„Tegyük újra kicsivé Oroszországot” feliratban bukkant fel, egyből kitiltották Budapesten a litván sportolót
Nem tetszett neki az, ahogy a szervezők az oroszokkal bántak.
Hatszázötven éve, 1374. február 18-án született Anjou Szent Hedvig (Jadwiga) lengyel királynő, magyar hercegnő, Lengyelország védőszentje, Litvánia apostola, akit nem egy, hanem három nemzet szeretete övez.
Hatszázötven éve, 1374. február 18-án született Anjou Szent Hedvig (Jadwiga) lengyel királynő, magyar hercegnő, Lengyelország védőszentje, Litvánia apostola. A nemcsak különösen a lengyel, de a litván és a magyar szívnek is oly kedves Hedvig I. (Nagy) Lajos és Kotromanics Erzsébet bosnyák hercegnő lánya volt. Négyéves koráig a magyar udvarban nevelkedett, 1378-ban édesapja – fiú utód híján – úgy határozott, eljegyzi őt III. Lipót osztrák herceg nyolcéves fiával, Habsburg Vilmossal, így küldték gyermekként Bécsbe.
Miután Nagy Lajos 1382-ben meghalt, az utódlás kérdése hirtelen előtérbe került. A lengyel koronát is birtokló uralkodó, a perszonálunió megőrzése céljából trónját idősebb lányára, Máriára és annak jegyesére, Luxemburgi Zsigmondra akarta hagyni, Krakkóban azonban keresztülhúzták a terveit: a Lajosért annyira nem rajongó lengyel főurak elutasították Mária trónra emelését. Helyette a kisebbik Anjou hercegnőnek, Hedvignek ajánlották fel a hatalmat,
aki 1384-ben át is költözött a krakkói udvarba.
A tízéves lányt esztendős leányt rex titulussal koronázták meg, ám apja vele kapcsolatos egykori házassági tervei finoman szólva is kisiklottak. A lengyel nemesek Habsburg Vilmos személyét is megvétózták, és az akkor még pogány litván fejedelemnek, Jagellónak kínálták fel a fiatal királynő kezét. Némi közjáték után – Vilmos Krakkóba szökött gyorsan elhálni és így szentesíteni a házasságot, ám a tervbe kudarcba fulladt – Hedvig és a nála közel harminc évvel idősebb Jagelló 1386. február 18-án, a Waweli székesegyházban hivatalosan is összekötötte az életét.
Mindennek eredményeként – a feleség fiatal kora miatt – az uralkodói jogkörök nagyrészt Jagellóra (II. Ulászló) szálltak át, ám Hedvig, aki a házasságában Isten akaratát látta, a későbbiekben is részt vállalt Lengyelország kormányzásában. Források szerint a kifejezetten művelt, több nyelven beszélő királynő páldául táborba szállt az 1387. évi halicsi hadjárat idején, 1390 után pedig személyesen levelezett és tárgyalt a lengyel monarchia legjelentősebb északi riválisával, a Német Lovagrenddel.
Személyét mégsem e tevékenységei, sokkal inkább a keresztény hit terjesztése és a művelődés támogatása érdekében, valamint az elesettek segélyezése terén végzett szolgálatai miatt veszi körül a mai napig olyan nagy tisztelet a lengyelek és a litvánok körében.
Nevéhez fűződik többek között a vilniusi püspökség megszervezése, a prágai egyetemen litván hallgatók számára ösztöndíjat alapított, és az uralkodópár adományainak köszönhető az is, hogy a krakkói egyetem az 1390-es években ismét megnyitotta kapuit, sőt, teológiai fakultással bővült. Hedvig saját vagyonából is támogatta a művészek, tudósok munkáját, kórházakat alapított,
nem ritkán saját maga ápolta a betegeket.
Az életéről szóló legendák is javarészt utóbbi tevékenységér fókuszálnak. Vele kapcsolatban is feljegyezték például azt a történetet, amelyet mi inkább Árpád-házi Szent Erzsébettel kapcsolatban ismerünk. Ez alapján Hedvig gyakran ételt csempészett ki a palotából a szegények számára, ami akkoriban halálos bűn volt. Egyik éjszaka, amikor elindult szokásos útjára, a várból kivezető titkos folyosó végén a férje várt rá, ám a kötényébe rejtett étel egy csokor rózsává változott. Egy másik legenda szerint pedig Hedvig palástja feltámasztott egy vízbe fulladt embert.
A legnépszerűbb legenda a lábnyomával kapcsolatos, amely ma is látható a krakkói Boldogságos Szűz Mária látogatása templom egyik kövén. Hedvig és Ulászló 1395-ben rendelte el ennek építését, aminek során meglátott egy munkást, aki éppen a családja nyomorúságán szomorkodott. A királynő erre neki ajándékozta drágakővel kirakott cipőjét, majd a férfi ámulva látta, hogy miután távozott, az egyik kőszikla megőrizte a uralkodónő lábnyomát.
E történetekből jól érzékelhető, hogy Hedvig már életében nagyon népszerű volt a lengyelek körében. Ami tragikusan rövid ideig tartott: 1399 júniusában megszülte első és egyetlen gyermekét, ám a gyermekágyi láz heteken belül elragadta mindkettőjüket. A királynő 1399. július 17-én halt meg, – a lengyel uralkodóktól eltérően – testét nem a Waweli székesegyház kriptájában, hanem a főoltár alatt helyezték nyugalomra; a klerikusok úgy vélték, kanonizációs eljárása úgyis hamarosan elindul.
Erre végül hatszáz évvel később került sor, Nagy Lajos kisebbik leányát végül II. János Pál pápa avatta szentté, 1997-ben.
Anjou Szent Hedvignek,
aki Litvánia apostola, Lengyelország, a Dunakanyar, a királynők és az egyesült Európa védőszentje,
ereklyéi közül Magyarországon is őriznek néhányat. Középső ujjának egy része 2002-ben Egerbe került. 2015. június 25-én Székely János püspök szentmisét mutatott be a krakkói Szent II. János Pál-templomban. A szentmisén Pápai Lajos győri megyéspüspök és Stanisław Dziwisz bíboros, krakkói érsek a nemzeti egyházak képviselőiként ünnepélyesen egymásnak ajándékozták Szent László és Szent Hedvig ereklyéit. Palánki Ferenc egri segédpüspök ugyanezen év július 18-án Szent Hedvig ereklyéjét helyezte el a diósgyőri vár kápolnájában, amelyet 2014-ben szenteltek fel Szent Hedvig magyar királylány és lengyel királynő tiszteletére.
„Sokat vártál, Hedvig, erre az ünnepi napra. Majdnem hatszáz év múlt el halálod óta, mely fiatalon ért. Az egész nemzet szeretete övezett téged, aki a jagellói idők kezdetén állsz, te, az uralkodóház alapítója; te, a Jagelló Egyetem megújítója. Sokat vártál szentté avatásod napjára, arra a napra, amelyen az egyház ünnepélyesen kinyilvánítja, hogy az ő hagyományos méretében szent patrónája vagy Lengyelországnak, annak a Lengyelországnak, mely közreműködésed által Litvániával és Ruténfölddel egyesült; Magyarországon kívül e három nemzet köztársaságának is védőszentje vagy. [...] Ez a nap legyen az örvendezés napja, és ne csak számunkra, akik ma élünk, hanem mindazok számára is, akik ezen a földön ezt nem érhették meg. Legyen ez a nap a szentekkel való közösségünk nagy napja! Gaude, mater Polonia!”
„S ím király leánya Hedvig ott ült
Ifjusága hajnalköntösében,
S rózsafelhők arci, szép hajának
Gyenge fodra barna köd valának,
S minden, ami kellem és gyönyör van,
Harcban állott termetén, vonásin;
S a szemérem diadalma rajtok
Mint királyné ünnepelt szelíden.”
Nyitókép: Wikipédia