Nagy a baj: a Gladiátor sztárja panaszkodik, hogy nem tud megélni
A színész az utóbbi években több hollywoodi szuperprodukcióban szerepelt, de azt állítja, hogy alulfizetik.
Ben Affleck Argo-akció című alkotása kapta meg a két fő trófeát a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia vasárnap éjszakába nyúló fényes londoni díjkiosztóján, míg Steven Spielberg történelmi eposza, a Lincoln a tíz jelölésből csak egyet nyert el. A BAFTA-díjakat a szakma általában viszonylag megbízható Oscar-előrejelzőnek is tekinti.
Ben Affleck hét díjra jelölt filmdrámája aratta le a legjobb filmnek és a legjobb rendezőnek járó elismerést, emellett a legjobb vágásért járó BAFTA-díjat. A legjobbnak ítélt Argo-akció annak a hat amerikai diplomatának a – valóban filmbe illő - sztoriját dolgozza fel, akiket kanadai segítséggel sikerült kimenekíteni Iránból, miután az Egyesült Államok teheráni nagykövetségét az 1979-es iszlám forradalom idején tüntetők és milicisták elfoglalták, és a személyzet jelentős részét több mint egy évig túszként tartották fogva. Az életrajzi ihletésű Spielberg-alkotás, amely Abraham Lincoln elnök küzdelmeit ábrázolja az amerikai polgárháború - az Egyesült Államok történelmének legvéresebb belső konfliktusa – idején, vezette az idei BAFTA-jelölési listát: a Lincoln a legjobb film, férfi főszereplő, a női és férfi mellékszereplő, forgatókönyv-adaptáció, fényképezés, jelmeztervezés, smink, eredeti filmzene és a legjobb produkciós tervezés kategóriájának díjáért is versengett.
A londoni Királyi Operaházban 66. alkalommal megrendezett ünnepi gálán végül mindezek közül a legjobb férfi főszereplőnek járó díjat vehette át Daniel Day-Lewis, a Spielberg-dráma címszereplője. Őfelsége 007-es ügynökének rajongótábora is örülhetett vasárnap éjjel, a legújabb James Bond-epizód, a nyolc elismerésre jelölt Skyfall kapta ugyanis a legkiemelkedőbb brit filmalkotás és a legjobb eredeti filmzene díját. A brit sajtókritikák az októberi londoni világpremier után felsőfokú jelzőkkel illették az alkotást; volt olyan szakíró, aki egyenesen az eddigi legjobb Bond-filmnek nevezte a Skyfallt. A BAFTA-elismerés a világ leghíresebb titkosügynökének kissé megkésett 50. születésnapi ajándéka is, az első Bond-film ugyanis 1962 októberében került a mozikba. A jelenlegi Bond, a 45 esztendős Daniel Craig – Rachel Weisz, a félig magyar származású Oscar-díjas brit színésznő férje, aki a Skyfall című epizódban harmadszor alakítja a rettenthetetlen ügynököt – még nem is élt, amikor a Sean Connery megszemélyesítette első Bond fél évszázada megjelent a filmvásznon az akkor 36, az idén 87 esztendős II. Erzsébet királynő szolgálatában.
A Skyfall a legjobb brit filmalkotás kategóriájában mások mellett A nyomorultakkal, Tom Hooper szintén rendkívül lelkes kritikákkal fogadott – és kilenc BAFTA-díjra jelölt – musicaljével versengett, amely azonban elvitt négy másik díjat, köztük a legjobb női mellékszereplő elismerését, amelyet Anne Hathaway vehetett át. A nagy favoritok közül Ang Lee látványos hajótörés-sztorija, az ugyancsak kilenc díjra jelölt Pi élete két elismerést gyűjthetett be: ennek az alkotásnak ítélték a BAFTA döntnökei a legjobb fényképezésnek és a legjobb különleges vizuális hatásoknak járó díjat. Az idei BAFTA-díjeső megoszlása a szokásosnál jóval kiegyensúlyozottabb volt. Tavaly például gyakorlatilag letarolta a mezőnyt A némafilmes: Michel Hazanavicius rendező munkája szinte az összes főbb elismerést besöpörte. A fekete-fehér francia alkotás tizenkét jelöléssel szerepelt az egy évvel ezelőtti BAFTA-listán, és hetet be is gyűjtött: az 1920-30-as években játszódó produkció kapta a legjobb filmnek, rendezőnek, férfi főszereplőnek, eredeti forgatókönyvnek, eredeti filmzenének, a legjobb fényképezésnek és a legjobb jelmeztervezésnek járó díjakat.