Demeter Zoltán: Nem lehet félvállról venni Tokaj történelmi környezetét
2016. március 18. 10:10
Ámulatba kell ejteni a világot a borainkkal, amire Tokaj több borkategóriában is képes lehet, mondta el Demeter Zoltán lapunknak adott nagyinterjújának második részében. Az elegancia tüneményét hajszoló borász beszélt arról, miért kerül 47 ezer forintba 2008-as aszúja, miért nem írnak a borszakírók az aszúk nagyszerűségéről, és melyik borait tartja fontosnak pályája során.
Miért tartja fontosnak, hogy a szamorodniját főbornak nevezze? Miért érzi ezt külön kiemelendőnek?
A szamorodni egy főbor-következmény, a főbor az eredeti megnevezés. A zaklatott háború utáni időszakban a szamorodni bortípusnak a minősége súlyosan le lett járatva. Azután a kilencvenes években a hiteles aszúk mellett létrejöttek egyéb édes borok különböző megnevezésekkel. Ennek az elnevezési káosznak a megszüntetésének az igénye a borvidéken számomra teljesen természetes, bár úgy tűnik, hogy ez csak nekem az.
Elgondolkoztató, hogy vágyunk vissza a borvilág elitje közé, ahova régóta tudjuk, hogy tartozunk, de nem tudjuk magunkat egy olyan tradicionális értékeket figyelembevevő egyszerűséggel megfogalmazni, amivel értelmezni tudna minket a világ. Ennek lenne a része az, hogy közös megnevezéssel formáljuk az aszún innen, szárazboron túl lévő édesbor-világot. Ez bármi lehetne, rengeteg ötlet volt. Szerintem nem lehet félvállról venni azt a fajta történelmi környezetet, ami létezik Tokaj-Hegyalján: ha egy borkategóriát meg akarunk nevezni, érdemes a már létező félezer éves megnevezést elővenni. Ez egyfajta történelmi tiszteletadás, ami úgy érzem, kötelességünk is.
Marketing tekintetben teljesen logikus, hogy ezt a nevet használjuk, hiszen olyan magyarázatot és történetet lehet hozzá kanyarítani, ami nem kitaláció. A siker érdekében a marketing rengeteg „kitalációt” használ, de itt valóságos tényeket lehet használni. Tizenhárom éve, amikor lehetőségem volt elmondtam ezt, de ennek úgy tűnik, nem az volt a pillanata. Nem kizárt, hogy a jövőben „begyökeresedik” egy könnyebben értelmezhető, nemzetközileg már előkészített megnevezés, ami a late harvest.
Demeter Zoltán borai
Ahhoz, hogy a történelmet értelmezzünk, bátorság kell. Ahhoz, hogy az értelmezett történelmet napjainkba integráljuk és felhasználjuk, ahhoz dupla olyan bátorság kell. Vannak karakterjegyek, amikkel nem rendelkezünk még olyan mennyiségben, amivel korábbi ország- vagy nemzetépítő emberek rendelkeztek. Nem ostorozom a borvidéket, nagyon sok minden történt, ugyanakkor sajnálnám veszni látni az eredményeket annak okán, hogy nem bátran vagy nem kommunikálunk. A világ felé érthetővé kell tenni azt a rengeteg munkát, amit elvégeztünk az elmúlt több mint húsz évben.
Hogyan kellene Ön szerint kinéznie a tokaji termékportfóliónak, mind történelmi szemszögből, mind úgy, hogy a világ is megértse azt?
Kell készíteni egy száraz bort, egy főbort és egy aszúbort puttonyszám nélkül, természetesen 6 puttonyos aszú kategóriában, amit ma annak értelmezünk. Mi nem tudunk hátulról focizni, sok pénzzel, gazdasági érdekkel, politikai befolyással. Fel kell tudnunk tenni a bort az asztalra és ámulatba ejteni a világot. Más esélyünk nincs. Tokaj kivétel nélkül mind a három kategóriában el tudja érni ezt a hatást.
A pezsgő csak a saját márkaépítéshez tesz hozzá? Azt nem tenné borvidéki szinten a tokaji termékportfólió részévé?
A száraz borok környezetébe sorolom a pezsgőt. Nem champagne-i borvidéki fontossággal, de egy burgundiai crémant fontosságával kell kezelni. Jól kell pozicionálni. A pezsgőnek vannak helyei, ahol szerepköre van, amiket nem tud helyettesíteni a száraz bor. Meg kell csinálnunk a pezsgőt, de a fókuszt rajta kell tartani az édes boron, ehhez mérten kell a pezsgőt és akár a száraz borokat is pozicionálni.
Egy különleges szőlőfajta bora 2015-ből
Az aszút hittel kell kezelni a világ legfontosabb borának, és ezt szolgálnia kell a főbornak, a száraz bornak, a pezsgőnek. Ihat mindenki tokaji száraz bort, de arról tudnia kell, hogy Tokajban van a világ legjobb édes bora.
Most került piacra a 2008-as aszúja, amely ha jól tudom, a legdrágább árú forgalmi aszú a piacon. Miért döntött a 47 ezer forintos ár mellett, ami ma egy közmunkás bére, illetve miért kerül ez a bor ennyibe?
Ez egy rendkívül bonyolult, magyar sajátosságoktól nem mentes kérdéskör. Nem tudom értelmezni azt, hogy miért 47 ezer forintot keresnek a közmunkások, mint ahogy azt sem, hogy miért mosogat 300 ezer forintnyi euróért egy magyar diplomás 300 méterre a határtól. Ez folyamatos feszültségben tartja a piaci környezetet. Valószínűleg ez is az elmúlt rendszerhez kapcsolódó megtervezett „újjászületési” részállomás.
Hogy miért ennyi a bor ára?
Azért, mert ha a tokaji aszút a legjobb és a legnagyobb presztízsű természetes édes bornak álmodjuk, akkor kizárólag ilyen árral szabad megmutatkoznunk a világ előtt. Valószínűleg azért is ennyi a bor ára, mert így akartam megfogalmazni a személyes véleményemet azzal kapcsolatosan, hogy az angliai mosogatásnak, a német vágóhídi húsbontásnak vagy a svájci gyerekfelügyeletnek van alternatívája itthon is. Véleményem szerint a bor felvállalt ára egy ünneplésre alkalmat adó pillanat mindannyiunknak, de a reakciókat érzékelve úgy látom, hogy ezt különbözőképpen éljük meg.
Ez az az aszú
Tegyük hozzá, hogy a 305 gramm maradékcukor miatt ez az aszú egy szélsőség, amiből összesen 486 palack van. Egy ilyen beltartalmú borért ennek az összegnek a többszörösét kérnék a világban édes bor esetében. Csak nyilvánvalóan mást jelent egy másik borvidékről és mást Tokajból küldve egy üzenet. Az árképzés fontos eszköze annak, hogy megmutassuk: az aszút presztízsmárkának álmodjuk.
Ez lesz az iránya az aszúnak?
Nem. A korábbi évjáratok beltartalma és egyensúlya marad az irány, de most szükségesnek éreztem egy olyan bor készítését, amely a rácsodálkozásra megteremti az alapot.
A borvilág véleményvezéreinek körében hol áll a tokaji aszú megítélése?
A véleményvezérek odavannak az aszúért. A véleményvezérek és a szakírók között ma már nem kérdés, hogy az aszú a világ első számú édes bora.
És milyen lépések kellenének ahhoz, hogy az értő közönséghez is eljusson az aszú, hogy ne a borszakírók szintjén ragadjon meg?
A nemzetközi borszakírók magukban tartják ezt a felismerésüket, nem fordulnak nyitottsággal ebben a témakörben a véleményükre kíváncsiak felé.
Aszúsodás a Veresek-dűlőben 2013-ban. Fotó: Demeter Zoltán.
Miért?
Mert nem vagyunk jelen érzékelhetően külföldi országokban a minőséget képviselő borainkkal. Mert a minőség és a magyar termék nem forrt össze egy szóösszetétellé. Ezért elsőként a kereskedőket kell megnyerni az ügynek. Stratégiát kell kidolgozni és azt következetesen végrehajtani. A közvetítőket érdekelté kell tenni, hogy magyar borral foglalkozzanak. Ebből a magyar állam nem maradhat ki, piaci szereplőkre nem lehet a feladatot ránehezíteni. Nem is bírnák el a súlyt.
A másik ok, hogy nincs divatja ma az édes bornak a világban. Erre ugyancsak nincsenek felkészülve a borvidék piaci szereplői. Az állam segítségével az aszú újjászületésének bemutatásával lázba lehetne hozni a divatcsinálókat. Talán lehetne egy új édesbor-fogyasztási kultúrát építeni a nemzetközi piacon az aszú pozíciójának tisztázásával és felhasználásával.
Mely borait tartja a legfontosabbnak az elmúlt húsz évben?
Főleg a hozzá kapcsolódó élmények miatt fontos egy bor. Amibe kapaszkodni tudunk utána, azzal a hittel, hogy az időt fel tudjuk tartóztatni.
Demeter Zoltán kóstolóterme
Akkor nincs olyan, ami a borászati pályáját meghatározó bor volt? Mindegyik egy lépcsőfok volt előre?
Arra jöttem rá, hogy tanít a bor. Igen, mindegyik évjárat egy lépcsőfok volt előre, de úgy, hogy a bor húzott maga után. A mai napig a bor húz maga után. Nem bírom bepótolni a hiányosságokat, pedig nekem megvolt a batyus, világot megnézem időszak. Ráadásul ezzel a komplexitással Tokaj egy egyediség a borvidékek között, azonban a folytonosság hiányzik, rengeteg mindent kell felfedezni újra.
De hogy azért konkrét borokat és élményeket említsek: a 2007-es Szerelmi aszú. Kimentünk szüretelni, szerettem volna, hogy kiszedjük az aszúszemeket a fürtökből, mert azt nem akartam benne látni a száraz borban. Még este se végeztünk. Én azt a napot egy száraz boros szüreti napnak gondoltam, és kiszedtünk annyi aszúszemet estére, hogy lett 40 liter tiszta hárslevelű aszúm. Csoda született.
A 2008-as aszú egy hatalmas mérföldkő, hogy hova lehet szélsőségbe tolni az Aszúbornak az értelmezését. Mindig elámulok, hogy olyan vidéken élek és olyan dologgal foglalkozom, aminek ilyen végeredménye tud lenni.
A 2013-as száraz dűlős borok
Fontos lépcsőfok a szárazborokon keresztül a terroir-egyediség fontosságának felismerése és felfedezése. Ennek következményeképp a történelmi mélységekben való megmártózás lehetőségének megélése. A területi klasszifikáció fontosságának megértése. A pezsgők és azok változatossága, ahogy elkezdi az utat végigjárni az ember. Szakmailag nem enged ellustulni. Csodás élmény testközelből szemlélni és tevőlegesen befolyásolni egy régi kultúra újjászületését.
A 2008-as Ősz-hegy muskotály, az első üvegdugós kísérlet a borvidéke,n illetve a pezsgőnél használt speciális zárás. Még mindig magamon érzem a kritikus pillantásokat és a tradíció semmibevételének vádjait. Az egri cabernet franc-os kísérleteim miatt is kaptam sok kritikát. A verjus is érdekes élmény, ahogy öt év alatt sikerült megoldani az eltarthatósági problémákat.
A főbor történelmi megnevezés bevezetésére tett próbálkozás is emlékezetes. A 2003-as évjárattal kezdődött, jelenleg a 2011-es van forgalomban. Sikerült tökéletesen értelmezhetővé tenni ezt a kategóriát, legalább a magam számára.
Kanapé a pincében
Mivel kísérletezik éppen? Milyen tervei vannak?
Hajszolom az elegancia tüneményét. Finomítom a részleteket a pezsgőnél és a száraz boroknál. A birtok egész struktúrája ott tart, hogy valóban fajsúlyos kérdések tehetőek fel a termőhellyel kapcsolatban.
Folytatom a munkát, amely bizonyítja hogy a modell, amit felépítettem működőképes. Egy 15 ezer palackos pincének Tokajban van önálló eltartó hatása, úgy, hogy az ember a legjobb létrehozására törekszik. Ez nagyon fontos üzenet lehet a borvidék számára. Végül a mozdulatok összességének a legvégén a pohárban egy fél deci bor van, ami mindent megmér és mindenről dönt.
Az Iron Lady becenévre hallgató világklasszis úszó a visszavonulása óta először szólalt meg. Az interjúban többek között arról is beszélt, hogy ha a meglévő tudásával visszamehetne tizenöt éves korába, mindent teljesen másként csinálna, és akkor most valószínűleg sokkal sikeresebb pályafutást tudhatna maga mögött.
Súlyos betegsége idején hazugsággal vádolták meg őt Donald Tuskék, és most lengyel szenvedélyességgel beszél hazája helyzetéről Zbigniew Ziobro, a korábbi lengyel igazságügyi miniszter. Interjúnk!
Vukics Ferenc katonai szakértő elemzésében hangsúlyozta, „az ukrán vezetés célja, hogy meggyőzzék arról az amerikai elnököt, hogy Ukrajna nem egyfajta jótékonysági ügy”.
azon gondolkodom, lehet-e a tokaji drága márka minöségi mennyiség ???
- vagy a valós piacon kell megtalálnia a helyét, nem celebként emlegetni a tömegeknek, akiknek úgy sem lesz rá ...