Brutális évek jöhetnek Európában – Trump bekeményít
Ezúttal nem az Európai Unió osztogatja a szankciókat, hanem Washington.
A holland miniszterelnök a NATO élére pályázik.
Rutte holland miniszterelnök korán megpályázta a NATO főtitkári posztját. Azonban ahhoz hogy sikerrel járjon, még el kell oszlatnia azt a híresztelést, miszerint gondok vannak a holland védelmi kiadások körül, és a saját nevét is jobban meg kell ismertetnie ahhoz, hogy egyáltalán esélye legyen – írta meg a Politico.
A kormányok eddig hivatalosan nem nyilatkoztak Rutte jelöltségéről, de három magas rangú európai tisztviselő, akik névtelenségüket kérték, azt mondták a lapnak, hogy a holland államfő széles körű támogatásra számíthat. Egyikük azt jósolta, hogy a tagállamok „keleti szárnyának” támogatására is számíthat majd, számukra ugyanis a legfontosabb szempont a jelölt álláspontja Oroszországgal és Ukrajnával kapcsolatban.
Rutte előnye, hogy nagyon tapasztalt politikus és egy olyan országból jön, amely hagyományosan átjáró az angolszász és a kontinentális európai nézetek között. Ezért őt a nagyobb NATO-tagállamok kompromisszumos megoldásként láthatják
– mondta Ben Schreer, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének berlini irodájának igazgatója.
Azonban a főtitkári pozíció elnyerése elsősorban háttéralkuk és lobbi tevékenység kérdése. Ehhez meg kellene nyernie mind a 31 tag egyhangú támogatását, ez pedig nem mindig szokott kedvezni a korán jelentkező jelölteknek.
A NATO vezetőjének továbbá meg kell kapnia a szövetség legfontosabb tagállamától, az Egyesült Államok is a jóváhagyását.
Jelenleg azonban Ruttét Washington törvényhozói nem igazán ismerik.
„Talán találkoztam vele, de nem emlékszem” – mondta Mitt Romney republikánus szenátor. Egy másik kulcsfontosságú republikánus, Lindsey Graham szenátor pedig azt mondta: „Nem ismerem. Nem cseng ismerősen a neve.” A lap szerint a demokraták sem sokkal tájékozottabbak vele kapcsolatban.
Nem ismerem őt. Hallottam a nevét, de azon túl semmit sem tudok róla
– mondta Jeanne Shaheen szenátor.
A Külügyi Bizottság elnöke, Ben Cardin az egyedüli ember kai ismeri Ruttet. Ő azt mondta róla, hogy „nagyon tiszteletteljesen viszonyul hozzá”, de hozzátette, hogy nem beszélt vele mostanában.
A lap szerint tehát jelentős lobbi-tevékenység szükséges még ahhoz, hogy Rutte komolyan vehető jelölt lehessen a főtitkári posztra.
Nyitókép: MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron