Pablo Picasso politikai jelentőségét állítja a szerdától látható Picasso: Béke és szabadság című kiállítása középpontjába a bécsi Albertina múzeum. Christoph Grunenberg kurátora, a Tate Liverpool igazgatója elmondta: „A művészről kialakult, de megrekedt diskurzust szeretnénk ezzel új irányba terelni”.
A festőóriás képei mellett a tárlaton fekete-fehér fotók emlékeztetnek az alkotások háttereként szolgáló aktuális eseményekre - a Franco-diktatúrára, a kubai válságra, az algériai, vietnámi és koreai háborúkra. „Picasso mindig érzékenyen reagált a közvetlen globális krízisekre, de nem illusztrálta őket, hanem a mitikus múltba vagy az állatvilágba helyezte át a történéseket” - mutatott rá Klaus Albrecht Schröder, az Albertina múzeum igazgatója.
Látható lesz a Felszabadulás kakasa, amelyet Picasso 1944-ben Franciaország német megszállás alóli felszabadulására reagálva festett, valamint a New York-i Museum of Modern Artból származó Morgue (Halottasház) című kép, illetve a híres Guernica. A kiállítás 2011. január 6-ig látható az Albertinában.