Brutális évek jöhetnek Európában – Trump bekeményít
Ezúttal nem az Európai Unió osztogatja a szankciókat, hanem Washington.
Nicolas Godebski, a Nagygombos francia borászati tanácsadója szerint hihetetlen szerkezete volt a mustnak. A gamay-ból a birtok rozét készít, egy része tartályban erjedt. Ezt mutatjuk meg olvasóinknak.
A főként a frissen fogyasztandó Beajolais nouveau kapcsán ismert gamay-t a nagygombosi borászat alapítója, Gál Tibor telepítette el a Hatvantól pár kilométerre fekvő domboldalban. A nemzetközi szaktekintély akkor azért döntött a franciaországi szőlőfajta mellett, mert a mátrai borvidék Nagygombos-környéki talajszerkezetét megegyezőnek találta a Beaujolais talajával. A fajtát Franciaországon kívül Kanadában, Svájcban és Oregonban is termesztik összesen körülbelül 38 ezer hektáron.
Nicolas Godebski, a Nagygombos Dél-Franciaországból rendszeresen Magyarországra ingázó, Tokaj-Hegyalját nagyon jól ismerő borászati szaktanácsadója szerint az idei nagygombosi gamay-nak már a mustja is hihetetlen volt, nem beszélve az erjedő must szerkezetéről. A jó másfél hete tartályban erjedő murcit kóstolva a szakember a savakat dicsérte. Ezt a bort a birtok 220 literes Szerednyei-hordóban és tartályban is erjeszti, hogy aztán ezekből állítsák össze a végső rozéházasítást. Godebski lapunknak azt is elmondta: nincs értelme annak, hogy francia hordókat használjanak, ha egyszer van hazai is.
A Nagygombos gamay rozéjának jelenleg 2015-ös évjárata van forgalomban. A 2014-est érintő kóstolási tapasztalataink alapján bőven eltehetik akár érlelni is pár évig.