Szerdán kezdődik 14. Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál
2016. november 22. 10:57
Szerdán veszi kezdetét a 14. Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál a budapesti Uránia, Puskin és Art+ mozikban. A tizenhárom bemutatott egészestés alkotásból hat, a több órányi rövidfilmből harminc fut majd versenyben. A vetítések mellett számos szakmai és kiegészítő program várja a rajzfilmek szerelmeseit.
2016. november 22. 10:57
p
0
0
0
Mentés
Szerdán kezdődik az 14. Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál. 2016. november 23–27. között az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a Puskin és az Art+ mozikban nézheti meg a közönség a világ animációs termésének legjavát. A tizenhárom egészestés alkotásból hat, a több órányi rövidfilmből harminc fut majd versenyben. A díjak odaítéléséről nemzetközi zsűri dönt, idén először a legjobb rövidfilmet 2000 eurós díjjal jutalmazzák. A vetítések mellett számos szakmai és kiegészítő program várja a rajzfilmek szerelmeseit.
Hat egészestés alkotás versenyez az idei Anilogue programjában. A belga Jan Bultheel Cafard – Hazaút a pokolból című első világháborús alkotása, Jean-Francois Laguionie filmje a Louise a parton, melyben egy idős asszony Robinson Crusoe-ként él télen a tengerparton, a francia Sébastien Laudenbach Grimm adaptációja, A levágott kezű leány, a spanyol Alberto Vázquez és Pedro Rivero szürreális, antiutópisztikus fantazijája, a Pszichonauták – Az elveszett gyerekek, a kanadai Leanne Pooly Április 25. című animációs dokumentumfilmje és Yeon Sang-ho animációs zombifilmje, a Szöul, végállomás.
Az egészestés filmek versenyében a fődíj odaítéléséről is háromtagú zsűri dönt, melynek tagjai a holland Vessela Dantcheva, a híres észt alkotó, Hardi Volmer, valamint Vácz Péter, aki a Nyuszi és Őz című mesterszakos diplomafilmjével több, mint 120 fesztiváldíjat nyert. 2013 óta a londoni Picasso Pictures animációs cég szerződtetett rendezője. Ott készítette a híres manchesteri James zenekar legutóbbi két bábanimációs videóklipjét, mellyel több rangos fesztiválon nyert díjat.
A rövidfilmek versenyében 1300 nevezett kisfilm közül választottak ki azt a 30-at melyeket a közönség is láthat majd. Ebben a szekcióban számos magyar alkotás is szerepel: Gauder Áron Kojot és a sápadtarcú, Bucsi Réka LOVE című munkái mellett Tóth Luca Superbia, Dávid Dell'Edera Balkon és Andrasev Nadja A nyalintás nesze. A rövidfilmes zsűri tagjai Jean-Christophe Soulageon francia rendező, Mihai Mitrică, a romániai Anim’est Nemzetközi Animációs Filmfesztivál alapítója és igazgatója, valamint az 1990 óta Budapesten élő Milorad Krstic, aki 1995-ben a My Baby Left Me című rövidfilmjével Ezüst medve-díjat nyert a 45. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon. A szlovén festő- és multimédia-művész jelenleg a Ruben Brandt, a gyűjtő című egészestés animációján dolgozik. Idén először a legjobb rövidfilmet 2000 eurós díjjal jutalmazzák.
Az Anilogue-on a világ számos animációs fesztiválja és filmiskolája is bemutatja idei legjobb filmjeit, kifejezetten a budapesti közönség számára készült összeállítások formájában. Csütörtökön 18 órakor 71 percnyi animáció pereg majd Dublinból, majd 19.30-kor a minden évben Badenben megrendezett Fantoche Fesztivál legjobbjait vetítik. Pénteken 12.30-tól közel 100 percnyi lengyel animáció, 14.30-kor és 16.30-kor két dán rövidfilmválogatás lesz látható, szombaton 13.30-kor pedig a Fest Anca szlovákiai animációs filmfesztivál legjobb alkotásaiból lesz egy válogatás, vasárnap 17 órakor pedig élő népzenei koncerttel egybekötött Finnugor meséket láthatunk, mindet az ART+ moziban. Csütörtökön 14.30-kor a Visegrádi Animációs Fórum új tehetségei mutatkoznak be, szombaton pedig 14.30-kor a kortárs cseh animáció gyöngyszemeiből szemezget a Szlovák Intézet. Mindkét vetítés ingyenes.
Számos szakmai program is színesíti a fesztivál kínálatát: csütörtökön 12-kor az Urániában angol nyelvű kerekasztal lesz arról, hogyan működnek Európa animációs fesztiváljai. Ezt követően 14 órától európai animációs iskolák képviselői Dániából, Írországból és Magyarországról tartanak eszmecserét. Csak Magyarországon száz új animációs diplomát adnak ki minden évben. Milyen pályára számíthatnak az animáció szakos hallgatók, és mire készítik őket elő az alma materek?
Szombaton 10.30-kor a közönség a fesztivál összes résztvevőjével találkozhat az Uránia kávézójában, hogy a fesztiválon bemutatott munkáikról beszélgessenek. A belépés ide is díjtalan. Végül szombaton 19 órakor derül ki, melyik film nyeri a 14. Anilogue díját. Az Anilogue Awards díjkiosztó részeként a frissen díjazott filmeket is levetítik az Uránia Nemzeti Filmszínházban, majd másnap 14:30-kor a Puskin moziban is.
A fesztivál teljes programj át is érdemes átböngészni. Szerda este például vetítik az Urániában a Kazuya Nomura által rendezett Páncélba zárt szellem: új fejezet (Ghost in the Shell: The New Movie) című filmet, ami az 1995-ös klasszikus legutóbbi folytatása.
A magyar kultúra napja alkalmából megérkezett a Csongor és Tünde legújabb előzetese. A családi mesefilm Dargay Attila még a hetvenes években született eredeti figuratervei alapján készül, Vörösmarty Mihály drámai költeménye nyomán.
Olaszországban a bemutatása évében, 2023-ban többen voltak rá kíváncsiak, mint az agyonmarketingelt Oppenheimerre vagy a Barbie-ra, sőt mára minden idők ötödik legnézettebb olasz filmje lett. Teljesen megérdemelten: a Miénk lesz a holnap úgy beszél a szegénységről, az örökölt traumákról és nem utolsósorban a nők kiszolgáltatottságáról, hogy a végén a reményt visszük haza belőle.
Ahogy általában, úgy a mozirajongóknak az idei évben sem kell otthon ülniük. Bár 2025 legjobban várt filmjei egyelőre meglehetősen szűk felhozatallal rendelkeznek, öt kedvencet azért könnyen találni.
Felpanaszolták, hogy a sikeres filmek csak 16 százalékát rendezték nők, pedig ez égadta világon senkit nem érdekel, hogy mi a film rendezőjének a neme.