Kövér: Tisza István a régi Magyarország utolsó bajnoka

2016. május 01. 09:52

Tisza István kötelező viszonyítási pont marad a Magyarországon közéleti szerepet vállalók számára – mondta Kövér László házelnök a volt kormányfő születésének 155. évfordulóján. Kövér szerint Tisza István politikai filozófiája a klasszikus szabadelvűség és a romantikus nemzeti patriotizmus 20. századi egyeztetésére és védelmére kiépített monumentális ideológiai kísérlet volt.

2016. május 01. 09:52

Tisza István rendkívüli életútja mindig kötelező viszonyítási pont marad a Magyarországon közéleti szerepet vállalók számára – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke szombaton Nagykovácsiban, az egykori miniszterelnök születésének 155. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen.

A Nagykovácsi gr. Tisza István Nemzeti Kör által szervezett megemlékezésen az Országgyűlés elnöke úgy fogalmazott: Tisza István alakját szellemi és erkölcsi nagysága hibáival, tévedéseivel és kudarcaival együtt, végső soron tragikus bukásában is megkerülhetetlenné teszi minden utána következő nemzedék számára.

Tisza István kulcsember volt

Kövér László felidézte: a huszadik század elején sok magyar és európai számára vált nyilvánvaló, hogy egy új rend készülődik. Ennek a hatalmas európai várakozásnak és változásnak egyik kulcsembere és aktív alakítója egy magyar ember, gróf Tisza István miniszterelnök volt – mondta.

Emlékeztetett rá: az 1914. június 28-i szarajevói merénylet után az egyöntetű háborúpárti bécsi és berlini állásponttal szemben több hétig egyedül a magyar miniszterelnök fogalmazta meg kételyeit, július második felére azonban elfogadta a háborús megoldás elkerülhetetlenségét, és ettől kezdve 1918 végéig ki is tartott álláspontja mellett. A házelnök Tiszát idézte: „már nyakunkon volt a kötél, amellyel ha most el nem vágjuk, alkalmasabb időben fojtottak volna meg bennünket”.

Tisza István 1918. október 31-én történt meggyilkolása egyben a történelmi magyar vereség tragikus jelképe is – hívta fel a figyelmet Kövér László –, hozzátéve: a politikus úgy halt meg, ahogy élt, elszántan, hajlíthatatlanul és magányosan. „Személyében a tradicionális Magyarország az utolsó bajnokát veszítette el” – tette hozzá.

Tisza a nemzeti szabadelvűség összefoglalója volt

Kövér László méltatása szerint Tisza István munkássága az európai színvonalú magyar szabadelvűség egyik utolsó mértékadó összefoglalásának tekinthető. Politikai filozófiája a klasszikus szabadelvűség és a romantikus nemzeti patriotizmus 20. századi egyeztetésére és védelmére kiépített monumentális ideológiai kísérlet. Az Országgyűlés elnöke arra is emlékeztetett, hogy Tisza István hitvallásának középpontjában a népképviselet legfontosabb intézménye, a parlament állott.

Kövér rámutatott: Tisza István az elsők között ismerte fel, hogy Európa következő évszázadának kulcskérdése a szabadság és a szabadosság viszonyrendszerének alakulása lesz.

A megemlékezést a Nagykovácsi gr. Tisza István Nemzeti Kör szervezte, amely az idén ünnepli fennállásának 15. évfordulóját. Janits Béla, a társaság elnöke az ünnepi esemény alkalmából kiemelte, hogy a szervezetük pártok feletti, és felidézte a 2001-ben megfogalmazott törekvésüket, hogy létrejön a nemzeti minimum, és a közös nemzeti érdek égisze alatt valamennyi alapvető kérdésben egységes lesz a nemzet.

 

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kohntalan
2016. augusztus 17. 02:07
Buta, merev, korlátolt ember volt. Kövérhez hasonló.
bunko_jobbos
2016. május 09. 20:19
Nagy ember volt, de igazán, tiszta szívből akkor tudnám becsülni, ha életben maradt volna és megakadályozta volna Trianont. Így, hogy hősiesen, menekülés nélkül odadobta magát a csőcseléknek, csak egy úri becsületcselekedetet tett: ez nyilván megérte cserébe a 2/3 hazáért. Mert megint csak a SAJÁT becsülete, tisztessége érdekelte. Ezért nem szeretem a Horthy-Tisza stb. becsületes vezetőket. Baszki, csaljon, lopjon, hazudjon. Nem az jó vezető, aki ilyen hülye lózungokat benyal, hanem mondjuk I. Mihály, aki igaz, hogy kelepcébe csalta Antonescut, de kivezette országát a háborúból (pontosabban a vesztesek oldaláról). Elegem van a becsületes politikusokból, csak a bajt csinálják. Ezért nem tudom tiszta szívvel becsülni őket.
yanoo
2016. május 08. 03:04
Én is láttam már, semmi extra, de azt mondani, hogy nem volt köze a festészethez , butaság.
yanoo
2016. május 08. 03:04
Hitler nem volt rossz festő, csak semmi eredeti gondolat nem volt a képeiben.Azt állítani, hogy nem volt köze a festészethez, kicsit meredek állítás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!