hazai viszonylatban magas nyugdíjuknak. Amúgy meg minden itt a németektől utalt, de itt elköltött euró nekünk tiszta haszon.
5m007h 0p3ra70r
2024. december 02. 08:29 Szerkesztve
»Skywalker_bp 2024. december 02. 07:16 Elvégre a kastélyhoz elkészült állami pénzen az útfejlesztés is.« Tisztázzuk egy cseppet ezt az agitácios propaganda hazugságot. A 4413-as út Algyőt és Maroslelét is ősszekötő Az M43-ba torkolló szakaszának teljes pályaszerkezet cseréjeről van szó az M43-tól a magyfai börtön bekötőútját is beleértve 6Km hosszúságban. Ugyanebben a megyében felújítottak még a 4401-es út Szarvas és Szentes közti szakaszán és az 5514-es út Mórahalom átkelő szakaszán összesen 8,5Km-t. Tehát az út nem a nevezett kastélyhoz épült, hanem a környéken van a nyomvonala. Amelyen egyébként a jövőben az algyői Tisza híd felújításakor terelik majd a forgalmat. Ahogy erről a HVG és a Telex is írt. Egy tiszaszopi zsellérnek folytonos genetikus kényszere van hogy hazudozzon.
5m007h 0p3ra70r
2024. december 02. 08:11
A következő felsorolásban pedig a németek, akik a #bezzeg Romániát választották:
UzBence
2024. december 02. 08:05
Nem kell tapsikolni, hogy ide jonnek... Lesznek majd nemet meg holland polgarmesterek es egy ido utan itt is elbasznak mindent. Bennuk van, ok nem alkalmazkodnak hanem ide hoznak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!