Önvezető autók: mit tegyünk az emberi természettel?
2016. július 11. 14:00
Két csoportra oszthatók az önvezető autók fejlesztői: az egyik a mindig, a másik a csak bizonyos körülmények között teljesen autonóm járműveket támogatja.
2016. július 11. 14:00
p
0
0
11
Mentés
Egyes autógyártók, például az e területen is komoly szereplővé nőtt Google célja, hogy minél előbb az utakon száguldjanak a mindenféle emberi beavatkozás, humán input nélkül, teljesen autonóm módon működő, az Egyesült Államok Nemzeti Autópálya Közlekedésbiztonsági Igazgatása (NHTSA) besorolásában 4-es szintű autók. Komoly erőfeszítéseket tesznek elképzeléseik valóra válásáért.
Mások viszont nem erőltetik annyira a 4-es szintet, az emberi beavatkozás teljes kiiktatását, inkább a 3-asért, egyes körülmények között önvezető, de humán sofőrrel működő autók mellett kardoskodnak. A sofőrnek az alkalmi irányításhoz kell rendelkezésre állnia, és biztosítani kell, hogy ne kapkodjon, azaz kényelmesen (relatíve) hosszú legyen az átmeneti idő.
A Virginia Műszaki Intézet és az Automatizált Járműrendszerek Állami Egyetemi Központjának igazgatója, Shane McLaughlin szerint nincs szükség a 3-as szint túl gyors meghaladására. Ezekben a rendszerekben beépített videó- és infravörös készülékek monitorozzák a vezető figyelmét, elektronikus horizonttechnológiák (egymással „beszélgető” autók stb.) pedig a reakcióidejét növelhetik.
A 4-es szint egyik komoly kihívása, hogy az autóknak például korábban soha nem tapasztalt helyzeteket is pontosan kell kezelniük. A 3-as szint szószólói az autonóm járművek, az ipari szabványok és az ember-gép interakció lépésről lépésre történő fejlődését támogatják.
Számos területen megmutatta már a mesterséges intelligencia, hogy mire képes; ugyanakkor azt is, hogy melyek azok a hiányosságai, ahol még javításra szorul. Hol tart ma a mesterséges intelligencia?
Nem csak a fogyasztást és a terjesztést, hanem a drogok népszerűsítését is tiltja a kormánypártok által benyújtott Alaptörvény-módosítás. Szakvélemény.
Gál András ügyvéd, Vályi-Nagy Vilmos és Tiszolczi Lajos lehetnek a kulcsfigurák abban a rejtélyes csoportban, aminek feladata a Magyar Péterék „digitális gyóntatószékébe” beérkező ügyek feltárása. Vályi-Nagy és Gál András tagadják érintettségüket. Tiszolczi Lajos és a Tisza Párt pedig nem válaszoltak kérdéseinkre. Oknyomozó cikksorozatunk 5. része.
Önvezető autókhoz külön utak kellenének amin csak ilyen járművek közlekedhetnek a teljes biztonság érdekében, talán harminc év múlva lehet hasonló szabályozás..