Egyelőre nem túl gyakori jelenség a tokaji pezsgő. Miért döntött úgy, hogy készít egyet?
Szerencsére egyre gyakoribb. Már 2004-ben elkezdtük a kísérletezést, mert apámmal a pezsgő a legfőbb közös hobbink, és mert a furmint és a hárslevelű is kiválóan alkalmas fajták nemcsak a nagyformátumú borok, hanem alapborok, azaz pezsgők készítéséhez is. Az első eredményes palackok inspirációjával kicsit komolyabban vettük a dolgot, és ellátogattunk számos pezsgőtermelőhőz Európa-szerte, akiktől nagyon sokat tanultunk.
Végül visszatértünk a kezdetekhez: Garamvári Vencel volt az első, akit faggattam, és a kezdetektől sokat segített az itthoni, technológia nélküli „játékban”. A Chateau Vincent készítette az első piacra kerülő Demetervin pezsgőt a 2014-es évjáratból.
Milyen szőlőfajta és termőhely adja a pezsgő alapanyagát?
Furmint és hárslevelű fele-fele arányban a mádi Kakas, Betsek és Danczka dűlőkben fekvő saját szőlőinkből készített alapborból.
Miért éppen az Extra Brut édességfokozat mellett döntött?
Szerintünk a komoly pezsgő száraz. A extra brut kategória 6 gramm maradékcukra az, amiről azt gondoljuk, hogy éppen megfelelő.
Nem tart attól, hogy az alacsony cukortartalom miatt kevésbé lesz érlelhető a pezsgő?
Nem. A cukortartalom a savval együtt kezelendő adat, véleményünk szerint az ásványosság lehetővé teszi, hogy hibátlan legyen az egyensúly. Az érlelhetőséggel sem lehet gond egy ilyen minőségű alapbor és pezsgősítés esetében.
Mit gondol, milyenek az eddigi tokaji pezsgők, van már valamiféle stílus, irányvonal, vagy annak kezdeménye?
Nagyon boldogok vagyunk, hogy mások is hisznek a számunkra kedves ügyben, így sokkal könnyebb. Mi készítettük az első gyöngyözőbort a borvidéken, és gyorsan lettek követők, abból a kísérletből szép emlékek és a Délceg fantázianevű tartályos erjesztésű szárazborunk maradt, ami szintén nagy siker. A stílus még nem teljesen egységes, és azt hiszem, hogy mivel itt kis tételekről, különlegességekről van szó, iparról szó sincs, ezért nem is kell feltétlenül annak lennie, főleg a fejlődés jelen pontján, hiszen a különböző kísérletekkel gyorsabban halad a közös munka.