Szabad Európa: Világháborús retorika és digitális mozgósítás
A Szabad Európa romániai kiadása – amelynek cikkét Kósa András írta – szerint Orbán a világháborús fenyegetést és a Digitális Polgári Köröket helyezte előtérbe.
A lap a beszédet „krízisnarratívaként” értelmezte. A Digitális Polgári Köröket a „lojalitást” erősítő online mozgósításként értékelte.
Adevărul: Világpolitikai vízió és Brüsszel-kritika
Az Adevărul szerint Orbán világpolitikai „jóslatokkal” – például Trump győzelmének világháborút elkerülő hatásáról – és Brüsszel-ellenes vádakkal operált. A lap kiemelte, hogy Orbán Európát háborús veszélyben látja, az ukrán EU/NATO-tagságot pedig a nyugat–orosz egyensúly felborulásának.
A román–magyar kapcsolatok dicsérete, különösen Bolojan említése, a konfrontatív retorika mellett pozitív elemként jelent meg a lap szerint.
HotNews: Háborús pánik és belpolitikai mozgósítás
A HotNews szerint Orbán a „háborús Európa” képét és a belpolitikai lojalitást erősítette.
A beszéd a globális háborús fenyegetést és a 2026-os magyar választások geopolitikai tétjét hangsúlyozta, miközben Brüsszelt vádolta Európa destabilizálásával – írta a lap.
A lap kiemelte Orbán Bolojan iránti dicséretét, amelyet a román–magyar kapcsolatok újrapozicionálási kísérleteként értékelt. A HotNews szerint a beszéd „félelemkeltésre” és Orbán béke mellett kiálló szerepének hangsúlyozására szolgált.
Libertatea: Drámai, de újdonság nélküli világvége-hangulat
A Libertatea szerint Orbán beszéde drámai, de „tartalmilag üres” maradt, a háborús retorika és a Bolojan-dicséret kivételével. A lap kiemelte, hogy a fegyverkezés, kereskedelmi blokádok és migráció emlegetése „világvége-forgatókönyvet” festett, de megoldások nélkül.
A Bolojan iránti gesztust szimbolikus együttműködési kísérletként értékelte, ám a beszédet összességében „unalmasnak” találta a lap.
Digi24: Ismert toposzok újracsomagolva
A Digi24 azt írta: Orbán a szokásos Brüsszel-, Ukrajna- és globalista-ellenes narratívát hozta, új elemként az EU-költségvetés blokkolásával fenyegetett a miniszterelnök, ezt a portál az Európai Unió „megzsarolásaként” értelmezte. A Digi24 szerint a Bolojan-dicséret ritka pozitív gesztus volt, de a beszéd összességében „nem hozott újat”.
G4Media: Alig hírértékű esemény
A G4Media szinte teljesen figyelmen kívül hagyta a beszédet, csak Bolojan dicséretét említette röviden, kontextus és elemzés nélkül.
Nyitókép forrása: Tusványos Facebook-oldala