Vérlázító: letépte a svájci Szűz Mária-szobor ruháját az afgán migráns, koronáját pedig fejére helyezte
Épp karácsony előtt randalírozott a 17 éves migráns, a hívők csak imádkoztak tovább.
Az osztrák császárné és magyar királyné bronz mellszobrára véletlenül bukkantak a Bánffy-palotában helyet kapó Kolozsvári Szépművészeti Múzeumban.
Váratlanul előkerült az elveszettnek, ellopottnak hitt eredeti kolozsvári Sissi-szobor. Az osztrák császárné és magyar királyné bronz mellszobrára véletlenül bukkant rá Gergely Balázs, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács közép-erdélyi régiójának elnöke a Bánffy-palotában helyet kapó Kolozsvári Szépművészeti Múzeumban.
A szobrot Kolozsvár néhai polgármesterének, Haller Károlynak a kezdeményezésére helyeztek el a Fellegváron: a hegyoldalban ünnepélyes keretek között leplezték le 1901-ben. Az 1898. szeptember 10-én Genfben meggyilkolt osztrák–magyar császárnő és királyné Stróbl Alajos által készített szobrát nagybölöni Bölöny Józsefné adományozta a városnak, talapzatába az Erzsébet királynénk 1898 feliratot vésték. A szobor 1955-ben bekerült a Szépművészeti Múzeum nyilvántartásába. Hogy pontosan mikor tűnt el, és hogyan került a Bánffy-palotába megőrzésre, egyelőre nem tudni. A látható golyónyomokról is csak feltételezések léteznek: az első vagy a második világháború alatti időkből származó lövedékek okozhattak maradandó sebet a magyar királyné mellszobrán. Sissi szobrának hamarosan felmérik állapotát, és láthatóvá teszik azt.
Az EMNT helyi szervezete már régóta szerette volna visszaállítani Erzsébet királyné szobrát eredeti helyére, a Fellegvár hegyoldalába. Gergely Zoltán kolozsvári szobrászművész ezért nemrég Miskolcra utazott, hogy mintát vegyen az ott található Sissi-szoborról, amelynek alapján aztán elkészítheti az alkotás mását. Az eredeti műalkotás előkerülése nem változtat a terven, a szobrot mindenképpen megöntetik, és elhelyezik a Donát úti Makovecz-templom udvarán.
Fotó: Rohonyi D. Iván