Drámai fordulatra készül Putyin: a fegyverszállító országoknak üzent
Az orosz elnök egy televíziós beszédében jelentette be a döntését.
Már másodszor lép fel hazánkban a világhírű szoprán, eközben a nyugati országokban tombol az orosz művészekre kikiáltott kollektív bűnösség vádja.
A 21. század egyik vezető primadonnája, Anna Netrebko szoprán klasszis lesz annak a gálának a világsztár fellépője, amelynek Verdi operákból összeállított műsorát a Veszprémfest harmadik napján élvezheti a közönség.
Anna Netrebko jelenleg a világ legkeresettebb operaművészeinek egyike. 1994-től kezdődő illusztris karrierje során fellépett a műfaj összes jelentős szentélyében, így a milánói Scalában és a New York-i Metropolitan Operában is, de a művésznő volt a 2014-es téli olimpia nyitóünnepségének kiemelt szólistája és koncertezett a moszkvai Vörös téren is. Netrebko volt továbbá az első komolyzenei művész, akit a Time magazin a világ száz legbefolyásosabb embere közé választott.
Az opera-énekesnő alig két hónapja Tajvanon lépett volna fel,
de a tajvani Nemzeti Szimfonikus Zenekar „a közvélemény közelebbről meg nem nevezett aggodalmaira” hivatkozva lemondta a koncertet.
A hangversenyen a Bécsben élő orosz operacsillag férjével, az azerbajdzsáni Yusif Eyvazovval és I-Chiao Shih tajvani mezzoszopránnal együtt lépett volna fel Tajpejben.
Netrebko nem kommentálta a döntést, menedzsere, Miguel Esteban azonban sajnálatosnak nevezte, hogy „egy kisebbség disszonáns hangja megfoszthatta a többséget attól, hogy meghallgassa napjaink egyik leggyönyörűbb hangját”.
Korábban a Mandineren is írtunk róla, mekkora port kavart az a két korábbi eset is, amikor az orosz-ukrán háború kitörése után a milánói Scala és a zürichi operaház elhatárolódott attól, hogy a világhírű orosz szopránnal dolgozzon. Netrebko a kellemetlen visszautasítások után lemondta a New York-i Metropolitanban és a Berlini Állami Operában meghirdetett fellépéseit.
„Anna a Met történetének az egyik legjelentősebb énekese, de nem láttunk közös jövőt akkor, amikor Putyin ártatlan áldozatokat öl Ukrajnában” – közölte akkor Peter Gelb, a Met vezérigazgatója. Azt is kijelentette: a Met nem foglalkoztat olyan művészt, aki Putyint támogatja.
A Müncheni Filharmonikusok bejelentették, megválnak vezető karmesterüktől, az orosz Valerij Gergijevtől, mert a Putyin támogatói közé tartozó művész nem határolódott el az Ukrajna elleni orosz inváziótól. Dieter Reiter, a zenekar fenntartója, a bajor tartományi főváros főpolgármestere kifejtette: a zenekar azért válik meg Gergijevtől, mert annak ellenére sem szólalt meg, hogy felszólította, határolódjon el egyértelműen „a brutális háborútól, amelyet Putyin folytat Ukrajna, és különösen partnervárosunk, Kijev ellen”.
Netrebko az incidensek után nyilatkozatot adott ki, azt írta a Facebookon: „Kifejezetten elítélem az Ukrajna elleni háborút, gondolatban együtt vagyok az áldozatokkal és a családjaikkal”. Az opraénekesnő ebben a posztban Vlagyimir Putyint nem említette, egy hónap múlva viszont újabb nyilatkozatot tett közzé, miszerint csak néhányszor találkozott az orosz elnökkel, amikor művészeti díjakat vett át, valamint az olimpiai megnyitón, elismeri és bánja, hogy múltbéli tettei és kijelentései részben félremagyarázhatók.
fellépéseit szerte a világban lemondták, bár áprilisban beugróként a Monte Carlo-operában már szerepelt. Akkor a Manon Lescaut előadásának végén a tapsrend alatt a színpad felett egy ukrán zászló is megjelent, ami előtt meghajolt.
Hazánkban is akadtak próbálkozások – noha nálunk a sport területén. Lapunk is beszámolt róla, hogy Ljuba Nepop egy – a Népszavának adott interjúban – azt követelte, hogy a Fradi váljon meg orosz edzőjétől, Sztanyiszlav Csercseszovtól (a vele készült exkluzív interjúnkat itt láthatják): „A Müncheni Filharmonikusok éléről menesztették Valerij Gergijev karmestert, Anna Netrebko világhírű opera-énekesnő pedig kénytelen volt felfüggeszteni fellépéseit.
A magyar Fradi focicsapata számára becsületbeli ügy kell legyen, hogy ugyanígy tegyen orosz edzőjével”
– jelentette ki.
Talán olvasóink is emlékeznek rá, hogy tavaly ősszel a Magyar Opera már meghívta egyszer a világhírű szopránt hazánkba. Erről, illetve az orosz művészek meghurcoltatása kapcsán lapunk akkor megkereste Ókovács Szilvesztert, a Magyar Állami Operaház főigazgatóját, aki kijelentette:
„Az orosz nagy nemzet, nagy kultúra és hagyomány, a világ kultúrájának közkincse. És sosem azonos a politikai vezetőivel” – jelentette ki Ókovács. Hozzátette: „Putyin nem azért támogatta ezeket a művészeket, mert személyes tanácsadói lettek volna, nem Gergijev vagy Anna nyomkodja a taktikai szobában a tervrajzokat. Őket turnékkal, lemezkiadásban támogatja az orosz állam, mert büszke rájuk, és »kulturális exportcikkeik« a hazájuknak.”
A főigazgató már akkor kijelentette, hogy azzal, hogy egyes országok orosz műveket és művészeket tiltanak le a színpadokról egyáltalán nem ért egyet, „a Magyar Állami Operaház nem is tesz így, hiszen nem orosz és ukrán művészek háborúznak egymás ellen.”
A július 14-ei veszprémi előadáson elhangzanak majd az Aida, a Rigoletto, a Machbet, az Otello és a La Traviata egyes áriái. Anna Netrebko mellett színpadra lép férje, az azerbajdzsáni tenor, Yusif Eyvazov, vezényel: Michelangelo Mazza.
Nyitókép: opera.hu