Tiltott zóna az Alfa-vonal: az izraeli csapatok harckocsikkal sorakoztak fel a szíriai határnál
A vészhelyzeti tervek alapján vezényeltek egységeket a két ország közötti ütközőövezetbe.
A zsidó állam kihasználta a szíriai káoszt saját biztosítására.
Nyitókép: alaa MAREY / AFP
Izrael bejelentette, hogy ideiglenesen átvette az irányítást a Golán-fennsíkon található demilitarizált ütközőzóna felett, miután a szíriai csapatok elhagyták állásaikat – írta meg a BBC.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök közölte, hogy a lépésre azért került sor, mert a Szíria és Izrael között 1974-ben megkötött fegyverszüneti megállapodás a lázadók hatalomátvétele után összeomlott.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) bevonultak a zónába és a közeli stratégiai pontokra, hogy megakadályozzák bármely ellenséges erő megtelepedését a határ közelében.
Ezt is ajánljuk a témában
A vészhelyzeti tervek alapján vezényeltek egységeket a két ország közötti ütközőövezetbe.
A szíriai csapatok Quneitra tartománybeli állásait szombaton hagyták el, ahonnan a lázadók, élükön a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) iszlamista szervezettel, elfoglalták Damaszkuszt, ezzel megdöntve Bassár el-Aszad rezsimjét.
Netanjahu „történelmi napnak” nevezte Aszad bukását, amely szerinte egyszerre kínál hatalmas lehetőségeket és jelent komoly veszélyeket a Közel-Keleten.
Az izraeli miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Izrael célja a békés kapcsolatok kialakítása az új szíriai vezetéssel, de ha ez nem lehetséges, az ország minden szükséges lépést megtesz a határ és állampolgárai védelmében.
Kapcsolódó vélemény
Az IDF lépése nemcsak stratégiai jelentőségű, hanem biztonsági szempontból is kritikus. Izrael különösen aggódik a szíriai kormány állítólagos vegyifegyver-készletének sorsa miatt, amely a lázadók kezébe kerülhet.
A Golán-fennsíkon jelenleg is több ezer izraeli telepes él, akik mellett körülbelül 20 000 szíriai, főként drúz közösségek laknak.
Netanjahu kijelentette, hogy Izrael eltökélt abban, hogy megvédje területét és állampolgárait, és továbbra sem tervezi a fennsík visszaadását.
Ezt is ajánljuk a témában
Forralt bor, fények és terrorgátak: idén nemcsak az ünnepi hangulat, hanem a biztonság is középpontban van a karácsonyi vásárokon.
Izrael számára a szíriai helyzet új kihívásokat jelent, különösen egy olyan időszakban, amikor a Közel-Kelet más konfliktusai már így is jelentős terheket rónak rá. Bár a jelenlegi események a lázadók sikereit tükrözik, Izrael számára kulcskérdés, hogy milyen politikai és katonai erők veszik át az irányítást Szíriában.
Az izraeli vezetés most azt próbálja felmérni, hogyan alakul a jövő a szomszédos országban, de az események kiszámíthatatlansága miatt csak találgatásokra hagyatkozhat.