LEGO helyett kockákból épül a magyar retró – itt a Polski és az Ikarus
Mint szinte minden, mára a LEGO is hatalmas üzletté vált, egy kis vállalkozás pedig különleges, magyar tervezésekkel próbál nemcsak lépést tartani, hanem irányt mutatni.
Izraeli kutatók leszkennelték egy mesterséges intelligencia agyát munka közben, mert arra voltak kíváncsiak, hogyan gondolkozik a program.
Az ideghálók (neural networks) annyira bonyolultak, hogy lehetetlen kinyomozni milyen lépéseket tesz meg egy mélytanulás-algoritmus addig, amíg eléri az adott eredményt.
Az Izraeli Technológiai Intézet kutatói új technikát fejlesztettek, amellyel problémamegoldás közben készítenek pillanatfelvételeket a hálókról. Az agykutatásból ismert funkcionális mágneses rezonanciavizsgálathoz (fMRI) hasonló technika számítógépeket szkennel, azaz munkavégzéskor örökíti meg az algoritmus tevékenységét. A képek segítségével a kutatók az idegháló fejlődésének különféle szakaszait, köztük a zsákutcákat is nyomon tudják követni.
Az egyik hálónak három klasszikus Atari 2600 videojátékot kellett játszania: Breakout, Seaquest, Pac-Man. 120 ezer pillanatfelvételt készítettek róla, majd az ismétlődő próbálkozásokat, tehát ugyanazokat a pillanatokat megörökítő képeket összehasonlították.
Elmondták, hogy az ilyen jellegű szkenek sokat segíthetnek másoknak való a világ problémáit megoldó algoritmusok fejlesztésében.
„Ha a technológiát a valóságban akarjuk alkalmazni, meg akarjuk érteni, hogyan működik és hol hibázhat. Ha jobban értjük az ideghálókat, jobban értjük a gyengéiket is, az erősségeiket pedig még jobbá tehetjük” – jelentette ki Jeff Clune, a Wyoming Egyetem adjunktusa, aki egyébként nem vett részt a kutatásban.