Hogyan látjátok a színteret úgy külföldön, mint Magyarországon? Mennyire van választék a különböző neofolk zenékből itthon?
Mihály: Szerintem bőven van választék, ha valaki ilyesfajta zenéket szeretne hallgatni. Rendkívül erősödőnek és progresszívnak látom ezt a színteret.
Melyik országok vannak bővében az efféle zenének? Elsőre Olaszország vagy Románia jutna eszembe.
Mihály: Őszintén szólva fogalmunk sincs. A világ minden táján vannak tehetséges zenekarok.
Budapesten például többször játszottatok már a román Negura Bunget előtt, akik a black metal felől jöttek, de ma már inkább játszanak természetközeli, folkosabb, hipnotikusabb elemekkel felszerelt zenét. Vannak olyan zenekarok, akikkel jobban szerettek együtt fellépni, kooperálni?
Mihály: Általában jól kijövünk a zenekarokkal, és bárkivel szívesen játszanánk újra. A Negura Bunget-ék is nagyon kedves és közvetlen emberek és nagy megtiszteltetés, akárhányszor velük játszhatunk.
Mennyire jellemző hazánkban, hogy zenészek vagy rajongók valamiféle ideológia miatt választják ezt a zenét? Nálatok egyáltalán nincs jelen ilyesmi, de láttunk már olyan „nemzeti rock” zenészeket, akik a punk után gond nélkül kezdtek folk zenét játszani ugyanazon gondolatvilág mentén.
Mihály: Mindenki a maga útját járja, és ez így van rendjén. Számunkra a zene egy spirituális út, és mint magas művészeti ág, nem összeegyeztethető politikai/ideológiai eszmék hirdetésével. Mi legalábbis így látjuk.
Ági, te vendégeskedtél korábban a Thy Catafalque több számában is: ennek az együttműködésnek lesz-e folytatása? Mi fogott meg Kátai Tamás avantgárdnak is mondható zenéjében?
Ágnes: Nagyon szeretem Kátai Tamás munkásságát már a Gire-os idők óta. Különleges és mindig újító hangja, hozzáállása fogott meg. Nagy megtiszteltetés és különleges élmény volt, hogy szerepelhettem néhány albumán, mindig szívesen segítek neki, ha kéri.
Az bennetek nem fordult meg, hogy ti is kísérletezősebbre vegyétek az irányt, mint a TC?