A Napfonat zenekart, pontosabban a cappella együttest 2018-ban alapította öt énekes, név szerint Szalay Heni, Szarka Anita, Tóth Eszter, Tóth Orsi és Volkova Krisztina. Ismerősek lehetnek onnan, hogy szerepeltek A dal című közmédiás dalválasztó műsor 2022-es szériájában, sőt a döntőig jutottak. Első lemezük, a Szól a világ 2020-ban jelent meg, ám a koronavírus-járvány miatt méltatlanul kevés figyelmet kapott. Idei albumuk, a Harmatcseppben él a világ bennem még feljebb tette a lécet. A költői mélységű cím hasonlóan mély és univerzális koncepciót takar, a dalok a négy őselemre lettek felfűzve. Az életünket meghatározó, az életünk alapjait jelentő elemek e dalok központi motívumai, de úgy, hogy egy pillanatra sem válik szájbarágóssá az egész, hanem szabadon, játékosan hömpölyög minden, mint egy hegyi patak. Az öt énekes kiválóan kiegészíti egymást, különböző hangszínük varázslatos és színes szövetté áll össze. A dalok egy részében ütőhangszeresek is közreműködnek, alázatos jelenlétük szerencsére nem nyomja agyon a csillogó énekhangokat.
A dalok csaknem mindegyike saját szerzemény, egy feldolgozás van, a Zöld-kék élet, amelynek eredetije egy macedón népdal, a szövegét a dalban közreműködő Palya Bea írta. A játékosság talán a legmeghatározóbb attribútuma ennek a lemeznek, a görcsök nélküli előadásmód, a szabad kalandozás az őselemek által inspirált zenei világban. A Lehetnénk erotikája, a Csendesen! pajkos részegeskedése, vagy a Víz finom, ambientes hangképei ennek az amúgy egyenletesen erős anyagnak is kimagasló pontjai.
(Napfonat: Harmatcseppben él a világ bennem. Fonó Records, 2023)
Ahogyan ma a közösségi médián keresztül, úgy váltottunk régen üzenetet a képeslapok révén. Használatuk a 19-20. század fordulóján vált tömegessé, különösen a téli ünnepek idején hozta-vitte a posta a gyöngybetűkkel megírt jókívánságokat. A Budavári Palota szabadtéri kiállítása jellegzetes századfordulós darabokkal idézi vissza a régi karácsonyok hangulatát.
.
A szolgálatok közlése szerint a nehéz időszakokban még többen csatlakoznak soraikba. Erre volt példa a vörösiszap-katasztrófa, az ukrajnai háború kitörését követő menekülthullám vagy idén ősszel a dunai árvíz.
E címmel nyitották meg a Szépművészeti Múzeum legújabb, nagyszabású tárlatát Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából. A fő művek mellett ritkán vagy hazai közönség előtt még soha nem szereplő alkotások is láthatók, amelyek révén nemcsak az általános Munkácsy-képet szeretnék árnyalni, cél az is, hogy az egykor világsztár festő újból felkerüljön a globális térképre.
A nagyszabású tárlat apropója Munkácsy Mihály születésének 180., halálának 125. évfordulója. A kiállításon a jól ismert művek mellett ritkán vagy hazai közönség előtt még soha nem szerepelt alkotások is szerepelnek. Ezzel nemcsak a Munkácsy-képet szeretnék árnyalni, cél az is, hogy az egykor világsztár festő újból felkerüljön a globális térképre.
Nagy tervezgető vagyok. Tervezgető és álmodozó. Ez az álmodozás nem egy jó hírű kifejezés, mert leginkább valami olyasmit értenek alatta, ami felesleges, értelmetlen és hiábavaló. Elálmodozgat az ember, na persze. De nagyon ráérsz!
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!