Lengyelország leeresztette az új Vasfüggönyt: példátlan méretű erődrendszer emelkedik a határon
A miniszterelnök is megszólalt.
„A háború után egy nappal már nem lehetett utalást indítani. S többé soha nem nyitott ki a bank” – mondja Barda Beáta, a Trafó ügyvezető igazgatója lapunknak.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk a Makronómon, az orosz Sberbank 100%-os tulajdonában álló, bécsi központú Sberbank Europe megállapodást írt alá egy szerbiai, egy szlovéniai és egy ciprusi bankkal a magyarországi, bosznia-hercegovinai, horvátországi, szerbiai és szlovéniai leánybankjainak eladásáról. A tranzakció lezárása várhatóan 2022-ben megtörténik. A tavalyi évvégi állapot szerint a magyarországi (Sberbank Magyarország Zrt.), a bosznia-hercegovinai (Sberbank BH d.d. Sarajevo, illetve Sberbank a.d. Banja Luka), a horvátországi (Sberbank d.d.), a szerbiai (Sberbank Srbija a.d. Beograd) és a szlovéniai (Sberbank banka d.d.) leánybankok eszközállománya 7,329 milliárd euróra rúgott, mintegy 600 ezer ügyfelet szolgáltak ki és 162 bankfiókot működtettek.
A 24.hu korábbi gyűjtése szerint hazánkban több mint 16 ezer magyarországi cégnek és intézménynek vezetett számlát az orosz bank. Ezek közt van a fővárosban működő Trafó néven ismert befogadószínház is, amelyet elég súlyosan érintettek az orosz Sberbankra kiszabott szankciók, hiszen a pénze 90%-át ebben a bankban tartotta.
„A Trafó összes pénzeszközét itt tároltuk – egy olyan bankban, melynek a működését a múlt hét folyamán felfüggesztették, ezzel elvágva minket a forrásainktól (...) Még mi sem látjuk pontosan, mit hoz a jövő, mennyiben érinti ez a programjainkat, a terveinket, viszont fontosnak tartjuk, hogy transzparensek maradjunk veletek ebben a helyzetben” – írta korábbi közleményében a színház,
így jelenleg a jegyeladás mellett jótékonysági koncertekből és rendezvényekből, illetve az Országos Betétbiztosítási Alap által garantált összegből igyekszik életben tartani magát.
Lapunk felkereste Barda Beátát, a Trafó ügyvezető igazgatóját a helyzettel kapcsolatban.
Kép: Bruzák Noémi / MTI
Több mint húsz éve tartják ugyanannál a banknál a pénzük 90 százalékát, de időközben az akkori bank átalakult. Mi a pontos történet?
Számlát nyitottunk az Általános Értékforgalmi Banknál. Ebből lett a Volksbank, amiből viszont 2013-ban Sberbank lett. A legjobb kondíciókat adta, bármikor megversenyeztettük más bankok ajánlataival.
Mikor és ki értesítette önöket, hogy nagy a baj?
Elég egyszerű a történet: a hírekből egyértelműen kiderült, hogy a csütörtökön kitört háború után egy nappal már nem lehetett utalást indítani. S többé soha nem nyitott ki a bank.
Megkapták már az ígért kártérítést?
Nem kártérítést kaptunk, hanem az OBA által garantált 100 ezer eurónyi összeget kaptuk meg április végén. Ennél lényegesen nagyobb összeget tartottunk a számlánkon.
Mekkora összegről beszélünk, ha nem indiszkrét a kérdés?
Több mint 300 millió forintról.
Hogyan zajlik a kártalanítás?
Mint azt korábban már megírtuk, az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) a jogszabály által előírt tíz munkanapon belül – az adott betétes tényleges betétösszegétől függően – akár 100 ezer eurós összeghatárig (jelenlegi árfolyamon több mint 36 millió forintig) kártalanítja a biztosított követeléssel bíró betéteseket a hitelintézeti törvény alapján. A kártalanítás a magyar Sberbanktól az OBÁ-nak átadott információk alapján automatikus, azt az ügyfeleknek nem kell kérelmezniük a magyar garanciaintézménynél. Az OBA-védettség – a befektetési alap, biztosító, befektetési vállalkozás, stb. kivételével – mindenkire vonatkozik. A védelem a forintban vagy devizában elhelyezett betétre is kiterjed, ideértve a folyószámlán elhelyezett összeget, a lekötött betétet, az okiratos betétet és azok kamatait is. A magánszemélyek mellett a vállalkozások, egyesületek, alapítványok betéteire is vonatkozik a védelem, beleértve a külföldön élőket és a külföldieket is.
A Trafó fővárosi fenntartású intézmény. A Fővárosi Önkormányzat nyújtott bármiféle segítséget?
Az előírtnál hamarabb kaptuk meg a negyedéves támogatásainkat.
hiszen most magunk előtt görgetjük a hiányt. Nagyon reménykedünk abban, hogy további forrásokhoz juthatunk.
A kormány részéről esetleg érkezett megkeresés az ügyben?
Mi kerestük meg az EMMI-t, de a levelünkre csak annyit válaszoltak, hogy nem áll módjukban támogatást nyújtani.
Gy. Németh Erzsébet, aki a kulturális ügyekkel foglalkozik a fővárosnál, felkereste önöket?
Igen, egyeztettünk a helyzetről vele is.
Kép: Wikipédia
Miből működtetik a színházat jelenleg?
Az előrehozott támogatási összegekből, a jegybevételből és az OBÁ-tól visszakapott összegből.
Ha jól tudom, bent maradt az összes állami támogatásuk – NKA, EMMI és a többi. Mekkora összegek voltak ezek?
Egy 38 millió körüli összeg (EMMI, EMET) és egy 44 milliós összeg (a fővárosi működési támogatás).
Rákényszerültek, hogy lemondjanak előadásokat, mert nem tudják megfizetni a fellépő művészeket vagy társulatokat?
a külföldiek csökkentették a honoráriumigényeiket, sok magyar társulat elfogadta azt, hogy jegybevételre játszik, de mindenképpen erősen visszafogjuk magunkat a tervezésnél.
Az emberek miben tudnak segíteni önöknek a túlélésben?
Jöjjenek a Trafóba, vegyenek jegyet a programjainkra, nézzék meg az előadásokat.
Nyitókép: Kaszás Tamás / színház.org