A politika nem játék! Vagy mégis? Méghozzá nem is akármilyen.
Különböző korok és konfliktusok vagy éppen dilemmák elevenednek újra az asztalon, és a játékosé a döntés, hogy a világ milyen irányba menjen tovább.
Igazán harmonikus társasjátékokkal ismerkedhettünk meg a hónapban, méghozzá szó szerint, elvégre a természet benépesítése mellett sárkányokat foghattunk be, de némi csatára is sor került.
Nyitókép: Böjtös Gábor
Társasjátékok terén izgalmas hónap áll mögöttünk, elvégre nemcsak a kiadók indultak be, de a különböző témák is érdekesek, amikkel mostanában foglalkoztunk. Az Andrzej Sapkowski regényeinek világát feldolgozó The Witcher: Óvilág például végre magyarul is megjelent, és ugyan időt bőven igényel a legalább 3-4 órás játékokhoz, de ezt kimondottan egyedi élménnyel és látványos asztalképpel hálálja meg. Aztán ott vannak a politikai témájú társasjátékok, melyekkel egy összeállítás formájában foglalkoztam, és amik közül
a Hegemony: Lead Your Class to Victory toronymagasan emelkedik ki, annyi jól átgondolt, logikus és intelligens formában tálalja azt az osztályharcot,
ami igazából csak kicsit harc, sokkal inkább egy olyan szimbiózis, melyben egyik sem létezhet a másik nélkül, ezért minden egyes lépésre oda kell figyelni. Továbbra is nagyon ajánlom, nem véletlenül lett sok helyen 2023 legjobb társasa.
Ezt is ajánljuk a témában
Különböző korok és konfliktusok vagy éppen dilemmák elevenednek újra az asztalon, és a játékosé a döntés, hogy a világ milyen irányba menjen tovább.
Aztán ott a Vagabund kiadó, amely két igazi különlegességgel lepte meg az egyedi játékok kedvelőit. Ezekkel majd külön is foglalkozunk, de röviden: az Amritsar: Az Aranytemplom a szikh vallással foglalkozik, miközben elefántok sétálnak végig a táblán, a Kutná Hora: Az Ezüstváros pedig a Prága közelében lévő városkába vezeti el a játékosokat, akik ezáltal nem a hírhedt csontkápolnát látogathatják meg (ami a való életben mindenképpen emlékezetes), hanem a hely bányászati történelmét ismerhetik meg, egyedi játékmechanikával. És akkor az utolsó pillanatban még a portugál Lacerda mester legújabb alkotása is beesett, a Találmányok: Ötletek fejlődése, ami kiemelt figyelmet és szintén egy külön cikket érdemel. Kínálat tehát van bőven, ha valaki meghajtaná az agyát és erősíteni a stratégiai/taktikai gondolkodását, ebből a kínálatból pedig külön figyelmet szentelek a könnyedebb, családi játékoknak, amik közül az alábbiak bizonyultak a legérdekesebbnek az elmúlt hónapban.
Ezt is ajánljuk a témában
Andrzej Sapkowski remeke már mindenféle feldolgozást megért, ezúttal viszont mi magunk is átélhetjük a fantasy kalandokat.
5. Macskalak
Kiadó: Gémklub
Nyelv: magyar
Nehézség: könnyed
Ára: nagyjából 8000 forint
Bár egy háznál sem öröm az egerek jelenléte (maximum terráriumban, hobbiból), a Macskalak arra az elgondolásra épít, hogy egy épülő ház szintjeit kell szobákkal megtölteni, a szobákban pedig a macskák és az egerek egyaránt megtalálhatók. Mindezt a viszonylag kisméretű dobozban csak néhány összetevő mellett kínálja: az alaprajzokhoz hasonló játékoslapokból 120 darabot, képességlapkából 12 darabot kapunk, emellé jár a 4 kocka és a 6 ceruza.
A játékmenet pedig pofonegyszerű. Minden körben dob valaki a négy kockával, majd az eredményből hármat választ mindenki (nem kell ugyanazt), és ezeket egymás melletti, üres helyekre rajzolja be. Az egymás mellé kerülő számokkal szobákat lehet alkotni a saját értékükben – kettesből kettőt körberajzolunk, ez egy szoba, hármasból hármat és így tovább –, a macskákra és egerekre pedig minden szinten más-más szabály vonatkozik.
Ami fontos: ha egy szobát megépítünk, akkor azzal a játék elején kiválasztott képességek egyikét megszerezzük, ezekkel pedig természetesen az eredményeket és beírásokat mahinálhatjuk.
A Macskalak gyors és egyszerű játék, amelyben azért kell gondolkodni, hiszen nem mindegy, hogyan rajzoljuk be az eredményeket, milyen képességekre megyünk rá, azokkal mennyire tervezünk és a macskákat-egereket miképpen helyezzük le. Emiatt a pofonegyszerű mechanikából azért egy izgalmas dobok-rajzolok társas kerekedik ki, aminél a téma viszonylag mellékes, ahogy a visszafogott, de nem csúnya látvány is, a lényeg pedig az, hogy mire valaki kitölti az összes mezőt, mennyi pontot sikerül összehozni a különböző kombinációkkal. Jópofa, ötletes játék, visszafogott áron.
4. Sárkányok völgye
Kiadó: Gémklub
Nyelv: magyar
Nehézség: könnyed
Ára: nagyjából 12 000 forint
Lépj be a sárkányok völgyébe, ott pedig szelidítsd és idézd meg a számos mitológiai lény egyikét! A szintén visszafogott méretű doboz 70 egyedi kártyát tartalmaz a különböző elemekhez köthető élőlényekkel, melyek közül a játékosok minden körben fejenként kettőt vadászhatnak le, ilyenformán vagy megszerezve az értékükkel azonos varázsköveket; vagy megszelidítve őket, avagy kézbe véve az adott kártyát; vagy pedig a varázskövekkel kifizetve valamelyiknek az értékét, azt megidézve.
Természetesen mindegyik lénynek más a hatása, így a befogott faj lehet, hogy megidézve folyamatosan termeli a győzelmi pontokat, egy másik csak a kijátszásakor biztosít valamiféle jutalmat, de akár még a többi játékos lényeit is megpiszkálhatjuk, ha úgy alakul.
A lényeg, hogy minden fordulóban nő a kijátszható, avagy megidézett lények száma,
és ha valaki 60 pontot szerzett, vagy lement a 10. forduló, a játéknak vége, és az nyer, aki a legtöbb pontot gyűjtötte össze.
A Sárkányok völgye egy nagyon színes, kellően gyors társas, amit már akár 10 éves kortól is bevethetünk, ha a családban kerül elő, mert ugye a kártyahatásokat el kell olvasni, értelmezni, és bizony a használatukat is át kell gondolni. Ha sikerül néhány kártyát jól összekapcsolni, azzal már-már egy motor indítható be, avagy lapjaink folyamatosan termelik a bevételt, már ha más nem szól bele. Számomra kicsit talán túl színes az összkép, az illusztrációk sem a kedvenceim, de ha valaki ízléséhez ezek inkább illenek, az könnyen új kedvencre lelhet a játékkal.
3. Harmónia
Kiadó: Gémklub
Nyelv: magyar
Nehézség: könnyed
Ára: nagyjából 14 000 forint
A Dixittel, Stellával, Mysteriummal és más dedukciós játékokkal komoly hírnevet szerzett Libellud kiadó végre valami új ötletnek is teret engedett, és a Cortex-sorozaton is dolgozó Johan Benvenuto valami egészen érdekes mixet készített. A Harmóniát sokan már a kezdetektől úgy emlegették, mint a csempegyűjtős, méltán népszerű Azul, valamint a szintén nem ok nélkül közkedvelt, természetes ökoszisztémákat építős Cascadia szerelemgyereke. Ez a hasonlat pedig kétségkívül megállja a helyét.
A Harmónia játékmenete pofonegyszerű. Az öt placcra kikerülő faelemek (helyenként 3 darab kerül véletlenszerűen) közül veszünk el mindig hármat, azokat tetszőlegesen lerakjuk a saját táblánkra, ezzel élőhelyet teremtve, majd opcionálisan választhatunk egyet az 5 rendelkezésre álló állatkártya közül, amit magunk elé helyezünk, rátéve a kártyához illő számú állatkockát VAGY, ha sikerül egy kártya követelményeit teljesíteni, akkor a legalsó állatkockát levesszük a kártyalapról, hogy a megépített élőhely, a kártya által meghatározott helyére helyezzük.
A játék akkor ér véget, ha valakinek a táblája (majdnem) betelik, vagy ha húzózsákból elfogynak a faelemek – amik réteket, hegyeket, folyókat, fákat és épületeket szimbolizálnak, ezeket pedig különböző módokon lehet építeni, pontozni.
Az egésznek tényleg van egy nagyon harmonikus összképe és hangulata, nagyszerű a stílus, a dizájn, gyönyörűek a kártyák és komponensek, az extra szellemkártyákkal ráadásul további mélységet adhatunk a játéknak.
Nagyon nem mindegy azonban, hogy a zsákból mit húzunk, ami két főnél megnehezítheti az ember dolgát, így 3-4 fővel még izgalmasabb a Harmónia, ami abszolút illik a nevéhez és hírnevéhez, emiatt nyugodtan ajánlható bárkinek, akinek tetszik az ötlet és az asztalkép.
2. Rallyman GT
Kiadó: Delta Vision
Nyelv: magyar
Nehézség: könnyű
Ára: nagyjából 19 000 forint
A ralisport itthon is kellően népszerű, sőt a videójátékok világában is kimondottan sokakat érdekelt, mikor a Codemasters még a Colin McRae nevével fémjelzett sorozat felett bábásokodott, Xbox-on pedig a svéd DICE virította a Rallisport Challenge-epizódokat, technikailag a maximumot nyújtva. Nem csoda hát, hogy a Delta Vision magyarul is kiadta a jobb sorsra érdemes – főleg az Enciklopédia után, ami fantasztikus játék –, a társas eredeti megjelenése óta becsődölt, francia Holy Grail Games ralis társasjátékát, aminél egyébként elég volt a szabályfüzetet lefordítani, mivel maga a játék nyelvfüggetlen.
A Rallyman GT-ben minden egyes futam más, hiszen a pályát véletlenszerűen és tetszőleges hosszban építjük fel a versenyhez, majd ha mindenki választott egy színt, a játékosok a kis műanyag verdákkal felsorakoznak a rajtvonalhoz és már indulhat is a versengés.
A saját körükben a pilóták aztán nemcsak eltervezik a kívánt mozgást, de az ahhoz használt kockákkal is dobnak
– a gázkockák mellett haladáskockákat és fékkockákat is lehet használni a kellő sebesség eléréséhez.
Természetesen az adrenalin itt is hajtja az embert, és mint a már bemutatott Heatben, ezúttal is fontos a kanyarok bevétele, amiknél a kasztni ki is fordulhat. A kockahasználat okozta szerencsefaktort az összpontosításjelzők semlegesítik, ezekből elég sokat lehet szerezni, emiatt aztán a Rallyman GT is a jobb versenyautós társasjátékok közé sorolható, sőt méltó vetélytársa a F1-es játéknak. Látványra mutatós, játékmenet terén rendkívül izgalmas, emellett minden téren hozza a sport hangulatát és élményeit, aminek köszönhetően minden baráti társaságnak ajánlható, ahol a ralizás közös érdeklődési kör.
Ezt is ajánljuk a témában
Minden hónapban újabb és újabb kalandok várnak azokra, akik használják az agyukat és fantáziájukat, nem volt ez másként az elmúlt hónapban sem.
1. Csodaország csatái
Kiadó: Gémklub
Nyelv: magyar
Nehézség: kicsit összetettebb
Ára: nagyjából 28 000 forint
Charles Lutwidge Dodgson, avagy Lewis Carroll soha nem gondolta volna, hogy Csodaországa több mint 100 évvel a megszületése után is létezni fog, de talán azt sem sejtette, micsoda szörnyű változáson megy keresztül.
Mert bizony a mostani Csodaország már nem az a varázslatos hely, ami volt, elrontotta a paranoia és a depresszió, lakói pedig, akiket a játékosok irányítanak, azon vannak, hogy háborút indítva helyrehozzák egykori otthonukat.
Alice, a Kalapos és a többiek így a saját céljaik kedvéért szállnak ringbe egy különleges stratégiai játék formájában.
A társasjáték három fordulóra oszlik, amik viszont két szegmensre bonthatók. A teadélután alatt minden játékos a központi asztal körül mozog, kártyákkal begyűjtve az eltérő játékterületekre letehető támogatókat, közben különleges hatásokat és őrületet szerezve. A hatások pedig – kártyák, figurák és – többnyire tokenek formájában kerülnek játékba, amiket mindig mindenki a saját húzózsákjába tesz. Merthogy négy kártyalap jutalmának megszerzését követően a felek a harci fázisba kerülnek, ahol egyfelől számít a játékterületekre letett támogatók száma, majd a harc során mindenki a saját zsákjából húz újabb és újabb tokent, ezzel erősítve vagy gyengítve a saját seregét.
A fordulók így lényegében a harcokról szólnak, amik pedig a területekért és az azokon szerezhető győzelmi pontokért zajlanak, de mindezt sikerült rendkívül stílusosan és ötletesen, nem mellesleg látványosan tálalni. Az eredeti,
Kickstarteren közösségi gyűjtéssel elkészült társas még igényesebb, műanyag tokenekkel és minikkel erősítve az asztalképet, de a bolti változatot is maximum a vékonyka játékostáblákért érheti panasz.
A Csodaország csatái rendkívül átgondolt, kicsit komplexebb (minden egységnek van saját, speciális képessége) darab, de nagyon jól hozza azt a különleges világot, amit Carroll megálmodott, és ügyesen helyezi át egy másik alternatív variációba, ahol ugyanúgy bármi megtörténhet. Egyedi játék, ami a kicsit nehezebb társasok kedvelőinek ajánlott.
2024 áprilisának legjobb társasjátékai: Macskalak, Sárkányok völgye, Harmónia, Rallyman GT, Csodaország csatái
Következő hónapban érkezik a Delta, ami egy egészen érdekes, a Camargue deltavidékre vezető kalandot biztosít, ahol mindenki a saját legénységgel tör babérokra, emellé várható a Delta Visionnél a Trollok és hercegnők, az Amygdala és a valaha készült legjobb társasjátékok közé sorolt The Castles of Burgundy legutolsó kiadásának magyar változata. Emellett várható még a Gémklubnál a Sajtra szállás, néhány rövidebb Unlock!, illetve a Szerető otthon. Az izgalmasabb játékokról egy hónap múlva természetesen ismét beszámolunk.
Ahogyan eddig, akkor is tarts velem, kérlek, a modern társasjátékok színes és változatos, felettébb izgalmas világába, mert játszani nemcsak jó, de hasznos is!