Antirasszista lobbi: utoljára volt Lovecraft-szobor a World Fantasy-díj

2015. november 11. 11:23

Jövő évtől kezdve nem H.P. Lovecraft mellszobrát kapják meg a World Fantasy-díj győztesei. Az ügyben tavaly indult kampány: sokan a díjazottak közül is úgy gondolták, hogy a nagyhatású horrortörténetek mellett például rasszista verseket is író Lovecraft nem méltó a díjhoz a modern korban.

2015. november 11. 11:23

World Fantasy-díj idei átadóján jelentették be a szervezők, hogy a következő évtől nem H.P. Lovecraftről, a neves horrorszerzőről mintázott mellszobor lesz a győztesnek járó díj – írja a Guardian. A döntés mögött egy tavaly indult kampány állhat, ami a szerző rasszista tartalmú írásai miatt indult. Az ügyre először a nigériai származású szerző, a díjat 2011-ben elnyerő Nnedi Okorafor hívta fel a figyelmet, miután felfedezte a szerző rasszista írásait. Ennek nyomán egy másik szerző, Daniel José Older kezdett kampányt, hogy a World Fantasy-díj ne Lovecraftet, hanem inkább az afro-amerikai sci-fi írót Octavia Butlert ábrázolja.

És hogy miért is rasszista Lovecraft? Itt van például ez a vers 1912-ből, amelynek az a címe, hogy „A niggerek teremtéséről”. Tulajdonképpen arról van benne szó, hogy amikor az istenek a Földet teremtették, véletlenül csináltak szörnyeket, félembereket, akiket gyűlölettel töltöttek meg:

When, long ago, the gods created Earth
In Jove’s fair image Man was shaped at birth.
The beasts for lesser parts were next designed;
Yet were they too remote from humankind.
To fill the gap, and join the rest to Man,
Th’Olympian host conceiv’d a clever plan.
A beast they wrought, in semi-human figure,
Filled it with vice, and called the thing a N*gger.

Ez csak a leglátványosabb példa szerző nézeteivel kapcsolatban: a fent linkelt cikk más egyéb példákon keresztül igyekszik bizonyítani, hogy ez a szemlélet áthatotta többi írását is. A 2014-es díjazott, a szintén színesbőrű Sofia Samatar is jelezte, hogy nehéz elfogadnia a díjat. Később blogposztban fejtette ki: ő továbbra is arra biztat mindenkit, hogy olvassanak Lovecraftet és írjanak is róla, viszont nem gondolja, hogy a szerző alkalmas lenne rá, hogy a zsánert képviselő nemzetközi díjnak ő legyen a szimbóluma.

A tavalyi kampány elindítója a Guardiannek elmondta: szerinte ha a fantasy műfaj minden rajongóját meg akarják szólítani, akkor nem lehet a legrangosabb díj jelképe egy olyan ember, aki az irodalmat rasszok elleni ellenszenvének kifejezésére használta fel. Jeff Vandermeer, a Déli végek-trilógia idén is díjra jelölt szerzője Twitteren jelezte: örül neki, hogy nem Lovecraft lesz a díj szimbóluma.

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sebastian Knight
2020. február 05. 08:32
sajna hazudsz
Gregorius
2020. február 05. 08:32
Túllihegik a dolgokat, Lovecraft tényleg irodalomterületének úttörője volt. Ha elkezdenénk kapirgálni azt, hogy a ma géniuszként elismert költők, képzőművészek életükben mit csináltak, akkor meglepő eredményre jutnának. Akad közöttük gyilkos, súlyos alkoholista és kábszeres is...
dávid
2020. február 05. 08:32
Francokat, még a zenei hatása is hatalmas pl. communion vagy a the great mass of death
ancilla
2020. február 05. 08:32
Nem nagyon értem, hogy ennek a bemásolt cikknek mi köze van az eredeti cikk témájához. De ha már itt van: ez, amit leír túl szép ahhoz, hogy igaz legyen. Muszlimok, akiknek "már nem tetszik" Mohamed? ez valahogy bűzlik nekem...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!