Mark Rutte elszabadult: A NATO-nak háborús gondolkodásmódra kell váltania
A főtitkár a védelmi kiadások növelésére, valamint háborús gondolkodásmód elsajátítására sürgette a szövetség országait.
A Margitszigeti Színház lemondta Valentina Lisitsa ukrán oroszbarát zongorista fellépését. Megkerestük Bán Teodóra ügyvezető igazgatót az ügyben.
Ahogyan lapunk is beszámolt róla, a Margitszigeti Színház lemondta Valentina Lisitsa ukrán oroszbarát zongorista fellépését. A közlemény szerint a Margitszigeti Színház vezetése Ljubov Nepop ukrán nagykövet tájékoztató leveléből értesült a zongorista megdöbbentő megnyilvánulásáról, miszerint
„Lisitsa a fellépésével a világ nemzeteinek álláspontjával szemben, egyértelműen kinyilvánította az orosz agresszor melletti szimpátiáját. A Margitszigeti Színház Nonprofit Kft. határozottan elutasítja a zongoraművésznő álláspontját, egyetértve Magyarország és a nemzetközi közösség hivatalos álláspontjával, ami minden tekintetben elítéli Oroszország rengeteg civil áldozattal járó, Ukrajna elleni háborús agresszióját. Ezért a színház Lisitsa június 3-i margitszigeti koncertfellépését lemondta és a menedzsmentjével kötött szerződéstől eláll” – írta az eset kapcsán kiadott közleményében a színház.
Lapunk felkereste Bán Teodórát, a Margitszigeti Színház ügyvezető igazgatóját. Szerettük volna megtudni, pontosan mi történt, miért döntött így a színház vezetősége, illetve, hogy ez az eset miben különbözik a napjainkban egyre nagyobb teret nyerő orosz származású, állampolgárságú vagy éppen orosz szimpatizáns művészek és sportolók kollektív bűnössé nyilvánításától. Az e témában készült korábbi beszélgetésünket Ókovács Szilveszterrel, az Operaház igazgatójával itt olvashatja el.
Kép: Valentina Lisitsa / Wikipedia
„A Margitszigeti Színház 2022-es szezonjában június 3-án a Nemzeti Filharmonikusokkal közös koncertet szervezünk. Ezen programon belül Liszt és Dvořák műveit hallhatja majd a közönség. Az eseményre meghívtuk az ukrán születésű Valentina Lisitsa zongoristát, aki egy kiváló, nemzetközi hírű előadóművész. Mindvégig számítottunk arra, hogy a művésznő részt vesz majd az eseményen, ám a napokban kaptam egy levelet az ukrán nagykövetasszonytól, Ljubov Nepoptól, aki felhívta a figyelmemet, hogy a művésznő az orosz agresszorok által megszállt Mariupolban adott koncertet május 9-én, ezzel kinyilvánítva szimpátiáját az orosz agresszor mellett” – mondja Bán Teodóra.
Az ügyvezető igazgató kiemeli, hogy a Margitszigeti Színház teljes mértékben függetleníteni kívánja magát minden politikai megnyilvánulástól. „Ha azonban a színházunkba olyan művész érkezik, aki valamilyen formában nem határolódik el az Ukrajnában zajló agresszív történésektől, akkor kénytelenek vagyunk megnyilatkozni a kérdésben. Azt gondoltam, ez egyfajta helytállás a részemről,
hiszen Lisitsa a világ nemzeteinek álláspontjával szembehelyezkedett
– mind Magyarország, mind pedig a nemzetközi közösség hivatalos álláspontjával szembe, amely határozottan elítéli Oroszország rengeteg civil áldozattal járó háborús agresszióját.”
Arra is kíváncsiak voltunk, miben különbözik ez az eset a napjainkban egyre nagyobb teret nyerő orosz származású vagy állampolgárságú, illetve orosz szimpatizáns művészek és sportolók kollektív bűnössé nyilvánításától.
„Lisitsa egyértelműen és nyíltan kiállt az orosz háború mellett. S noha a színházunknak ebben a vonatkozásban nem lenne kötelessége kifejezni az álláspontját, mégis emellett döntöttem, hiszen én magam is teljes mértékben elítélem ezt a háborút, ahogy bármely más háborút is, amely egy független nemzet ellen irányul.
Nem tehettük meg, hogy ne reagáljunk erre a kinyilatkoztatásra, s ne határolódjunk el tőle.
Abszolút hiszek abban, hogy az a fajta szellemi kapcsolat, amit a kultúra közvetíteni képes a nemzetek között , felül kell, hogy kerekedjen mindenen, ám ha bármely fél szélsőséges magatartása szembemegy bizonyos erkölcsi normákkal, abban az esetben a kérdésben érintetteknek – ez esetben nekem – meg kell nyilvánulni” – magyarázza az ügyvezető igazgató.
Kép: Mohai Balázs / MTI
Megkérdeztük Bán Teodórától azt is, döntésében mekkora szerepet játszott Nepop nagykövetasszony levele – azaz annak nyomására határoztak-e a közlemény kiadása mellett. Ljubov Nepop ukrán nagykövet ugyanis nem először szólítja fel ilyen jellegű lépésre a magyar intézmények vagy sportklubok vezetőit . Lapunk korábban beszámolt már róla, hogy Nepop legutóbb a Népszava hasábjain követelte, hogy a Fradi rúgja ki orosz edzőjét, Csercseszovot.
„Természetesen nem tudom, máshol milyen nyomásra mi történik. Én magánemberként és felelős színházvezetőként döntöttem így – remélem, helyesen. Nem szeretném, hogy bármely művészeti produktum, program vagy előadás politikai csatározás áldozata legyen.
Mindkét döntésnek megvolt a maga rizikója: annak is, ha bevállaltam volna, hogy felléptetem Lisitsa-t, és annak is, hogy lemondtam.
Úgy érzem, ezzel a döntéssel végül nem sodortam a színházamat a későbbiekben esetlegesen kérdőre vonható intézmények, politikusok vagy intézményvezetők közé. Mindenesetre volt egy álmatlan éjszakám, hosszasan vívódtam,vajon helyén való volt-e a döntésem, de végső soron úgy érzem, igen” – szögezi le Bán Teodóra.
Nyitókép: Magyar Hírlap