Hamarosan véget ér az idei SFF-díjszezon: kiosztották a Locust, a Nebulát, és a Hugót, de megvannak már az Arthur C. Clarke-, a Kitschies-, a DragonCon-, a Philip K. Dick- és a Brit SF-díj győztesei is. Talán a nagyobbak közül már csak World Fantasy-díjra kell még várnunk. Legalábbis a magyarnál nagyságrendekkel nagyobb angolszász piacon. Hátra van még ugyanis a HungaroCon, amelyen menetrendszerűen idén is kiosztják a rendező Avana Egyesület által 1998-ban alapított Zsoldos Péter-díjat, avagy Magyarország egyetlen SF-díját. A díjat, amivel valamiért mindenki elégedetlen.
Közhely, hogy a hazai SF-közélet megosztott terület, talán még inkább, mint a politikai: ha a Zsoldos Péter-díjról kezdünk diskurzust, nagyon hamar ezen a csatatéren találhatjuk magunkat: hosszú viták folytak már a témáról zárt csoportokban, kocsmapultok mellett és nem nyilvános Facebook-bejegyzések alatt. Mindenesetre még a díj Wikipedia-szócikke is több olyan cikket listáz, ami a díj körüli elégedetlenséggel foglalkozik, akár egy adott évi győztessel (pl. a 2004-ben győztes A Szellemharcos küldetését itt szedte darabokra Békési József), akár általában a díj jellegével foglalkozik, mint Szabó Sándor ZSP-díj jelentés című kimerítő, változások szükségességére figyelmet felhívó, és akkoriban vitát kavaró kritikája 2007-ből.
Most azonban változnak a dolgok a díj háza táján: új szponzorként a Clavis Irodalmi Ügynökség áll a Zsoldos Péter-díj és a HungaroCon mögé, ahogy az az Objektív a fiókból blog interjújából kiderült. A céljuk pedig az, hogy a díj „ismertebb és elismertebb legyen”. Ehhez első körben hosszú idő után kapott egy áttekinthető weboldalt a díj, ezzel párhuzamosan pedig egyébként Scifi.hu néven híroldalt is indított az egyesület. A minap egy kávé mellett beszéltük át Orosz Adéllal (Clavis Irodalmi Ügynökség, Avana) és Jobbágy Tiborral (Avana Egyesület), hogy mi kell a kitűzött cél eléréshez.
De mi is pontosan a Zsoldos Péter-díj?
A Zsoldos Péter-díjra science fiction témájú regényeket, kisregényeket és novellákat nevezhetnek maguk a szerzők és a kiadók – az idei kiírás szerint olyan műveket, amelyek „kiadói tevékenységet (is) folytató, adószámmal rendelkező cég vagy egyéni vállalkozó által kerültek fizetős tartalmi forgalomba”. Ez utóbbi kitétel egyfajta előszűrő, a magánkiadások így nem kerülnek a jelöltek közé, bár a tavalyi évről még jelen van egy publiós magánkiadás az idei jelöltek között is. A díjat nem osztják ki, ha nincs legalább öt nevező, a következő évre azonban átcsúszhatnak a nevezések. A jelölt művekből a zsűri öt tagja számára öt recenziós példányt kell beküldeni.