Látomásos író a láthatáron – Böszörményi Márton prózája
Borzongató hátterekkel operál, és hétköznapokban rejtőző – pszichés vagy éppen lételméleti – szakadékokat tár fel.
A lármás és faragatlan újságírót, a Huckleberry Finn és a Tom Sawyer kalandjai szerzőjét éppen száz éve, hetvenöt éves korában érte a halál.
1910. április 21-én hunyt el Mark Twain, polgári nevén Samuel Langhorne Clemens amerikai író, publicista. Twain - aki 1835-ben, egy floridai kisvárosban született - tizenkét évesen, apja halálakor kezdett dolgozni. Ezekben a hányattatott években volt nyomdászinas, vándor nyomdászsegéd, és 26 éves koráig hajókalauz a Mississippin. Későbbi leírásaiból tudjuk, ezekben az években ismerhetett meg olyan embertípusokat, melyekről csak regényekben lehet olvasni.
A polgárháború kitörésekor rövid ideig katonáskodott, majd Nevadában próbált szerencsét. Ezüstbányászattal és telekspekulációval azonban nem aratott sikert, így Kaliforniába vándorolt. San Franciscóban és a Hawaii-szigeteken hírlapi tárcákat, majd anekdotikus történeteket, szatirikus karcolatokat és novellákat írt.
Az igazi sikert két, saját emlékeiből táplálkozó gyerekkönyve hozta meg számára: 1876-ban írta a Tom Sawyer kalandjait, majd 1884-ben ennek folytatását, a Huckleberry Finnt. Az 1893-as válság anyagilag megrendítette, de világ körüli felolvasókörútjával - melynek keretében Budapestre is eljutott - újra vagyont tudott szerezni.