Harminc éve mutatták be a Macskákat a Madáchban

2013. február 05. 16:13

Harmincéves a Madách Színház Macskák című előadása; az évforduló alkalmából megújul a musical, március 22–én új nemzedék lép színpadra.

2013. február 05. 16:13

A színház keddi budapesti sajtótájékoztatóján Szirtes Tamás igazgató, T. S. Eliot és A. L. Webber művének rendezője elmondta: a Madách Színház 1983. március 25-én mutatta be a Macskákat, közvetlenül a londoni ősbemutató után. Az eltelt 30 évben az előadást mintegy ezernégyszázszor játszották, eddig több mint másfélmillió néző vásárolt jegyet a musicalre, amelyet számos szereposztásban láthatott a közönség: az előadásban összesen 190 művész lépett színpadra. A rendező szerint jelentős évfordulóról van szó, hiszen a magyar színháztörténetben talán egyedülálló, hogy ugyanabban az épületben 30 éven keresztül játszanak egy előadást.

A március 25-i jubileumi előadást megelőző héten minden nap különleges programokkal várják a közönséget. Az ünnepi hét fotókiállítással indul, a számos program között 22–én az új generáció bemutatójára várják a nézőket, 24–én a gyerekeknek arcfestést tartanak, 25–én pedig a produkció eddigi fellépőinek részvételével látható a darab. Szirtes Tamás felidézte, hogyan kapta meg a színház a Macskák előadásának jogát, és miként tűzhették másodikként műsorra. Elmondta: amikor megnézte Londonban, óriási hatással volt rá a produkció, amelyből a színház teljessége, a zene, a tánc, a látvány egysége, lenyűgöző összhang és egyet akarás áradt. Mikor elmondta Ádám Ottó igazgatónak a darab budapesti bemutatásának tervét, ő támogatta elképzelését, holott a Madách Színház prózai színházként működött, tradíciójába, akkori repertoárjába nem illett a musical.

A rendező Seregi László koreográfust kérte fel társrendezőnek, aki nélkül, mint hangsúlyozta, nem jött volna létre a produkció, amelyet fél évig próbáltak. Hat hónap alatt tanulta meg a társulat, mi az a zenés színház, amely az emberi teljesítőképesség határait feszegeti, mi a tökéletességre való törekvés, a fantázia, a kreatív erő – sorolta. A bemutató sikert aratott, ahogy Szirtes fogalmazott, a budapestiek döbbenten jártak az előadás csodájára: a Macskákkal egy másik világ üzenete érkezett. Problémát jelentett a színház számára, hogy valutában kellett kifizetni a jogdíjat, ennek előteremtésére egy ideig dollárért árulták a jegyeket. Szirtes Tamás az MTI-nek elmondta: a Madách Színház zenés átalakulása a Macskák színre vitelével indult el.

A sajtótájékoztatón az alkotók emlékeztek az előadás megszületésére, meghatározó pillanatokat idéztek fel a produkció múltjából. Az eseményen többek között részt vett Szakály György, az első Mefisztulész, Póka Éva, aki 30 éve játssza Cassandra szerepét, Bencze Ilona, aki az eredeti előadásban Bombalurina, később Grizabella alakját formálta meg, Hűvösvölgyi Ildikó, az első macskák egyike, akinek most lánya, Kisfaludy Zsófia az egyik új macska, Szerednyey Béla, aki 850-szer volt Micsel Rumli és Ladinek Judit, aki már legalább 750–szer vált macskává, és márciustól újabb szerepben mutatkozik be, Szente Vajk, aki hét éve játssza a Macskákat, valamint a „Fiatal Macskák csapata”, akik a sajtótájékoztatón egy jelenetet is előadtak a darabból. A darab rendezője megemlékezett Seregi László mellett az eredeti jelmezeket tervező Vágó Nelliről és a fordító, Romhányi József alakját is felidézte. Mint mondta, a musical szövegének magyar változata egyenértékű T. S. Eliot verseivel.

T. S. Eliot angol költő Macskák könyve című versciklusát zenésítette meg Andrew Lloyd Webber, ebből készült a világsikerű Macskák című musical, amely a londoni West Endenen 1982-től 21 évig, a New York–i Broadway–n pedig 24 évig volt műsoron. Az új szereposztásban Weil Róbert, Koós Réka, Mező Zoltán, Bakó Máté, Szvétek László, Ladinek Judit, Kisfaludy Zsófia, Molnár Gyöngyi, Berényi Dávid, Jenei Gábor, Kiss Ernő Zsolt, Foki Veronika, Sándor Dávid, Ekanem Bálint, Sánta László, Puskás Péter, Simon Boglárka, Kecskés Tímea, Magyar Krisztina, Sári Éva, Nagy Attila és Bereczki G. Zoltán lép színpadra.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!